Éljen Babe! A filmtörténet legismertebb kismalaca 28 éves lett
Íme, 10 instant érdekesség a filmről
Milliók szívét ejtette rabul világszerte 1995-ben, 28 évvel ezelőtt Babe, a kismalac, akinek hatására világszerte tömegek váltak – ha csak átmenetileg is – vegetáriánussá, és ami a maga idejében az amerikai sertéshúsiparra is hatással volt. Az évforduló alkalmából Filákovity Radojka hozott néhány érdekességet a filmről.
–
A Hoggett gazdát alakító színész nem repesett Babe-ért
Annak ellenére, hogy a kismalac kalandjai az egész világot rabul ejtették, a Babe gazdáját alakító James Cromwell Emmy-díjas amerikai színész kezdetben nem repesett a Dick King-Smith gyerekkönyvszerző története alapján készült forgatókönyvért. Sőt, egyenesen „butácskának” aposztrofálta azt egy nyilatkozatában.
„Számoltam a szövegkönyvben a sorokat, hogy lássam, mekkora szerepe van a gazdának” – tette hozzá. Ami azt illeti, nem kellett túlzottan megerőltetnie magát a számolásban, Hoggett gazdának ugyanis a film elő részében 171 szó jutott, ám ez is elég volt ahhoz, hogy James Oliver Cromwellt Oscar-díjra jelöljék érte. Talán ez végül segített neki valamennyire megbarátkozni a filmmel.
Babe-et nem egyetlen malacka alakította
Hanem egyenesen 48!
Mivel a malacok gyorsan növekednek, háromhetes váltásban cserélődtek a „szereplők”, akik közül végül 46 került képernyőre. És egyébként mindegyikük nőstény volt.
Ezt nem fogod elhinni a farmer feleségéről
A Hoggett gazdát alakító James Cromwell a film felvételeikor 55 éves volt, a feleségét játszó Esme megszemélyesítésére azonban az akkor 34 éves Magda Szubanski színésznőt választották. Ahhoz, hogy korban egymáshoz illő legyen a pár, a színésznőt mesterséges eszközökkel – leginkább sminkkel – hozzá kellett öregíteni partneréhez. Az eredmény magáért beszélt.
Malajziában betiltották a mozit
Az ország muszlim lakossága miatt – akiket nem akartak felzaklatni az alkotással – Malajzia kormánya azt a döntést hozta, hogy a Babe-et nem vetíthetik a mozikban. Egy évvel később azonban mégis elérhetővé vált az országban, VHS formájában.
Egyesek szerint hatással volt az amerikai sertéshúsiparra is
Négy hónappal a film amerikai premierjét követően a Vegetarian Times közölt egy cikket az amerikai sertéshúsipar nem túl rózsás helyzetéről, annak állapotát pedig a szerző összefüggésbe hozta a filmmel, melynek hatására érezhetően, több mint 20 százalékkal csökkent a sertéshús fogyasztása az USA-ban. Az erről szóló cikket ITT találod.
A „Babe-effektus”
A sertéshús fogyasztásának visszaesése mellett – amiről az előző bekezdésben írtam – megnőtt a vegetáriánusok száma is a mozi hatására.
Ez olyan elterjedt jelenség volt abban az időben Amerikában, hogy még külön nevet is kapott, a „Babe-effektusként” hivatkoztak rá, a film hatására „megtért” rajongókat pedig „Babe vegetáriánusnak” hívták.
Hogy mennyire voltak kitartóak az elhatározásukban, azt viszont már nem követte senki nyomon.
A film főszereplője is vegetáriánus lett a Babe kedvéért
Bár James Cromwellnek korábban már volt egy olyan szakasz az életében, amikor teljesen száműzte a húst az életéből, a Babe kedvéért újra visszatért a vegetarianizmushoz. Elmondása szerint ugyanis ahhoz, hogy meggyőződéssel tudjon beszélni a filmről, újra vegetáriánusnak kellett lennie.
Megnőtt a háziállatként tartott malacok száma
Kevésbé üdvös hatása volt a filmnek, hogy egyesek szerint érezhetően megnőtt a házi kedvencként tartott malacok száma is miatta – ám ezek nagy részétől később megváltak a gazdáik. A valóságban ugyanis egyikük sem maradt olyan hosszú ideig kicsi, mint Babe.
Még a keménylelkű rendező is ellágyult tőle
Quentin Tarantino filmjeire mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy szívmelengetők lennének. A rendezőt a Babe mégis ellágyította, és egyenesen az egyik kedvenc filmjének nevezte 1995-ből, ami az ő rajongóit is enyhén szólva meglepte. Annál kevésbé a film kedvelőit, amit egyébként
a CGI és a beszélő állatos alkotások előfutárának tekintenek.
Nagy volt Babe állatkertje
A Babe egy nagyszabású munka az állatos filmek sorában. A forgatásához csaknem ezer állat statisztált, és több mint félszáz állattréner dolgozott a mozin.
Kiemelt képünk forrása: UIP-Dunafilm