A nagy barefoot biznisz – Nem válnak be mindenkinek a mezítlábas cipők
A nagy világmárkák is kísérleteznek a vékonytalpú lábbelikkel

- Ahogy melegszik az idő, úgy cserélődik le a ruhatárunk is. A ruhásszekrény mélyére kerül a téli bakancs (és reméljük, ott is marad egy jó darabig), a pufi kabáttal együtt a kesztyű is, a gardróbok pedig ismét megtelnek lenge felsőkkel, bőrdzsekikkel és a persze a kedvenc, fesztiválokat is megjárt sneakerekkel.
- Létezik a cipőknek egy olyan fajtája, aminek – ellenben a jól ismert lábbelikkel – a talpa jóval vékonyabb és puhább, így könnyen le tudja követni a viselő talpának, lábfejének természetes mozgását.
- A barefoot cipők, ahogy az a nevükben is szerepel, azt az érzést próbálják meg visszaadni, mintha mezítláb sétálnánk az utcán, városban vagy természetben.
Sokan azért teszik le a voksukat a barefoot lábbelik mellett, mert az egyensúly fejlesztése mellett ez a viselet jót tesz a talpnak és a lábnak – bár arról, hogy ez valóban így van-e, megoszlanak a vélemények. Dr. Babay Miklós ortopéd sebész főorvos, lábsebész specialista szerint nem vitás, hogy a barefoot cipőknek vannak pozitívumai, de nem ajánlottak mindenkinek. A szakember azt mondja, nyugodtan ki lehet próbálni a mezítlábas cipőket, de ne ragaszkodjunk hozzájuk görcsösen, ha nem válnak be. Kaiser Orsolya írása.
–
A Covid óta a komfort sosem látott szerepet kapott az utcai viseletben is
A barefoot cipőknek világszerte vannak rajongói. Ezt bizonyítja az is, hogy az amerikai Allied Market Research szerint a barefoot surranók globális piaci értéke öt-hat éven belül több lehet, mint 625 millió font – azaz több mint 296 milliárd forint. Az elmúlt években a barefoot tárház egyre csak bővült: lehet kapni barefoot balerina cipőt, szandált, leopárdmintás tornacsukát is, és vannak kifejezetten edzéshez és túrázáshoz ajánlott darabok, ahogy gyerek kollekciók is.
A barefoot bizniszbe a britektől kezdve az olaszokon és szlovákokon át amerikai cégek is benne vannak. Csak hogy néhány nagyobb nevet említsünk: Xero Shoes, Vibram FiveFingers, Be Lenka, és a 2010-ben létrejött Vivobarefoot, ami az egyik első szereplő volt a piacon. Mivel ezeknek a cipőknek a kialakítása más, mint a fast fashion üzletekben kapható vastag és kemény talpú lábbeliké, így nem meglepő, hogy az áruk is eltér a társaikétól.
Egyes darabokért akár 60-70 ezer forintot is elkérhetnek, vagy még többet is, például ha bundás, vízálló barefoot csizmát szeretnénk vásárolni.
A mezítlábas cipők nem csak a hétköznapi, a természetes mozgás után vágyakozó emberek érdeklődését is kelthetik fel. Már a nagy világmárkák is kísérleteznek vékony, lábujjközös darabokkal, köztük a Balenciaga is. A spanyol divatház tavaly decemberben dobta piacra a Zero névre keresztelt, körülbelül 142 ezer forintot érő barefoot modellt, ami kapcsán felmerülhet bennünk a kétely, hogy biztosan ugyanazt értjük-e a cipő szó alatt.
Ugyanakkor adódik az a kérdés is, hogy vajon a barefoot cipők népszerűsége azt jelzi-e, hogy a változik a divatipar, ami már nem feltétlen csak a kényelmetlen és az extravagáns holmikért van oda, hanem a természetesebb, humánusabb megoldásokért is.
