Az olasz fiatal 1991-ben született Londonban, de Milánóban nőtt fel. A DW riportja szerint a nyarakat az Assisi melletti víkendházukban töltötte, és ott – ahol Assisi Szent Ferenc sírja is található – rátalált a hitre. Az ifjú hívő vallásos neveltetésben részesült: katolikus általános iskolába és gimnáziumban járt, 1998 júniusában volt elsőáldozó, 2003 májusában bérmálkozott. 

Apja és anyja a fiuk születése előtt nem voltak gyakorló katolikusok. Az anyja, Antonia Salzano Acutis saját bevallása szerint csupán az esküvője előtt látogatott el egy-két misére. Azonban fiuk szenvedélye és odaadó hite – mondhatni – őket is „megfertőzte”. Anyja még teológiát is tanult, hogy válaszoljon fia kérdéseire, aki mindig önzetlenül segített a rászorulóknak és a védteleneknek. 

A eucharisztikus csodák és az evangéliumok mellett Carlo Acutis másik nagy szenvedélye az internet világa volt. Már kisgyermekként szívesen játszott videójátékokkal, de hamar elkezdett komolyabban érdeklődni a számítástechnika, a programozás iránt. Megtanulta, hogyan kell weboldalakat szerkeszteni, grafikát tervezni, illetve videókat vágni.

Anyja a DW-stábjának elárulta, fia

mindössze 11 éves volt, amikor létrehozta az első honlapját azért, hogy népszerűsítse a katolikus hitet.

„Korán felismerte, hogy az internet hatalmas lehetőségeket rejt. Vannak sötét oldalai, de sok előnyös is. A honlapján képgalériákat készített, például az eucharisztikus csodákról.”

Sorsom a halál

2006. október 2-án Carlo Acutis megbetegedett, és bár először influenzára gyanakodtak, a milánói De Marchi Klinikán leukémiával diagnosztizálták. Acutis állapota gyorsan romlott, ezért az észak-olaszországi Monza városába szállították, és a San Gerardo nevű kórházban ápolták tovább. Acutis október 8-án került a kórházba, és már 10-én kérte a betegek kenetét, mivel érezte, hogy már nincs sok ideje hátra. Végül október 12-én reggel 6:45-kor állt meg a szíve.

„Sorsom a halál” – mondta Carlo Acutis, aki mindössze 15 éves volt, amikor a leukémia végzett vele. 

Az olasz fiatalt 2007 januárjában temették el a ternengói temetőben, földi maradványait később – végakaratának megfelelően – ott helyezték végső nyugalomra, ahol példaképe, Assisi Szent Ferenc is nyugszik.

Évekkel később, egészen pontosan 2019 januárjában Carlo Acutis holttestét exhumálták, és tavasszal a Szent Mária Major-plébánián helyezték el végső nyughelyére egy üvegkoporsóban. Acutis farmert, sportcipőt és kapucnis pulóvert visel, és úgy fekszik az átlátszó koporsóban, mintha csak aludna. 

A sírja azóta zarándokhellyé vált, ahová a világ minden tájáról érkeznek hívek. Sokan nemcsak tiszteletüket teszik, hanem imáikban segítséget is kérnek tőle, és vannak, akik szerint ezek az imák meghallgatásra is találnak. Anyja szerint fia az első csodát a temetése napján vitte véghez. „Egy mellrákos nő, akinek aznap kellett elkezdeni a kezelését, Carlohoz imádkozott, és csoda történt.”

A második csodáról Assisi érseke, Domenico Sorrentino mesélt a DW-stábjának: „Milánóban kórházba szállítottak egy fiatal lányt egy kerékpáros baleset után. Az eset teljesen reménytelennek tűnt. Az anyja mégis egy egész délelőttöt azzal töltött, hogy Carlo relikviái előtt imádkozott a lánya gyógyulásáért, és láss csodát, a lány ma már teljesen egészséges.”

