Szülői sebek és telefonos csalók – Ezeket a WMN-podcastokat szerettétek a legjobban 2024-ben
A WMN 2024-es podcastmérlege: 5 műsor, 49 epizód, nagyjából ugyanennyi órányi nézni- és hallgatnivaló. A legnagyobb változás 2024-ben ezen a fronton az volt, hogy – a kéréseiteknek eleget téve – már videós formában is megtaláljátok a műsorainkat a YouTube-csatornánkon (ezért a stúdiónkat is kicsinosítottuk). Izgalmas folyamat volt a videós formátum, és megérte belevágnunk, ugyanis rengetegen néztetek és hallgattatok minket, amiért nagyon hálásak vagyunk nektek, köszönjük! Amit ígérhetünk, hogy 2025-ben sem hagyunk titeket vodcastok nélkül, sőt: a meglévők mellé új tartalmakkal is készülünk, amiket, reméljük, legalább annyira fogtok szeretni, mint a már futó műsorainkat. És hogy mennyire az az annyira? Dián Dóri mutatja, melyek voltak a kedvenc podcastjaitok 2024-ben.
–
Beszélnünk kell! – A szülői sebekről
Szülőnek lenni minden szépségével együtt elképesztően nehéz feladat. Rengeteg bizonytalansággal, kétséggel és szorongással jár, még akkor is, ha az ember nem tökéletes, csak „elég jó” szülő szeretne lenni. Ahogy Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus mondja ebben az adásban: „A szülőség az első olyan nagy feladat az ember életében, amire nem tanították meg, hogyan kell csinálni”. Hiába tehát a jó szándék, mindenki követ el hibákat. Sőt, előfordulhat, hogy akaratlanul bántjuk a gyerekünket, vagy minket bántottak a szüleink gyerekkorunkban. A Beszélnünk kell! hatrészes, 2024-es évadának legnézettebb-hallgatottabb epizódjában azt járja körül D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi, hogyan lehet megküzdeni felnőttként azokkal a sebekkel, amiket a szüleink okoztak nekünk, illetve mi kell ahhoz, hogy lehetőség szerint mi már ne tegyük ezt a gyerekeinkkel.
Ha titeket is érdekel a téma, és még nem tettétek, nézzétek meg a beszélgetést:
Popfilter: Nyáry Luca és Nyáry Krisztián
Kulturális podcastunk, a Popfilter szempontjából is nagyon izgalmas év volt a tavalyi: nem elég, hogy kiment a 9. és a 10. évad is, de új vizekre (pontosabban színpadra) is eveztünk: a kettő között nyáron elkészült az első Popfilter Live a Campus Fesztiválon négy epizóddal. Az összesen tizennégy adás közül egy apa-lánya párossal készült interjút néztetek meg a legtöbben, de ez kicsit sem meglepő: Nyáry Luca és Nyáry Krisztián külön-külön is érdekes és izgalmas emberek, együtt pedig parádés páros. Meséltek Csepelyi Adrienn-nek a kettejük kapcsolatáról, arról, milyen generációs különbségek vannak köztük, ami az internethasználatot és a „kütyüket” illeti, és hogyan hat rájuk a közösségi média – mindezt pedig igencsak szórakoztató módon. Ha kíváncsi vagy, mi köze van egy The Doors koncertfelvételnek és a mangó chutneynak egymáshoz, nézd meg a beszélgetést:
Lélektani határ: Bibók Bea pszichológussal a parentifikációról
Ami a pszichológiai témájú podcastjainkat illeti, elmondható, hogy tavaly a szülő-gyerek kapcsolattal foglalkozó témák érdekeltek titeket a legjobban. Milanovich Domi podcastjának legnézettebb epizódjában Bibók Bea pszichológussal beszélgetett a parentifikált gyerekekről, vagyis azokról, akiknek túl hamar kellett felnőttként viselkedniük. Számos oka lehet annak, hogy valaki ilyen helyzetbe kerül, ezeket járják körül az adásban, illetve arról is szó esik, hogyan lehet felismerni és szembenézni azzal, ha minket „szülősítettek”, vagy mi tesszük ezt a gyerekünkkel, valamint azt is körüljárják, hogyan tudjuk átkeretezni a már rögzült működésünket, és miként lehet megtanulni felnőttként határt húzni.
Hiánypótló beszélgetés, ami segíthet az érintetteknek jobban megérteni saját maguk és a családjuk működését:
Közös hang – Új hullám: dr. Schwab Richárd és Wossala Rozina
Az megvan, amikor a hedonista séf találkozik a gasztroenterológussal? A Közös hang – Új hullám legnézettebb epizódjában pontosan ez történt: Wossala Rozinával és dr. Schwab Richárddal beszélgetett Krajnyik Cintia a megújult podcastjában: ebben az évadban a fenntarthatóság egy-egy aspektusa volt fókuszban. A beszélgetésből többek között az is kiderül, hogyan egyeztethető össze a hedonizmus az egészséges táplálkozással, mi Rozina bevált étkezési ütemterve, mit javasol a szakember, hogyan érdemes elkezdeni az életmódváltást, és az is, hogy a jó, fenntartható, egészséges táplálkozásnak nem kell feltétlenül drágának lennie.
Rengeteg hasznos tanács és információ hangzik el ebben a beszélgetésben, amit nektek is szívből ajánlok:
Mindent bele! – A telefonos csalásokról
Mondanám, hogy meglepett, de valójában szinte borítékolható volt, hogy a 2024-ben készült 15 Mindent bele!-epizódból a telefonos csalásokról szóló rész lesz a legnépszerűbb. Tavaly a bűnözők turbófokozatra kapcsoltak, és itthon is összesen több százmillió forinttal rövidítették meg az embereket, többek között dr. Bánki Györgyöt is, aki Csepelyi Adrienn-nek mesélte el a történetét. A pszichiáter egy óvatlan pillanatában hitt a telefon túloldalán kedvesen duruzsoló hangnak, ami azt mondta, gyanús utalásokat indítottak a számlájáról, és a tranzakció megakadályozásához kellenének az adatai. Bánki a saját esete mellett beszélt még arról, milyen pszichológiai módszereket vetnek be a csalók, Sonjic László, az OTP Bank Informatikai és Bankbiztonsági igazgatóságának vezető tanácsadója pedig abban segített, hogyan tudjuk elkerülni, hogy csalás áldozatává váljunk, és beszélt arról is, mit tehet, aki bedőlt az átverésnek.
Sajnos biztos, hogy a bűnözők 2025-ben sem fognak tétlenkedni, így nem árt, ha megnézitek ezt az adást, hogy felkészültek lehessetek, amikor ismeretlen szám hív titeket:
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ beast01