Sipos Viki stylist és stílustanácsadó is úgy látja, hogy átalakulóban vannak az öltözködési szokásaink, és a világjárvány utóhatásaként a komfort sosem látott szerepet kapott az utcai viseletben is. „Már a tornacipők, sneakerek térnyerése, az öltözködési szabályok fellazulása is ezt mutatja. Kérdezzük csak meg a nagymamánkat, járt-e valaha pliszírozott szoknyában és tornacipőben az utcán. És ebből következik egy generációs kérdés is, mert ha kicsit közelebb lépünk a nagymamáinktól, a Carrie Bradshaw tipegésén szocializálódott nők szeme is nehezen szokja meg ezeket a cipőket. Formavilágát tekintve ha megnézzük a tavaszi sportcipő kollekciókat, akkor nem vagyunk nagyon messze a barefoot-tól, vékonyodnak a talpak, kerekednek az orrok, még ha kiképzést tekintve nyilván mások is ezek a lábbelik.”
Nemcsak a magas sarok ártalmas a lábnak, hanem a szűk cipőfej is
„Pácienseimen időnként látom ezeket a cipőket, közülük többen lábpanaszok, lábdeformációk miatt fordulnak hozzám.
A barefoot cipők előnye az, hogy széles az orruk, így elférnek benne a lábujjak, ami által megelőzhetők bizonyos lábdeformitások”
– mondja dr. Babay Miklós ortopéd sebész főorvos, lábsebész specialista, aki szerint az ideális cipő az lenne, ami mindenkinek a saját lábára készül, ehelyett azonban konfekció cipők vannak. „Ezeket úgy alakítják ki, hogy egy adott lábhosszhoz egy adott lábszélességet rendelnek hozzá. Miközben van, akinek keskenyebb, vagy éppenséggel szélesebb a lába. Ha sokszor viselünk olyan cipőt, ami szűk, akkor az olyan lábdeformitásokat eredményezhet, mint a bütyök vagy a kalapácsujj, és ilyen esetekben műtéti korrekció is szükséges lehet. Nemcsak az extrém magas sarok ártalmas a lábnak, hanem a szűk cipőfej is.”
Ugyanakkor van egy olyan tulajdonsága is a barefoot cipőknek, ami miatt egyeseknek többet árthatnak, mint használnak. A barefoot cipők laposak, sarkuk is alig van, ha van egyáltalán. „Amikor az őseink elkezdtek két lábon járni, akkor a sarkunk lesüllyedt, ami miatt az Achilles-ín folytatása, vagyis a talpi szalag a sarok alá került.
Ha valaki sokszor érez fájdalmat a sarok hátsó részén, az feltehetően amiatt van, mert rövidebb az Achilles-ín. Így neki olyan cipő az ajánlatos, ami nem teljesen lapos. Sok nő nem azért jár magas sarkúban, mert az a csinos, hanem azért, mert így tudják kiküszöbölni a fájdalmat”
– magyarázza a szakértő.
Barefoot létezni és járni-kelni a világban nem hangzik rosszul. Azonban a való életben, a nem tökéletesen sima felszínen mezítláb már egy kisebb gödör is nagyobb problémát okozhat, amit lehet, hogy egy vastag talpú surranóban meg sem éreznénk. „A barefoot cipők talpa nagyon vékony, ezért vigyázni kell az embernek, hogy merre jár. Főleg az olyan lábujjközös barefoot cipőknél, amit zokni nélkül is fel lehet venni, hiszen az ember könnyen felsértheti a bőrét, valamint megsérülhetnek a lábujjai” – teszi hozzá dr. Babay Miklós.
Ugyanez vonatkozik arra is, ha ténylegesen mezítláb sétálunk a kertben vagy a homokos tengerparton, aminek egyébként megvannak a jótékony hatásai. „Nem véletlen, hogy a legtöbb gyógyfürdőben van kövekkel megtöltött lábfürdő. Ha ezt igénybe vesszük, az nemcsak a vérkeringésnek tesz jót, de fejleszti az egyensúlyt és az úgynevezett érzőkört, azaz a bőr külső ingerekre adott válaszreakcióját is” – mondja az ortopéd sebész.
A tavasz és a jó idő beköszöntével egyre többen vágyunk a természetbe. Egy nagy séta a szabad levegőn a kikapcsolódás egyik legjobb módja. A túrázáshoz a víz, a naptej és a kullancsriasztó mellett elengedhetetlen a megfelelő cipő is – lehet ez egy túrabakancs, vagy akár egy barefoot sportcipő is. Kinek mi válik be, a lényeg, hogy bírja a strapát, és kényelmes legyen.
Kiemelt kép: nullplus / (Getty Images Signature