„Sokszor tűnődtem: vajon meddig remél az ember? Most már tudom: az utolsó pillanatig” – 10 frappáns idézet Örkény Istvántól
Végzettségét tekintve Örkény István gyógyszerész volt, és szerintem írásait tekintve is: nekem legalábbis őt olvasni mindig, mindenhol és mindenkor gyógyír. Vagy legalábbis fájdalomcsillapító orvosság. Kapszulás kiszerelése szellemnek, humornak, műveltségnek, humánumnak. Mindannak, ami kirángat a sokszor nehezen viselhető valóságból. Kurucz Adrienn gyűjtése.
–
Bakfis voltam még, amikor az apukám a kezembe adta az egyperces novellákat tartalmazó kicsi, szürke, textilborítású könyvecskét. Emlékeztek rá? Sok család polcán még ma is ott van ez a kötet, gondolom, én mindenesetre megtaláltam a párját a férjem könyvespolcán. (És ez az a duplikált kötet, amiből nem ajándékozzuk el az egyiket, egyikünk se akar lemondani a sajátjáról.)
Talán ez a kötet utazott velem a legtöbbet: buszon, trolin és villamoson, hátizsákban és kabátzsebben; elölről hátra, hátulról előre kiolvastam többször is, de néha csak lekapom a polcról, és felütöm valahol, így is működik. Nemrég újra elővettem, most már a saját kamasz gyerekem szobájába vittem be, hátha rákap ő is.
És nem csak a novellák váltak véremmé, szavai a szavaimmá. Mese-levelek, Azt meséld el, Pista, Levelek egypercben: szívemhez nőttek ezek a kötetek is. A Macskajáték az első olyan irodalmi mű volt, amelyből, akkor még fiatalként – látva az előadást Tolnay Klárival, Tábori Nórával, Börcsök Enikővel (!) a kilencvenes évek közepén a Pesti Színházban –, az öregséget tanultam. Szíven ütött, elvarázsolt. Ahogy az önkény-kiszolgáltatottság természetét oly pontosan ábrázoló Isten hozta, őrnagy úr! című film is, amelyet még szintén gimnazistaként, a filmklubban láttam, és amely a Tóték című kisregény pazar adaptációja, Fábri Zoltán rendezése, és amelynek bizonyos mondatai időről időre elhangzanak a családunkban (a népszerűségi lista csúcsán a mariskai sóhaj: „Háromba vágtad, édes, jó Lajosom?”, és az örök őrnagyi kérdés: „Hát akkor dobozoljunk?”).
Folytassuk is a mester szavaival! Összeválogattam nektek néhány ütős idézetet a születésnap apropóján.
„Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít.”
„Azelőtt mindig könnyen és biztos kézzel tudtam dönteni; rájöttem, hogy ez azért van, mert az ifjúságunkban a kérdés mindig ez: a jobbat vagy a kevésbé jót választom-e. Most már csak két rossz közt választhatok, ezért olyan nehéz a döntés.”
„Élet és halál kérdése, hogy az ember húsz és harminc közt mit olvas. Ezt nekem is megmondták, mikor húszéves lettem, de én sem hittem el.”
„Sokszor tűnődtem: vajon meddig remél az ember? Most már tudom: az utolsó pillanatig.”
„Minden lehetőség a szíve alatt hordja a reményt.”
„Ami tömegnek látszik, az sorsokat rejt magában; a legszürkébb, legszűkszavúbb ember is emlékeket, vágyakat, indulatokat, szenvedélyeket hordoz.”
„Sajnos én soha sem követtem el hibákat; életem téli álom volt, mert féltem a hidegtől.”
„Akit semmibe vesznek, semmivé válik.”
„A tekintély néha az erő jele, de lehet a csődé is, a semminek a takargatása.”
„Az ember nem annyi, amennyi, hanem annyi, amennyi tőle kitelik.”
Kurucz Adrienn
Kiemelt kép: Fortepan / Szalay Zoltán