A szexuális úton terjedő betegségek (STI, azaz Sexually Transmitted Infections) kezelésének két fő nehezítő tényezője van. Az egyik, hogy ezek a vírus- és baktériumfertőzések a korai fertőzési szakaszban sok esetben nem mutatnak látványos tüneteket, ezért a beteg hiába hordozó és fertőz meg másokat, nem is sejti, hogy érintett. Vagyis orvoshoz sem fordul. A másik, hogy a nemi úton terjedő betegségek esetében az érintettek tartanak a megbélyegzéstől. Részben ez az oka annak, hogy sokan elsőre dühvel vagy tagadással reagálnak a vizsgálatok eredményeire, és csak az elsődleges érzelmi reakció után kerülhet sor a tényleges kezelésre.

Ez a félelem pedig cseppet sem eseti:

a szexuális úton terjedő betegségek diagnosztizálása utáni vélt vagy valós stigma káros pszichoszociális hatásai közé tartozik ugyanis a bűntudat, a szégyenérzet, az elszigeteltség, a félelem,

valamint hogy a betegek egyszerre szoronganak a betegség(ek) lehetséges egészségi és a státusz lehetséges érzelmi-kapcsolati következményei miatt – derül ki egy kutatásból.

Tudjuk, hogy védekezni kell, mégse csináljuk

A szexuális úton terjedő betegségek kezelésének legjobb módja a prevenció. A különféle megbetegedéseket nemcsak vaginális, hanem orális és anális együttlétek során, olykor intenzív csókolózás alatt is el lehet kapni. Az óvszer véd a nem kívánt teherbe esés és a fertőzések jelentős része ellen. Olyan tudás ez, amely legtöbbünk számára nem csak hozzáférhető, ismert is. Mégsem teszünk semmit.

Legalábbis jelentős hiányosságokra mutat rá az a Magyar STI Társaság által végzett friss kérdőíves kutatás, amelynek eredményeit a társaság a 9 plusz 1 kérdés a nemi úton terjedő fertőzésekről címmel adta közre, s melyből egyértelműen kiderül: egyre kevesebben védekezünk.

  • A válaszadók 73 százaléka hallott már az STI-betegségekről, de 80 százalékuknak elsősorban a HIV-ről, illetve az AIDS-ről vannak valós információik.
  • A válaszadók közel harmada mondta, hogy az elmúlt hat hónapban egynél több partnere volt, de csak 42 százalékuk vett részt valaha bármilyen STI-szűrésen. Azok sem túl tudatosak ebben, akik már legalább egyszer kértek tesztet: 1 százalékuk jár havonta, 9 százalékuk háromhavonta, és mindössze további 6 százalékuk mondta azt, hogy az elmúlt fél évben részt vett kivizsgáláson.
  • A kitöltők 40 százaléka SOHA nem használ óvszert – függetlenül attól, hogy mennyire, illetve milyen régóta ismeri partnerét.
  • A válaszadók 32 százaléka minden hüvelyi aktus során, 23 százaléka anális együttléteknél, 5 százalékuk pedig orális szex során is alkalmaz óvszert, illetve nyalókendőt.
  • A megkérdezettek 36,4 százaléka nem tudta, pontosan mi ellen véd a HPV-oltás, és csupán 35 százalékuk volt beoltva.

A társaság szakmai állásfoglalása szerint az STI-megbetegedésekkel kapcsolatos edukáció és azok stigmatizálásának megszüntetése, valamint az átfogó szakmai irányelvek meghatározása össztársadalmi érdek. Mint mondják, azokat nem csak a szexuális egészségtudatosság hiánya vagy felelőtlen magatartás miatt lehet elkapni, a következmények azonban sok esetben visszafordíthatatlanok. A női meddőség hátterében például az esetek harmadában endometriózis vagy STI-szövődmény áll.

A nemi gyógyász nem ítélkezik és semmitől sem jön zavarba

Na jó, legyünk őszinték! Míg az ember simán elmeséli a barátainak, hogy fogorvoshoz kell mennie, esetleg délután beugrik a nőgyógyászához, azt már kevésbé szeretjük megszellőztetni, ha a bőr- és nemibeteg-gondozóba van időpontunk. A szexuális- és intimegészség-tudatosság, a prevencióra való törekvés és a szűrővizsgálatok azonban ezen a téren legalább olyan fontosak, mint bármely másik területen – és itt az ideje, hogy a nemi gyógyászokra képzeletben a pestisdoktorok maszkja helyett inkább szuperhősjelmezt húzzunk.

