Egy szülés körül tevékenykedő, várandós egészségügyi dolgozó karácsonyi kívánsága

Felkérésünkre egyebek között egy olyan várandós is írt, aki egészségügyi szakemberként dolgozik, így egyszerre tapasztalja az ellátott és az ellátói oldal anomáliáit a szülészeti ellátásban. Ő ezeket kérné karácsonyra:

  • Evidenciaalapú, egységes ellátást a magyar szülészetekre, minőségbiztosítási rendszer kidolgozása mellett. Kötelező, rendszeres, gyakorlatorientált továbbképzéseket, vizsgákat a szakdolgozóknak. (Hozzáteszi: valódiakat, mert a jelenleg kötelező pontszerzős rendszer nem sokat ér.)
  • Transzparens működést! Nyilvánosan elérhető protokollokat, statisztikákat minden szülészetről.
  • A bábai gondozási modell népszerűsítését a tudományos kutatások fényében.

Ezt kérné a császármetszésre készülő vagy császármetszés útján életet adó nőket képviselő Császárvonal csapata

  • Gyengédebb császármetszést – amikor csak a körülmények, az anya és a baba állapota lehetségessé teszik!
    (A gyengéd császármetszésről korábban ITT írtunk.) Ennek részeként az azonnali bőrkontaktus megvalósulását apával-anyával, arany órákkal! Olyan apró, nüansznyi, ám annál fontosabb lépéseket, mint hogy hagyják szabadon az anya mellkasát (hogy a baba mielőbb mellre tehető legyen a műtőben akár), hogy a branül kerülhessen a nem domináns kézbe, hogy lassan emeljék ki a babát („walking the baby out” technika), vagy alkalmazzanak élettani köldökzsinór-elvágást.
  • Korszerű tudást – legyen szó a császár utáni hüvelyi szülésről, a faros szülésről vagy a külső fordításról. Továbbképzések kötelezővé tételét e témákban, hogy ne hangozhassanak el olyan riogató mondatok, amelyek a fentieket alaptalanul démonizálják, elhallgatva a valódi előnyeit.
  • Nyilvános statisztikákat adott kórház szülészeti osztályáról, így segítve az anyák tájékozódását.

A Másállapotot a szülészetben Mozgalom szeretné, hogy

minden ellátó mutatkozzon be, tájékoztasson érthetően és tisztelettel, és kérjen engedélyt minden érintés és beavatkozás előtt, majd fogadja is el a választ, döntést;

  • azt kérik, hogy az ellátás során senkit ne érjen érzelmi bántalmazás, megalázás, kioktatás;
  • készüljön könnyen használható központi és egységes elektronikus visszajelző rendszer! Ennek használatával a nők anonim módon részletes visszajelzést adhatnak az igénybe vett egészségügyi ellátásról, értékelhetik az őket ellátó szakembereket és intézményeket. Legyen felület arra is, hogy megoszthassák megélt élményüket, illetve jogsértés, ártalom esetén panaszt tehessenek (a jelenlegi panaszkezelési eljárás gyakran eredménytelen – a szerző). Ezen eredmények rendszeres monitorozása által újuljon meg az ellátás módja, beleértve a szakemberek képzését is;
  • soha többé ne sérüljön a kapcsolattartás joga, és egy anya se legyen megfosztva sem a kisbabája, sem a szülés közben a kísérőinek a jelenlététől! Továbbá: zéró szeparációt a szülés, várandósgondozás teljes folyamata során! Lehessen jelen az apa minden vizsgálat, kezelés, termékenységtámogatás során, és a szülés minden pillanatában. Lehessen a dúla a családdal mindig, amikor igénylik. Maradhasson az otthonszülés-transzfer során a bába és a dúla a családdal;
  • és természetesen minden baba maradjon az anyukájával a kibújás, megszületés pillanatától megszakítás nélkül: se vizsgálat, se oltás, se fürdetés ne szakítsa meg. 

