Ha csak meg akarod oldani az Ügyfélkapu-kérdést

Ha van regisztrált Ügyfélkapud, és nem szeretnél ezzel a kérdéssel sokat foglalkozni, akkor nincs más dolgod, mint 5 percet rászánni erre az ügyre, nem kell menned sehova, és nem kell okostelefon sem ahhoz, hogy legyen Ügyfélkapu+-od. Igényel némi digitális jártasságot és sokkal könnyebb, ha van okostelefonod, de szerintem a nem digitális bennszülött generációk tagjai is meg tudják ugrani akár telefonos segítséggel.

Íme, a lépések:

  1. Szükség lesz egy azonosító programra, ez telefonon lehet a Google Authenticator vagy a Microsoft Authenticator (nagyon sok helyen írják, hogy iOS eszközre az utóbbi mehet csak, de ez nem igaz, teljesen jól működik a Google app iOS-en, teszteltem). Okostelefon, illetve tablet hiányában a TOTP.APP internetes azonosító programra lesz szükség, de QR-kódot ez a laptop kameráján keresztül olvas, így nem igazán értem, hogyan lehet ezt plusz készülék nélkül használni, sajnos már megcsináltam telefonon az azonosítást, mire ezt ellenőriztem. Úgy tudom elképzelni, hogy valaki segít annak, akinek egyetlen eszköze van.
  2. Lépj be az Ügyfélkapudba!
  3. Válaszd az Ügyfélkapu+ igénylése opciót!
  4. Olvasd be az azonosító alkalmazásba vagy felületre a megjelenő QR-kódot!
  5. Pötyögd be az azonosító felületre érkező kódot! 
  6. Készen is vagy, menj, éld az életed!

Tudom, hogy sokaknak, akik az idősebb szüleik, nagyszüleik helyett intézik az ügyeket, extra nehézséget okoz a kétlépcsős azonosítás, mivel így bonyolultabb mások helyett intézkedni. Viszont egyetlen jelszóval védeni az érzékeny adatokat a jelenlegi online adatbiztonsági helyzetben, szintén nem szerencsés.

Így én – töredelmesen bevallom – örülök a változásnak. Hallottam, hogy valakinek nem működött simán az Ügyfélkapu+, én nem tapasztaltam fennakadást, de nem használom túl sok dologra.

Most akkor mi van a eSzemélyivel?

Ha van eSzemélyid (vagyis 2021. június 23. után kapott személyi igazolványod – ezt magán a kártyán ellenőrizheted), akkor kaptál mellé lezárt borítékban egy PIN kódot, amivel otthon is aktiválhatod – ha van kártyaolvasód – írják mindenhol. Ekkor minden átlagember felvonja a szemöldökét, hogy mégis ki tart otthon chipes kártyaolvasót, de ha itt nem vesztett el a rendszer, akkor kiderül, hogy ez a „kártyaolvasó” lehet az eSzemélyiM applikáció is, amelyet egy NFC-képes okostelefonra letölthetsz, és ha a kijelződ felső harmadára helyezed a kártyádat, akkor 2 másodperc alatt beolvassa. Így már csak a PIN-kód kell, hogy aktív legyen az eSzemélyid (is). Ha nem tudod a PIN-kódod (mert elhagytad a borítékot, amit adtak a személyi mellé), akkor be kell menned egy Kormányablakba az aktiváláshoz. Ez azért sem árt, mert

az eAláírás funkcióhoz amúgy is be kell menni, ha ugyanis ezt is aktiválod, akkor lehet digitális aláírásod, amit hivatalos ügyekben is használhatsz.

Ha még előbbre akarsz járni, legyél digitális állampolgár

Az úgynevezett DÁP vagyis Digitális Állampolgárság Program nagyon előremutató a digitális ügyintézés terén, de vannak, akiknek adatvédelmi aggályaik vannak (sokan félnek tőle, hogy ha a telefonjukon tárolják az adataikat, mi történik például telefonlopás esetén). Vagy eSzemélyi vagy Kormányablakban történő regisztráció kell hozzá, de ha megvan valamelyik, onnantól a telefonodon intézheted az ügyeidet, és elvileg hamarosan elindul a szelfis azonosítás is az alkalmazásban, de ez pillanatnyilag még nem elérhető. 

Az idei év tervei között az is szerepel, hogy a piaci szolgáltatók (bankok, közműszolgáltatók) ügyintézése is átkerül erre a felületre, QR-kóddal és elektronikus aláírással segítve az egyszerűbb ügyintézést. Sőt, év végére a gépjármű-adásvétel ügyintézése is lehet, hogy teljesen online működhet már egy digitális tárcával, ami tárolja a hivatalos okmányaidat (mondjuk, aki aggódik az adatlopás miatt, annak ez nem kecsegtető). Én őszintén nagyon várom, hogy a legtöbb dolog ügyintézése online történhessen, de tudom, hogy vannak, akik kevésbé mozognak otthonosan a digitális világban.

Az viszont sajnos rossz hír, hogy 2026 után valószínűleg megszűnik az Ügyfélkapu+ is, és teljes lesz az átállás a DÁP-ra.

Ez főleg azoknak jelent problémát, akiknek a koruk vagy az anyagi helyzetük okán nincs okoseszközük – nem tudni, erre mi lesz a megoldás. 

Tóth Flóra

Kiemelt kép: YouTube / NISZ Zrt.