Eddig történetének egyik legnagyobb egészségügyi krízisét éli az Amerikai Egyesült Államok, mióta az országban kitört az opioidkrízis. Az opioidok családjába tartozó, fentanilalapú drogok, amelyekre rengeteg ember szokott rá, és amelyek mostanra több millió amerikai halálát okozták, nagyjából ötvenszer erősebbek, mint a heroin.

De létezik egy olyan drog is, amely nem ötvenszer, hanem kétezerszer erősebb – és immár hasít az illegális gyógyszer- és drogpiacon. Ez a narkotikum a nitazén.

Az eredetileg gyógyszernek szánt vegyianyagot az 1950-es években kísérletezték ki, mint opioid alapú fájdalomcsillapítót. Kereskedelmi forgalomba azonban sosem került, mivel túl erősnek találták.

Hetven éven át szinte a létezését is elfelejtették

Az amerikai és brit katonák afganisztáni kivonulása, valamint a tálibok hatalomátvétele után, 2022-ben, az elapadó ópiumszállítmányok kiesésére alternatívát kellett találni – és ekkor újra felbukkant a szer Európa-szerte – Kelet-Európában is.

„Afganisztánban hagyományosan magas volt az európai piacra szánt mák- és ópiumtermelés. Aztán jöttek a tálibok, akik betiltották a narkotikumok készítését és árusítását, zavart okozva ezzel az európai heroinpiacon”nyilatkozta Charles Yates, a brit nemzeti bűnüldöző hatóság, az NCA megbízott igazgatója.

A heroint – főleg, ha alacsony tisztaságú – ópiummal kell keverni, hogy hatásosabbá tegyék. Az európai heroinpiac, amely addig erősen támaszkodott az afgán szállítmányokra, pangott, szükség volt tehát egy helyettesítő termékre – és ez lett a nitazén.

„A nitazénnek számtalan előnye van a drogkereskedők szempontjából. Bárhol legyártható, relatíve olcsó elkészíteni, könnyen beszerezhető egy online rendeléssel Kínából, és mivel nagyon erős, kis mennyiség is elég belőle – így a szállítása is sokkal egyszerűbb. Miért kéne egy tonna heroint becsempészni, mikor egy kilónyi nitazén pont ugyanazt a hatást éri el?” – magyarázza Steve Rolles politikai elemző a Transform Drug Policy Foundationtől.

Rolles szerint a könnyű hozzájutás mellett akad még egy indok, amiért a drogterjesztők ezt a vegyianyagot választották: sokkal olcsóbb, mint az ópium.

A nitazén nagyjából két évvel ezelőtti megjelenése a brit piacon a szakember szerint óriási veszélyt jelent, amit a statisztikák is alátámasztanak: 2023 óta 166 százalékkal nőtt a nitazénhez köthető halálesetek száma az országban (2023-ban 125 eset, míg 2024-ben már 333), a droghoz köthető halálozások száma pedig 15 százalékkal emelkedett 2023-ban.

„A halálesetek száma hihetetlenül gyorsan nő – és ez csak a jéghegy csúcsa”

– mondja Rolles. „Az USA-ban kialakult helyzet elrettentő példaként szolgálhatna a brit törvényhozók számára is, mivel egyre gyorsabb iramban közeledünk ahhoz, hogy itt is pont ugyanolyan drogválság törjön ki, és ezrek vagy akár tízezrek haljanak bele” – tette hozzá a szakember a MailOnline-nak adott interjújában. „Európában már így is nálunk a legmagasabb a drogtúladagolás miatti halálozások száma, de a nitazén megjelenése ezt még tovább növelheti. Ez egy nagyon komoly közegészségügyi vészhelyzet – és mégsem veszik elég komolyan” – mondta Rolles, majd hozzátette:

 „Meg vagyok rémülve. Szinte minden nap belehal valaki a nitazénfogyasztásba, miközben a társadalom többsége még csak nem is hallott róla.”

Főleg a fiatalok körében pusztít

Rolles nem beszél a levegőbe. Az amerikaiaknál egészségügyi válsághelyzetet okozó fentanilok és a nitazének – vagy más néven benzimidazol-opioidok – ugyanis nagyon hasonlóak. Ugyanabba a drogcsaládba tartoznak, mindkettő szintetikus opioid. Mind rendkívül erős és veszélyes, nagy különbség azonban, hogy a nitazének családjába tartozó vegyi anyagok sok ezerszer erősebbek lehetnek, mint a heroin vagy a fentanil, és

akár már egy homokszemnyi is elég lehet belőlük a halálos adaghoz. Márpedig ha valaki illegálisan szerzi be, fogalma sincs róla, mekkora dózist vesz be.

