A lánya születése ébresztette rá: harcolnia kell

41 éves korában öngyilkos lett Virginia Giuffre, aki Jeffrey Epsteint és András brit herceget szexuális visszaélésekkel vádolta – tudatta közleményében az amerikai nő családja. „Mélységes fájdalommal tudatjuk, hogy Virginia tegnap este elhunyt nyugat-ausztráliai farmján. Élete során szexuális bántalmazás és emberkereskedelem áldozata volt. Végül a bántalmazások terhe akkora lett, hogy Virginia nem tudta elviselni. (…) Az életében elszenvedett minden nehézség ellenére ragyogóan tündökölt. Hiányozni fog nekünk” – állt a nyilatkozatban.

Giuffre korábban azt állította: 17 éves korában Jeffrey Epstein és Ghislaine Maxwell kínálták őt fel többek között York hercegének. A vádat András herceg határozottan tagadta – a bizonyítékok ellenére. 

Az Egyesült Államokban született Virginia Giuffre halálakor gyerekeivel és férjével, Robert-tel Nyugat-Ausztráliában élt, North Perth külvárosában.

Az asszony a lánya születésekor határozta el: harcolni fog azok ellen, akik őt sok más kiszolgáltatott lánnyal együtt módszeresen bántalmazták.

Egy kivételesen erős nő

Giuffre szóvivője, Dini von Mueffling elmondta, Virginia „példakép volt más túlélők és áldozatok számára”, és élete legnagyobb megtiszteltetésének tartotta, hogy képviselhette őt.

Az ügyvédje, Sigrid McCawley elárulta: számára Virginia több volt, mint kliens. „Kedves barátom volt és más áldozatok elkötelezett védelmezője. Bátorsága arra ösztönzött, hogy még keményebben küzdjek. Virginia ereje lenyűgöző volt.” 

Josh Schiffer, Epstein egyik áldozatának ügyvédje szerint Giuffre kulcsszerepet játszott a milliárdos leleplezésében. „Az ügy nem létezne az ő közreműködése, együttműködése és kezdeti bátorsága nélkül, amely oly sok más embert inspirált arra, hogy előálljon a maga történetével” – mondta, hozzátéve:

„Remélem, Virginia elvesztése intő jel lesz: ráirányítja a figyelmet a szexkereskedelemre. Ez a probléma ugyanis továbbra is fennáll, és az egész világon jelen van. Az Epstein-Maxwell ügy csupán egy kiemelkedő példája volt.”

Ghislaine Maxwell és Jeffrey Epstein
Ghislaine Maxwell és Jeffrey Epstein – Kép: Davidoff Studios/Getty Images

„Mint egy gyümölcstálat"

Giuffre 2000-ben ismerkedett meg a francia származású, ám tökéletes angolsággal társalgó Ghislaine Maxwell-lel, amikor Donald Trump floridai Mar-a-Lago üdülőjében öltözői asszisztensként dolgozott. Maxwell masszázsterapeuta állást ajánlott neki Epstein mellett, a pozíció azonban egészen másképp festett a valóságban: Virginia szerint úgy adták tovább a pénzember barátainak és ügyfeleinek „mint egy gyümölcstálat”

Éveken keresztül szexuális kizsákmányolás és bántalmazás áldozata volt. 

2009-ben Jane Doe 102 álnéven polgári pert indított Epstein ellen, amelyben azt állította: „Epstein férfi ismerősei, köztük királyi családtagok szexuálisan kihasználták”. Végül peren kívüli egyezségre jutott Epsteinnel, mielőtt az ügy a bíróság elé került volna.

2021-ben Giuffre azonban polgári pert indított András herceg ellen azt állítva: Epstein és Maxwell 2001-ben mutatta be őt Andrásnak, arra pedig, hogy szexuális kapcsolatba lépjen a férfivel, Maxwell kényszerítette. Azt is állította, hogy a herceg három alkalommal molesztálta őt. András herceg többször is határozottan tagadta a vádakat. Végül 2022-ben peren kívül egyeztek meg.

A megállapodás része volt egy nyilatkozat, amelyben a herceg sajnálatát fejezte ki Epsteinhez fűződő kapcsolata miatt, felelősséget azonban nem vállalt a történtekért, és bocsánatot sem kért.

Annak ellenére sem, hogy szemtanúk is igazolták a szexuális együttlétet.

Giuffre a Metoo-mozgalom harcos aktivistája lett a visszaélések nyilvánosságra hozását követően.

András herceg és Epstein
András herceg és Epstein egy társaságban Tim Graham – Kép: Library via Getty Images

Az egyik bűnös: Jeffrey Epstein

Epsteint 2019-ben fogták el, ám a tárgyalásra – amelynek során szexuális emberkereskedelem vádja miatt állt volna a bíróság elé – végül nem tudott sor kerülni. A milliárdos szexuális ragadozó ugyanis az emeletes ágyra rögzített lepedővel felakasztotta magát. Bár hogy valóban önkezével vetett-e véget az életének, azt a gyanús körülmények miatt többen is megkérdőjelezték.