A Koraszülöttekért Országos Egyesület (Kore) karácsonyi kívánságlistája

  • Személyre szabott támogatás: a szülők eltérők, így az információátadásnak is személyre szabottnak kell lennie, figyelembe véve az egyes szülők tudásszintjét és érzelmi állapotát.
  • Szülői jelenlét: a szülők szeretnének minél több időt tölteni beteg gyerekükkel, ezért fontos, hogy a kórház lehetővé tegye a feltételek nélküli szülői jelenlétet. Azt gondolnánk, ez már mindenütt így van, de sajnos nem. 
  • Szakemberek szupervíziós támogatása: a Kore tagjai úgy gondolják, hogy hihetetlen alázat, elkötelezettség és szorgalom jellemzi az egészségügyi dolgozókat, abban viszont már nem biztosak, hogy a munka során kiáramlott sok-sok energia „visszatöltése” megtörténik. Pedig erre hosszú távon óriási szükség van. 

A Melletted a helyem Egyesület három legfontosabb kérése

A koraszülött-ellátással foglalkozó egyetlen országos szakmai szervezet azt mondja, ha a következő három kívánság minden egyes koraszülött ellátása esetén megvalósulna, az jelentősen növelné a klinikai eredményességet, ráadásul a családok élményeit is sokkal jobbá tenné. 

  • Zéró szeparáció minden magyar szülészeten és koraszülött osztályon! Azaz: az újszülöttek a világra jövetelük pillanatától kezdve soha, egyetlen percet se töltsenek szülő nélkül, még akkor sem, ha kritikus állapotban vannak. Ez a szoptatástámogatás megvalósulása szempontjából is elengedhetetlen.
  • Szülessen meg bárhol és bárhogy, kerüljön minden koraszülött és újszülött a születése után azonnali bőr-bőr kontaktusba, elsősorban az édesanyjával!
    Ez számos olyan állapot kialakulását előzi meg, ami után mind a babának, mind a családnak, mind pedig az őket ellátó egészségügyi szakembereknek nehézségekkel kéne szembenéznie.
  • Legyen fájdalomprotokoll minden egyes magyar koraszülött osztályon!

A nagyon sok nőt és szakembert a legnehezebb utakon elkísérő Élet.Érzés Egyesület azt kéri az ellátói oldaltól, hogy…

  • merjenek segítséget kérni a számukra nehézséget jelentő helyzetek kezeléséhez, és fogják meg a civil szervezetek feléjük nyújtott kezét. Adjanak nekik teret, hogy segíthessenek a kommunikáció gördülékenységében, a lelki nehézségekben, és mindenben, ami az ellátó-ellátott közötti kapcsolatot pozitív irányban befolyásolja;
  • ha úgy érzik, valaki nem a megfelelő módon bánik a szülészeti ellátás bármely pontján a szülőkkel – legyen szó termékenységi problémákról vagy hosszabb kórházi tartózkodásról –, merjenek kiállni értük, bárki ellenében: ezzel a kollégák számára is pozitív példát állítanak;
  • végül, de nem utolsó sorban pedig
    higgyenek a szeretet erejében, amit az érintetteknek, kísérőiknek és egymásnak adhatnak!

A megkérdezettek válaszaiból kiderült: egy nagyjából 150 tételes, részletekbe menő, és a napi munkában akciók szintjére lebontott kívánságlistát is viszonylag rövid idő alatt könnyen össze tudnának állítani a magyar szülészeti ellátás számára. Ezt tudván nem volt könnyű dolgom újságíróként, amikor mindenkitől csak három-három kívánságot fogadhattam el. 

A fenti kívánságokra lehetne zsigeri válasz akár az is, hogy „na persze, persze, még mit nem!”. Én mégis hiszek benne, hogy az a sok igen tehetséges, két lábbal a földön álló, sokszor nagyon fáradt és magára hagyott magyar ember képes lenne egy egyedülálló szülészeti rendszert létrehozni. Egy olyat, ahol a fentiek alapvetők lennének. Egy olyat, amelyik mind a bánásmód, mind a klinikai eredmények, mind a tudásmegosztás és a folyamatos fejlődés szempontjából világelső lehetne. Nem csak karácsonykor!

Kőrizs Kata

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / kipgodi