Dr. Tisza Tímea, a Magyar STI Társaság elnöke szerint a nemi gyógyászok igazi aduászok, ha a szexuális úton terjedő betegségekről van szó, hiszen érzékenyek és empatikusak. Emellett ítélkezésmentesen közelítenek a beteghez, semmitől sem jönnek zavarba, és úgy kérdeznek, hogy a páciens észre sem veszi, a szexuális élete mégis szinte pillanatok alatt nyitott könyv a kezelőorvos számára.

„Ha ehhez még azt is hozzátesszük, hogy mi vagyunk a szakorvosi ellátásban azok, akik tudják, mely betegségek szűrésekor pontosan honnan és mily módon kell mintát venni, akik gondolnak arra is, hogy ne csak hüvelyből, hanem torokból, ánuszból is történjen kenetlevétel, ráadásul a pár mindkét tagját egyidejűleg tudjuk kezelni, látható, hogy gyanú esetén miért célszerű nemi gyógyászt felkeresni – mondja Tisza Tímea.

– Mivel mi feltérképezzük a páciensek szokásait és korábbi tapasztalatait, minden esetben személyre szabott módon javaslunk szűrővizsgálatokat,

illetve egyénre, valamint betegségcsoportba specifikált módon, a legfrissebb szakmai ajánlások betartása mellett dolgozzuk ki az ellátási protokollt. Nincs szőnyegbombázás, minden betegre jut egyéni figyelem.”

A szakember úgy tapasztalja, az érintettek nagy része nincs tisztában azzal, hogy bizonyos gyógyszerek, illetve kezelési eljárások kizárólag a nemi gyógyászati rendeléseken érhetők el, háziorvosi vagy nőgyógyászati rendeléseken nem.

„Egyáltalán nem mindegy, hogy az aggódó páciens pontosan mikor és milyen rendelőt keres fel. Ha túl korán, az úgynevezett ablakperiódus alatt érkezik – vagyis akkor, amikor a fertőzés már megtörténhetett, a betegség azonban a korai stádium miatt még fertőzöttség esetén sem kimutatható –, teljes körű tájékoztatásra van szükség és arra, hogy megnyugtassuk őt – mutat rá a társaság elnöke.

– Jó volna emellett, ha a betegek tudnák, hogy van, amikor a patikában elérhető, bármely kezelőorvos által felírható készítmények nem felelnek meg a betegség gyógyításához kidolgozott irányelveknek.

A szifilisz kezelésére például kötelező retard penicillin készítmény, amelyet csak nemi gyógyász adhat, ahogy a járványügyi kötelezettség részleteivel kapcsolatban is elsősorban mi vagyunk tisztában.”

A szakemberektől azt is megtudom: a szűrés optimális gyakorisága attól függ, hogy mekkora az egyén STI-rizikója. Azoknak, akik monogám párkapcsolatban élnek, az első együttlét előtt érdemes elmenniük szűrésre, illetve akkor, ha úgy sejtik, párjuk félrelépett. Azok, akiknek rendszeresek az alkalmi kapcsolataik, illetve bármely típusú óvszer nélküli aktust létesítenek, jól teszik, ha háromhavonta megjelennek az STI-szűrésen, és később, ha kölcsönösen monogám elköteleződés mellett döntenek, párjukkal együtt soron kívüli szűrésen vesznek részt.

Fontos tudnivaló: az STI-tesztek és az egyes betegségek kezeléséhez szükséges kezelési protokollok minden bőr- és nemibeteg-gondozóban ingyen is elérhetők. 

Az STI-megbetegedések élethosszig tartó szövődményekkel járhatnak

Bár a legtöbben elsősorban a HIV-től tartanak, a kevésbé ismert betegségek gyakran sokkal veszélyesebbnek bizonyulnak. Tisza Tímea szerint a különféle STI-k jelenlétében megnő a szövődmények következtében kialakuló meddőség, a méhen kívüli terhesség, koraszülés, és a méhnyakrák kialakulásának valószínűsége is. Mint mondja,

  • a nemi szervek gyulladásával járó fertőzések – például gonorrhoea-, chlamydiafertőzés – tönkretehetik a petevezetékeket, így a megtermékenyített petesejt képtelen a méhüregbe vándorolni;
  • bizonyos STI-fertőzések várandósok esetében koraszülést idézhetnek elő;
  • a HPV magas kockázatú törzsei tehetők felelőssé a méhnyakrák, az egyéb nemi szervi és végbélrák, valamint a szájüregi rákmegbetegedések jelentős részéért;
  • a kezeletlen szifilisz késői stádiumban súlyos szív-ér rendszeri, illetve idegrendszeri elváltozásokat okozhat, amik akár halálhoz is vezethetnek;
  • a HIV által okozott AIDS kialakulása esetén az immunhiányos állapot révén a test védelmi vonala meggyengül, így az állapot komoly kockázati tényező más fertőzésekkel és a rákos megbetegedésekkel szemben;
  • a vírusos hepatitisek májrákot is okozhatnak.