Halála azonban megfosztotta az áldozatokat attól, hogy tanúi legyenek a férfi felelősségre vonásának, és ezáltal legalább ők feloldozást nyerhessenek a traumáik alól.

Az eredetileg ingatlanokkal foglalkozó, dúsgazdag Epstein a kilencvenes évek elejétől fogva mozgott a legmagasabb társadalmi státuszú emberek között. Kedvelt szórakozása volt, hogy fiatal, többnyire kiskorú lányokat szervezett be masszázsra. A masszázs közben az áldozatai előtt maszturbált, vagy szexre kényszerítette őket, illetve további lányok beszervezését zsarolta ki belőlük. Áldozatainak pontos száma a mai napig nem ismert.

A másik: Ghislaine Maxwell

Ghislaine baráti társaságán keresztül 1991-ben ismerkedett meg a brooklyni származású Epsteinnel. Maxwell apja tragikus halálát követően anyagilag igen mélyre zuhant, ám az Epsteinnel való kapcsolata lehetőséget kínált neki a visszakapaszkodásra – bármi áron. Epstein csillapíthatatlan szexuális étvágyát Ghislaine fiatal, gyakran kiskorú lányok felhajtásával igyekezett kielégíteni, kihasználva kettejük hatalmát és befolyását. Az áldozatok elmondása alapján Maxwellnek legalább akkora szerepe volt a borzalmak elkövetésében, mint Epsteinnek. 

Maxwellt egy évvel Epstein öngyilkossága után, 2020-ban fogták el, és 2022 nyarán hoztak ellene jogerős ítéletet. Három vádpontban találták bűnösnek: összeesküvés kiskorúak szállítására, hogy azok illegális szexuális cselekményekben vegyenek részt; és kiskorúak szexuális célú kereskedelme. Jogerősen húsz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

Nem vagy egyedül!

Az amerikai Rape, Abuse & Incest National Network (Rainn) nyilatkozatában ismerte el Guiffre bátorságát, miközben arra figyelmeztetett:

az áldozatok „jelentősen nagyobb valószínűséggel kísérelnek meg öngyilkosságot vagy szenvednek más, hosszú távú traumás következményektől”.

Közleményükben kifejezték együttérzésüket Virginia Giuffre családjával és szeretteivel, valamint Jeffrey Epstein és társai által bántalmazott összes áldozattal.  

Scott Berkowitz, a Rainn elnöke és alapítója hozzátette: a szervezet „Giuffre emlékét azzal fogja megőrizni, hogy folytatja munkáját a szexuális erőszak megelőzése és a túlélők büntetőjogi eljárásainak javítása érdekében”. Illetve megerősítette az áldozatokat abban, hogy semmiképp ne maradjanak egyedül a traumáikkal, bátran forduljanak segítségért a megfelelő szervezetekhez.

Ha tovább olvasnál:

Maxwellről ITT írtunk„Epstein korábbi házvezetője a ház úrnőjeként írta le Ghislaine-t, aki mindent az irányítása alatt tartott. (Számára) Epstein megteremtette azt az életstílust, amiről képtelen volt lemondani. Még sok más, ártatlan fiatal lány sorsa árán is.”

ITT Szentesi Éva cikkét tudod elolvasni, amit az Epsteinről és Maxwellről készült dokumentumfilmsorozatról írt. „Bár a #metoo botrány főkolomposa Harvey Weinstein lett, Epstein esete messze gyomorforgatóbb, mocskosabb, és jóval nagyobb hatalmú emberek asszisztáltak hozzá, mint a mindenható filmproducer aljasságaihoz.”

És ITT olvashatod el Éva írását a Ghislaine Maxwellről szóló kétrészes dokumentumfilm kapcsán. „Az az ember, aki a legpazarabb körülmények közé születik, és látszólag jól is bánik a lehetőségeivel, majd kiderül, hogy valami ördögi módon visszaélt velük, arra nem csupán haragudni kell, hanem egy életre száműzni a társadalomból.”

Ha te is úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!

24 éves korig a Kék Vonal telefonszáma is hívható: 116-111.

Amennyiben másért aggódsz, ajánljuk az Alapítvány az Öngyilkosság ellen honlapját, amelyet ITT érsz el. További tájékoztató, illetve – szakember segítségével igénybe vehető – önsegítő eszközt pedig ITT találsz. 

Fiala Borcsa

Kiemelt kép: Emily Michot/Miami Herald/Tribune News Service via Getty Image

Források: BBCThe Guardian