Mindenkinek más az útja a gyerekvállalásban; sokak számára azonban méltatlanul nehéz, kacskaringós út vezet az anyaságig. Hazánkban nagyjából háromszázezer nő küszködik termékenységi gondokkal, illetve meddőséggel; köztük Krajnyik Cintia is, akit másfél évvel ezelőtt diagnosztizáltak endometriózissal és adenomiózissal. Két nagy műtéten esett át azóta, amelyek során arra is fény derült, számára az egyetlen járható út a gyerekvállalásban a lombik maradt. Cinti túl van egy abbamaradt vetéléssel végződő beültetésen, és mindamellett, hogy példaértékű erővel és méltósággal viseli a lombikkal járó teljes kiszolgáltatottságot – ami számára a szülei elvesztésének traumáját is újra és újra a jelenbe hívja –, minden erejével azon van, hogy másokat is segítsen ezen az úton, és a saját története felvállalásával próbálja meg ledönteni a meddőséget, illetve a lombikot övező súlyos tabukat. A Beszélnünk kell! legújabb epizódjában D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi vendége Krajnyik Cintia.
–
Ezúttal nemcsak hallgathatod, de nézheted is a Beszélnünk kell! epizódjait:
Az endometriózis diagnózisának felállítása az első tünetek megjelenésétől számítva az Egyesült Államokban átlagosan 11, az Egyesült Királyságban 7, míg itthon 4 évet vesz igénybe, és ennek nagyon súlyos következményei vannak.
Mára mind az endometriózis, mind a meddőség vagy a nehezített teherbe esés olyannyira gyakori problémává vált, hogy szinte nincs köztünk olyan, akinek a szerettei, ismerősei körében ne lenne érintett. Mik a lehetőségek és a gyógyulási esélyek? Erről kérdezte dr. Imre Rubent, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum Meddőségi Diagnosztikai Centrumának vezető szakorvosát és dr. Tömösváry Zoltán endometriózisspecialistát Bereczki Szilvia.
Az egész úgy kezdődött, hogy Cinti kitalálta, rendszeresen eljár majd úszni a közeli uszodába. Csak közben kiderült, hogy annyira nem is tud úszni. Így kötött ki a háromévesekkel a tanmedencében.
Szerintünk meglehetős önkritikára vall, ha valaki a hétköznapi hősökre vonatkozó kérdésnél megemlíti a barátját a saját menstruációja előtti napokban. De persze ennél sokkal komolyabb dolgok is kiderülnek a WMN-csapat újabb tagjának Proust-kérdőívéből.
A Hello, WMN! megújulásának egyik eleme, hogy mostantól a csapat pár tagja is válaszol majd a bemelegítő kérdésekre. Most például Fiala Borcsa, Mózes Zsófi és Krajnyik Cinti. Olvassátok, szeressétek és csapjatok le a maradék jegyekre! (Link a cikkben!)
Elmesélem, hogy kezdődött a WMN és az én közös utam, ami most újabb mérföldkőhöz érkezett. Búcsúzom, de csak egy időre, és még így sem teljesen. És semmiképpen sem örökre.
A hazaárulózás nagy divat lett Magyarországon, de ha az acsarkodás helyett a jogi környezetet nézzük, mit jelent ez valójában? És hogyan zajlik egy ilyen eljárás?
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője szerint naponta érkezik hozzájuk olyan hívás, amely az iskolai zaklatásról, és az azzal járó szorongásról szól. A bullying mély sebeket ejthet a tinédzserek lelkén, akik sokszor még a szüleiknek sem mernek beszélni arról, mi zajlik az iskolában. Szakértőket kérdeztünk az a bullying intő jeleiről, és arról is, mit tehet a szülő, ha a gyerekét rendszeresen zaklatják az iskolában.
Egy fiatal brit anya április végén hunyt el törökországi nyaralásuk során. A holttest hazaszállítása után néhány héttel, a hivatalos brit boncolást követően a családnak azzal kellett szembesülnie, hogy szerettük szívét a tájékoztatásuk, és nem mellesleg indoklás nélkül eltávolították.