A hatóságok eddig világszerte több mint 70-féle nitazéntípust azonosítottak. Az Egyesült Királyságban január óta az összes változatot betiltották – de ez nem jelenti azt, hogy a szer ne bukkanna fel újra és újra a feketepiacon. Előfordul, hogy egyszerű tablettaként árusítják, máskor heroinnal vagy egyéb gyógyszerekkel, Váliummal vagy Xanax-szal keverik – sőt, ezek csomagolásában értékesítik. A nitazéneket azonban nehéz egyenletesen elkeverni más anyagokkal, mert rosszul vegyülnek, így előfordulhat, hogy ugyanazon gyártásból származó drogok közül az egyikben alig van hatóanyag, a másikban viszont elég ahhoz, hogy a fogyasztó belehaljon a túladagolásba. 

 

Egy 28 éves egykori drogfüggő szerint a szintetikus drogok amúgy is kezdik elárasztani a piacot.

„Sokkal olcsóbbak, mint a heroin. De míg a herkát az emberek ismerik, és tudják, mekkora adagot lehet belőle biztonsággal használni, addig a szintetikus drogoknál nem ez a helyzet: normál adagot veszel be, aztán egyszer csak nem lélegzel többé” – mondja a férfi.

A szintetikus opioidok szó szerint botorkáló zombikká, élőhalottnak kinéző, magukról mit sem tudó, értelmezhetetlen pózokban órákon át álldogáló emberekké változtatják a fogyasztókat – ahogy arról számtalan, a netre feltöltött videó is tanúskodik.
Az Egyesült Királyság bűnügyi, rendészeti és tűzvédelmi minisztere, Diana Johnson szerint

„Bárhol is bukkanjanak fel a szintetikus drogok, mindenütt pusztítást hagynak maguk után.”

A nitazénválság nemcsak a drogfogyasztókat érinti

Azok a fiatalok is veszélyben vannak, akik online vásárolnak maguknak nyugtatókat, stresszoldókat, vagy éppen fájdalomcsillapítókat. Az egyik legkorábbi áldozat a 19 éves Cerys Clark volt, aki Ehlers-Danlos-szindrómával élt. A lány, aki gerincferdülése miatt krónikus hátfájdalomtól szenvedett, hamisított Xanax és hamisított OxyContin miatt halt meg. A „gyógyszereket” egy barátjától kapta, aki Csehországból rendelte őket a neten. Négy hónappal később maga is belehalt a túladagolásba. 

 

Hasonlóan tragikus eset történt az ígéretes tehetségnek tartott operaénekessel, Alex Harpummal, aki 2023-ban halt meg. Ő azt hitte, hogy Xanaxot vesz be – de az online beszerzett tablettában nitazén volt. Édesanyja szerint fia azért szedte a nyugtatót, hogy aludni tudjon, az ADHD-jára szedett gyógyszertől ugyanis állandó álmatlanság gyötörte.

A 21 éves Harry Dunrose 2024. március 3-án vesztette életét, miután bevett néhány neten rendelt tablettát, amelyről azt hitte, Válium. A fiatalember évek óta szenvedett krónikus fájdalomtól, amire az orvosa diazepám-tartalmú fájdalomcsillapítót írt fel neki. Amikor azonban a felírt mennyiség elfogyott, nem ment vissza az orvoshoz, hanem a netről rendelt újabb adagot – méghozzá a feketepiacról. Csak halála után, a holmija között megtalált tabletták elemzésekor derült ki, hogy a bevett gyógyszer nitazént tartalmazott.

A fenti esetek egyáltalán nem egyediek. Az Egyesült Királyságban működő, elsősorban ártalomcsökkentésre szakosodott WEDINOS-program friss adataiból az derült ki, hogy az általuk begyűjtött, vényköteles Váliumként (diazepám) vizsgált minták kétharmadában volt nitazén. A fogyasztók sokszor azt sem tudják, hogy abban, amit egyszerű ópiumalapú fájdalomcsillapítónak vagy nyugtatónak hisznek, valójában nitazén, vagy nitazént is tartalmazó keverék van.

„Ha ez nem egy illegális vegyi anyag, hanem bármi más volna, már országos pánik tört volna ki. A kormány egyszerűen nincs tudatában annak, mekkora is ez a vészhelyzet” – véli Rolles.

Nem mindenki kongatja a vészharangot

Dr. Philip Berry, a nemzetközi drogpiac szakértője szerint bár a brit helyzet valóban aggasztó, mégsem valószínű, hogy az Egyesült Királyságban amerikai típusú opioidválság alakulna ki.

„Ebben az országban soha nem volt olyan magas a receptre felírható opioid-alapú fájdalomcsillapítók használóinak a száma, mint az USA-ban. Ráadásul a brit heroinisták nagy része folyamatos drogelvonó és ártalomcsökkentő programokban vesz részt – nem úgy, mint amerikai társaik.”

Vele ért egyet Dr. Caroline Copeland is, a droghasználatból eredő halálozások brit nemzeti programjának igazgatója:

„A brit opioidválság gyökerei teljesen máshonnan erednek, mint az amerikaié, ezért nem gondolom, hogy ugyanakkora mértékű lesz” – mondta a farmakológus-toxikológus bizakodóan.

Mráv Noémi

https://drogkutato.hudailymail.co.uk

K
iemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/ Joe Lamberti for The Washington Post