Isten influenszere 

Bár mindössze tizenöt év adatott meg neki, Carlo Acutis mély és maradandó nyomot hagyott a világban. Az olasz tinédzser rendíthetetlen hitével és elkötelezettségével nemcsak kortársait, hanem a katolikus egyház vezetőit is lenyűgözte. „A digitális világ miatt az emberek könnyen beleeshetnek az elszigeteltség csapdájába, és csak önmagukkal foglalkoznak. Ugyanakkor vannak olyan fiatal zsenik, mint Carlo, akik nem engedik, hogy mindez elnyelje őket. Ő tudta, hogyan lehet a közösségi médián keresztül közvetíteni az evangélium értékeit, a hit szépségét” – fogalmazott a volt katolikus egyházfő, Ferenc pápa.

Acutis azt szerette volna, ha mindenkinek megadatik az a csoda, hogy megismerje Istent. Ez volt a szívügye, az ő missziója. Nem véletlen, hogy a mai napig  

úgy emlegetik, mint „az Eucharisztia kiberapostola”, de olyan beceneveket is kiérdemelt, mint „az internet védőszentje” vagy „Isten influenszere”.

Nem gyakori, hogy ilyen rövid életpálya után szentté avassanak valakit 

Carlo Acutis boldoggá és szentté avatásának folyamata 2012-ben indult el, és egy évvel később a Vatikán hivatalosan is jóváhagyta az eljárást. Ferenc pápa 2020 októberében boldoggá avatta az ifjú hivőt, majd 2024-ben bejelentette: 2025. április 27-én szentté avatja. Az eseményre azonban a pápa április 21-én bekövetkezett halála miatt nem került sor.  

A katolikus teológus, Gégény István szerint igen ritka, hogy ilyen rövid életpálya után az egyház azt állítsa, szentként élt az illető. A teológus példaként említi Szent Tarzíciuszt, aki szintén fiatalon, a források szerint 17 évesen vesztette életét.

A vallási szakértő hozzáteszi, a szentté avatás egyik fontos feltétele, hogy hivatalosan is elismerjék: az elhunyt személy – élő embert ugyanis nem lehet szentté avatni – csodákat vitt véghez. 

„Ez tipikusan valamilyen betegségből való megmagyarázhatatlan gyógyulás, amit viszont bizonyítani kell tudni.

Egy szentté avatási eljárás komoly procedúra, amiben részt vesz egy olyan személy is, akinek kvázi az »ördög ügyvédjének« kell lennie. Az ő dolga az, hogy ellenpontozzon, és megakadályozza azt, hogy olyasmit ismerjenek el csodának, ami valójában nem az.”

A csodatételek mellett a szentté avatás másik feltétele a vértanúság. „Vagyis ha bizonyítható, hogy valaki a kereszténységért áldozta fel az életét, a hitéért ölték meg. A szentté avatáshoz vezető első út a boldoggá avatás. Ha ez megtörténik, a boldog címet viselő elhunytat elsősorban saját régiójában vagy saját közösségében övezi tisztelet. A boldog személy szentté avatása univerzális lépés, vagyis az egész világegyházra kiterjesztik az illető tiszteletét és emléknapot kap” – részletezi a vallási szakértő, aki azt is hangsúlyozza: „a szentté avatás lényege kiemelni valakit az emberek sorából, aki olyan magas hőfokon gyakorolta a keresztény erényeket, ami után az egyház kimondja: halála után Isten mellett van, a mennyország polgára, célba ért.”

Az Acutisról szóló DW-riportban néhány Mexikóból érkezett hívő azt is megmutatja, milyen Acutis-kegytárgyakat vásároltak a szuvenírboltban. Amikor ezeket a jeleneteket látja az ember, szintén elfoghatja egy bizarr érzés és gondolat: nem ellentmondásos-e, hogy ezek az eszközök – amik spirituális jelentőséggel bírnak – pénzért megvásárolhatók, miközben a vallás maga gyakran a világi értékek fölött álló, magasztos közegként jelenik meg?

„Bár változóban van a trend, a katolikus egyházban elterjedt a tárgyak alkalmazása, többek között a rózsafüzér, szentképek, szobrok és a zászlók. A hét szentség is rendre fizikai tárgyakhoz kapcsolódik, mint például a szenteltvíz, krizma és a stóla.

A szentek közszemlére tétele ennek a megközelítésnek a világos folyamata: ne csupán gondolj rá, hanem lásd, csodáld, nézz fel rá"

– válaszolja a kérdésre Gégény István.

Kaiser Orsolya

Források: ITT, ITT és ITT.   

A kiemelt kép forrása: Getty Images/Vatican Pool