„Napestig sorolhatnám, hogy a több mint harminc különféle, nemi úton terjedő fertőzés milyen egészségkárosodást okozhat rövid, közép- és hosszú távon. És akkor a lelki aspektusokról még nem is beszéltünk!

Hány párkapcsolat megy tönkre és hány ember érzi magát kínosan, bűnösnek, tisztátalannak vagy értékvesztettnek ilyen betegség miatt!

 mondja a nemi gyógyász. – Szerencsére, a fiatal generáció már sokkal lazábban kezeli ezt a kérdést. Nem stigmatizálják azt, aki – nagyon gyakran felelős magatartás mellett – ilyen problémával szembesül. Nagyon pragmatikusan állnak a kérdéshez, a megoldásra fókuszálva.”

Talán megnyugtató információ lehet, hogy az egészségügyi adatok bizalmasak, a nemi betegségre vonatkozó ellátási adatok pedig kiemelten szenzitív státuszúak. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beteg digitális önrendelkezés keretében letilthatja, más egészségügyi szolgáltatók számára elérhetetlenné teheti státuszának és ellátásának adatait akár STI-érintettségről, akár pszichiátriai ellátásról van szó.

„A közhiedelemmel ellentétben a nemi gyógyász csak a járványügyi kötelezettségének tesz eleget, magánszemélyeket, orvosokat vagy oktatókat, családtagokat azonban nem informál a beteg állapotáról – magyarázza Tisza Tímea. 

– Ma mind az ellátás igénybevétele, mint a kontaktuskutatás a beteg egyéni felelősségvállalásának és döntésének része. Ha valaki elutasítja azt, nem tehetünk semmit.

Ugyanakkor az a tapasztalatom, hogy amikor az érintettek megértik, milyen következményekkel járhatnak a kezeletlen betegségek rájuk vagy korábbi partnereikre nézve, győz a józan ész és a jóérzés.”

Fontos, hogy tisztában legyél a jogaiddal
Ha érintett vagy és bármely okból úgy érzed, kezelésed során hátrányos megkülönböztetés ér, nem tájékoztatnak megfelelően vagy teljeskörűen, bármilyen módon kellemetlenül érzed magad vagy úgy véled, ellátásod hiányos, indoklás nélkül is kérhetsz szakorvoscserét, illetve segítségül hívhatod a területileg illetékes betegjogi képviselőt.

Az STI-státusz nem halálos ítélet, de komolyan kell venni

A legtöbb STI-betegség korai felismerés esetén jól gyógyítható, HIV-fertőzöttség esetén kontrollálható. A vírusos megbetegedésekre, például a HPV-re pedig ugyan nincs gyógyszer, de egyes életmódbeli változásokkal, stresszmenedzsmenttel, a HPV-oltás beadásával és más specifikus lépésekkel a vírus legyőzése felgyorsítható, illetve támogatható. 

Nagyon fontos ugyanakkor, hogy az STI-pozitív státusz akkor is komolyan veendő, ha nem jelent feltétlenül halálos ítéletet.

„Amíg a kezelés le nem zajlik, illetve a negatív kontrolleredmény meg nem érkezik, vagy egyáltalán nem javasolt az együttlét – például mert egy gyulladt szervet eleinte hagyni kell pihenni, gyógyulni –, vagy szigorúan óvszerhasználat mellett szabad. Vagyis az óvszer, a nyalókendő alkalmazása az aktus teljes időtartama alatt, minden egyes esetben kötelezően ajánlott – mutat rá a szakember. – A partnernek önmaga védelmében célszerű felvennie a védőoltásokat, HIV-es partner esetében pedig az óvszerhasználat mellett ajánlott a preexpozíciós profilaxis, azaz az úgynevezett PreEP gyógyszerkombináció alkalmazása is.”

Ha szeretnél további információkhoz jutni, úgy véled, érintett vagy, esetleg részletesen megismernéd lehetőségeidet, ITT és ITT tájékozódhatsz.

Z. Kocsis Blanka

Forrás: ITTITTITTITTITTITT és ITT

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Anton Vierietin