A tűz a Santa Monica és Malibu közötti területen keletkezett, majd három-négy gócpont is kialakult, ahonnan a meglehetősen kedvezőtlen, száraz és szeles időjárás miatt gyorsan továbbterjedtek a lángok.

Jelenleg is több tízezer hektárnyi terület ég, a tűz pedig a Los Angeles Times cikke szerint több mint 2000 épületet, köztük otthonokat tett a földdel egyenlővé.

A BBC beszámolója alapján a Los Angeles térségében kialakult tűzvész jelenleg is több aktív gócból áll: a nagyobbak mellett – az Eaton Fire és Palisades Fire több mint 27 ezer hektárnyi területet fed le – a Hurst, a Lidia és a Hollywood Hillsben tomboló Sunset okoz elképesztő károkat. Utóbbi pedig már egyre közeledik az amerikai filmipar szimbolikus szívéhez, miután újabb lángok lobbantak fel a Hollywood Boulevardra és a hírességek sétányára néző dombokon. 

Öten meghaltak és többen súlyosan megsérültek

Eddig öt ember haláláról számoltak be: a holttesteket három épületben találták meg Altadenában, ahol az Eaton tűznek nevezett góc fellobbanása után a lakosoknak alig maradt idejük a menekülésre. Több ezer lakóépület vált a tűz martalékává. „Mindent elvesztettünk. Nem hiszem, hogy Los Angeles valaha is látott ehhez hasonlót” – mondta egy érintett a BBC közvetítésében.

Az eddigi hírek szerint több mint 137 ezer embert evakuáltak – sokan közülük azt sem tudták, mit menekítsenek ki magukkal az addigi életükből.

„Nézed a dolgaidat, amelyek egy része szinte egész életedben veled volt, és arra gondolsz: engedd el… Fényképeket hoztam magammal, néhány apróságot, amik sokat jelentenek nekem, például egy picike figurát, amit édesapám vett nekem, amikor ötéves voltam” – mondta egy otthona elhagyására kényszerülő nő.

Számos hollywoodi híresség is érintett a pusztításban: többek közt Sir Anthony Hopkins, Adam Brody és Paris Hilton, illetve Mandy Moore otthona is porig égett. Utóbbi a közösségi oldalán úgy fogalmazott:

„Sokkos állapotban vagyok. Megrendített az engem és a családomat, illetve a közösségünket érő sok veszteség.”

A klímaváltozásnak is köze lehet a katasztrófához?

A hivatalos információk szerint a tüzek keletkezésének pontos oka még ismeretlen, de egyre több szakértő köti azt a klímaváltozás hatásaihoz.

Kaliforniában gyakoriak az erdőtüzek, a „szezon” azonban a klímaváltozás miatt egyre inkább elhúzódik és mind súlyosabb károkkal jár. A CalMatters cikke szerint a térségben hetvennyolccal több tűzvésszel sújtott napot számlálnak évente, mint 50 évvel ezelőtt.

A BBC közvetítésében nyilatkozó szakértő pedig azt emelte ki: a rekordforróságú nyár után a helyzetet tovább súlyosbította, hogy a télen, leginkább januárban, megszokott esőzések is elmaradtak – ezek mérsékelni szokták a tűz kialakulásának esélyét. Kaliforniában október óta csupán 0,4 centiméter csapadék esett.

Ezzel szemben az ország keleti partján a heves hózivatarok és fagyok okoznak hatalmas felfordulást – az extrém, fagyos ítéletidőben eddig 5 ember vesztette életét.

Sivatagi szél és vízhiány nehezíti a tűzoltók dolgát, akik a lehetetlennel néznek szembe

Az oltást nemcsak a vízhiány akadályozta eddig, hanem a régióban tapasztalható heves sivatagi szélvihar is, amelyet részben az erős Santa Ana szelek táplálnak – ezek a száraz, meleg, északkeleti szelek Dél-Kalifornia belsejéből fújnak a part felé.

A CNN információi szerint még a mai nap folyamán is heves széllökésekre lehet számítani. A tüzet, ami négy különböző területen tombol, egyelőre nem tudják megfékezni.

Filákovity Radojka

Kiemelt kép: Getty Images / David McNew / Contributor