Pál Kata Dorottya – Sas Eszter Krisztina: Én-Tükör – önfejlesztési és jóllétnapló

Önismereti kiadványok közül visszatérő kedvencem minden, amit a Mindart két pszichológusa, Pál Kata Dorottya és Sas Eszter Krisztina készít – nincs ez másként az Én-Tükörrel sem. 

Amellett ugyanis, hogy öröknaplóról van szó, amit gyakorlatilag bármikor felcsaphatunk, kétségkívül ez a leginkább szakmailag megalapozott az összes közül.

önismeret rutin stresszkezelés határidőnapló
Kép: Takács Dalma

A napló öt, látszólag sokat elemzett, de örökaktuális pszichológiai témakört jár körbe – ezek az öngondoskodás, a lassítás, a kapcsolódás, a kreativitás és a kibontakozás – , és minden hétre ad egy fókuszgyakorlatot, amivel kapcsolatban feljegyezhetjük az élményeinket.

Ha már foglalkozol az önismereted fejlesztésével egy ideje, ezek nagy része ismerős lehet, ugyanakkor én sok év terápia után is hálás vagyok érte, ha időről időre emlékeztet valaki a tudatos jelenlétre, az önmagammal szembeni türelem gyakorlására vagy a munka-magánélet egyensúly fontosságára. Egészen más ugyanis tudni ezekről, és heti szinten gyakorolni őket.

Emily Nagoski és Amelia Nagoski – Elég vagy

Ha érdekel a szexedukáció és a szexuális önismeret, vagy aktívan dolgozol a testeddel való viszonyodon, valószínűleg szembejött már veled Emily Nagoski valamelyik könyve – a legutóbbiról például én is írtam. A Nagoski-tesók azonban nem csak az intimitás témájával, de a stresszkezelés és a kiégés jelenségével is aktívan foglalkoznak, Érzelmi kiégés című könyvük mentén pedig egy interaktív kiadványt is készítettek, Elég vagy címen. Ez a kötet nem idei és nem követi a naplóformátumot, cserébe progresszív, feminista, és legfőképpen: prüdériáktól mentes és laza.

önismeret rutin stresszkezelés határidőnapló
Kép: Takács Dalma

A problémákat nemcsak az egyén, de a társadalom szempontjából is megközelíti. Szó esik benne kontrollálható és kontrollálhatatlan stresszforrásokról, a patriarchátus női énképre gyakorolt hatásairól, a „bikiniipar komplexumról” és adaptív megküzdési módszerekről, de talán minden szónál többet mond, ha inkább a kedvenc soraimat idézem belőle:

„Akkor beszélhetünk jóllétről, ha biztonságos helynek érzed a testedet még olyankor is, amikor nem feltétlenül vagy biztonságos helyen.”

Yellow Brick Road napló

Vidám, lelkesítő, kedves – sok-sok tavaszi színnel, jegyzetelési lehetőséggel és mindfulness gyakorlatokkal. Benne van az egyik személyes kedvencem is, az 5-érzékelés technika, ami jó párszor kihúzott már a kakából, amikor épp villamoson vagy meetingen tört rám a bénító szorongás.

A hétköznapokban egyébként általában elfelejtem gyakorolni, szinte mindig csak kríziskor veszem elő – pont ezért is jó, hogy a Yellow Brick Road füzetkéje hétről hétre ráirányítja a figyelmem a földelés és a tudatos jelenlét fontosságára.

önismeret rutin stresszkezelés határidőnapló
Kép: Takács Dalma

Emellet, a kiadványban havi költségkalkulátor is van, aminek némiképp vonakodva álltam neki, de maradjunk annyiban: hosszútávon meglehetősen sok tanulsággal szolgált – még akkor is, ha hozott pár fájdalmas felismerést. A könyvecske egyetlen hátulütője, hogy kifejezetten a ’25-ös évre tervezték, de vannak önismereti kártyáik, útinaplójuk és olvasókártyáik is, amit érdemes lecsekkolni.

The School of Life – Drawing as Therapy

Mindenképp kakukktojás a listám többi eleme között a School of Life kiadványa, ugyanis amellett, hogy angolul van, még csak naplójellege sincs. Legalábbis látszólag. A kötet célja eredetileg az, hogy feloldja a kreatív gátakat és alkotásra bírja a tulajdonosát – ezzel is rámutatva a művészeti tevékenységek stresszoldó szerepére – de mivel minden napra tartogat egy feladatot, észrevétlenül rutint csempész a mindennapokba. Számomra művészetterapeutként valódi csemege ez a kiadvány, de ha nincs közöd a szakmához, sőt, alkotói tevékenységet sem szoktál végezni, akkor is érdemes lehet beszerezni.

önismeret rutin stresszkezelés határidőnapló
Kép: Takács Dalma

A kreatív játékosság fejlesztése fontos stresszoldó funkcióval bír, szórakoztató, segít flow-ba kerülni, nyugtatja az idegrendszert, és még fejleszti az out-of-the-box gondolkodást is, ami az élet minden területén jól jön.

Amúgy is: szerintem elég kedves dolog arra eszmélni, hogy 30+ évesen órák óta egy legelésző tehén részleteit színezed zsírkrétával. 

Goodwill Barbara – Lender Andi – Orbán Lili Flóra: Áramlás

Ha lenne önismereti napló szépségverseny, egészen biztos, hogy az Áramlás kapná az aranyat – Goodwill Barbara önismereti mentor és coach kiadványának ugyanis a legfontosabb erényei közé tartozik, hogy baromi jó kézbe venni (ez Lender Anni és Orbán Lili Flóra érdeme.) És ez talán elsőre sokadrangú szempontnak tűnhet egy ilyen napló esetén, de higgyétek el, nem az:

grafomán és írószermániás emberként komoly motivációs faktort jelent számomra, hogy minden oldalon vár egy szép grafika vagy egy izgalmas, figyelemfelkeltő typo.

önismeret rutin stresszkezelés határidőnapló
Kép: Takács Dalma

Na de nézzük a felépítést: a napló erőssége, hogy nem hónapokhoz kötött, bármikor elkezdheted, amikor kedved tartja – pontosabban, amikor változásra vágysz az életedben, ugyanis a könyv egy 70 napos folyamatot kísér végig. Az első pár könnyed, kicsit edukatív-kicsit motivációs fejezetet naplórészek követik, illetve arra is van lehetőséged, hogy ránézz a változással kapcsolatos pozitív és negatív érzéseidre. Költözködőknek, szakítóknak, házasodóknak, munkahely- és életmód-váltóknak kötelező.

 

Takács Dalma

Kiemelt kép: WMN