A rákdiagnózis mindenképp egyenlő a halálos ítélettel?

Talán ez az a kérdés, amely először felmerül az érintettekben, illetve azokban, akik a közvetlen környezetükben néznek szembe a friss diagnózissal. A molekuláris biológus azonban határozott nemmel felel rá, bár hozzáteszi: nagyon fontos tényező, hogy a daganatot milyen stádiumban fedezik fel.

Ahogy azt a korábbi adásban Pintér Lajos molekuláris biológus, genetikus felidézte: a WHO vizsgálatai szerint gyakorlatilag 30-50%-kal lehetne javítani a daganatok túlélési arányán, ha az emberek időben elmennének a szűrővizsgálatokra. Az idő előrehaladtával azonban, amikor már akár a nyirokcsomókban is megjelenik a daganat, vagy akár távoli áttéteket képez, ez a túlélési esély rohamosan, egészen 30 vagy akár 20% alá csökken.

„Azt sajnos tudjuk, hogy Magyarországon élen járunk a daganatok kései stádiumban való diagnosztizálásában, pedig minél korábban kerül felismerésre egy tumor, annál nagyobb esély van a gyógyulásra, illetve annál több kezelési lehetőség is áll rendelkezésre [...] A szűrési lehetőségeknek az az előnyük, hogy már korai vagy akár még tünetmentes fázisban is felismerhetővé válhat általuk a tumor” – mondja dr. Priskin Katalin Zsuzsanna.

Magyarországon a népegészségügyileg legmegterhelőbb tumortípusokkal kapcsolatban áll rendelkezésre szűrési lehetőség. Ez a nők esetén a méhnyak-, illetve emlőrák, a férfiak esetén pedig a prosztatarák. Valamint mind a két nem esetében van lehetőség a vastagbélrák lakossági szűrésére. Csakhogy a hozzáférhető szűrési lehetőségekkel sokkal kevesebben élnek a szakember szerint itthon, mint kellene – ez pedig nagyban hozzájárul a kései diagnózishoz.

De milyen gyakran kell, érdemes szűrésre járni?

Ha a családban előfordult már daganatos megbetegedés, esetleg halmozódás áll fenn – ugyanaz a daganattípus érintett már kettő vagy annál több közeli családtagot –, akkor az már emelkedett kockázatot jelent, amire érdemes odafigyelni, és gyakrabban monitorozni.

tumor daganatos betegségek Daganatokról őszintén vodcast rákdiagnosztika
Dr. Priskin Katalin Zsuzsanna – Kép forrása: Youtube / Daganatokról őszintén

„A daganatos megbetegedések még mindig tabutémának számítanak a társadalomban – alig beszélünk róluk. Sokan nem tudják azt sem, hogy mi okozta például a nagyszüleik, dédszüleik halálát, hogy ki volt a tumoros betegségben érintett közülük – holott ez nagyon fontos lenne. A daganat ugyanis nem egyik pillanatról a másikra alakul ki; általában fontos tényező a folyamatban, hogy milyen a hozott genetikánk, és ez által mire leszünk fogékonyabbak” – hangsúlyozza a molekuláris biológus, aki azt is kiemeli:

a szűrési vizsgálatokat is annak fényében érdemes igénybe vennünk, ha a családban többször előfordult egyfajta tumortípus, vagy tumortípuscsoport. Utóbbiba tartoznak például az emlő- és petefészekrák, amit gyakran hasonló genetikai háttér jellemez, mint a férfiak esetében a prosztatatumort. „Ha tehát ezek halmozottabban fordulnak elő a nagyszülők, dédszülők körében, akkor érdemes gyakrabban részt venni a szűréseken, és már a kisebb jelekre is orvoshoz fordulni.”

Ha későbbi stádiumban ismerik fel a daganatot, akkor is lehet esély a gyógyulásra?

„A tumoros megbetegedéseket ma már inkább krónikus betegségként kell felfogni, ami azt jelenti, hogy – stádiumtól függően – gyakorlatilag együtt lehet élni a daganattal, a kezelésekkel, a vizsgálatokkal, és az valóban nem feltétlenül jelent egy halálos ítéletet” – mondja a molekuláris biológus, aki azt is hozzáteszi: ma már többen halnak meg például keringési betegségekben, de valahogy a társadalomban mégsincs olyan riasztó kép róluk, mint a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban.

Fontosnak tartja azonban megjegyezni, hogy sajnos a tumoros betegségeknél is előfordul, hogy sokáig tünetmentesek, és mire jelentkeznek tünetek, addigra a tumor már egy olyan előrehaladott stádiumban tart, ami jelentősen szűkíti a rendelkezésre álló gyógyítási lehetőségeket.

Hogyan és mi alapján zajlik a tumorok vizsgálata?

Egy tumort sokféle oldalról lehet vizsgálni, de a szakember szerint nagyon fontos, hogy ezeket a tumorvizsgálatokat mindig kiegészítő jellegűként fogjuk fel – tehát egyik sem helyettesíti, váltja ki a másikat.

A képalkotó vizsgálatok inkább járulékosan tesznek hozzá a tumor felkutatásához, diagnózisához, majd utánkövetéséhez, önmagukban azonban teljes bizonyossággal nem igazolható velük, hogy valóban daganatról van-e szó.

„A képalkotó eljárások nagyon jók arra, hogy meghatározzák az elváltozás helyét, méretét, kiterjedését, esetleg az aktivitását, ugyanakkor nem alkalmasak arra, hogy például a genetikai hátterére információt adjanak.

A biokémiai markerek szintén jók arra, hogy felmérjük: utalhat-e valami a szervezetben a rákos megbetegedések jelenlétére vagy aktivitására, kiegészítő vizsgálatként egy kezelés monitorozására is hasznosak, de önmagukban nem elégségesek a tumor jelenlétének igazolására.” A fehérje alapú molekuláknak, amiket vizsgálnak ugyanis nemcsak a tumor jelenlétében lehet emelkedett a mennyiségük, hanem más patológiás állapotokban, például gyulladás esetén is.

tumor daganatos betegségek Daganatokról őszintén vodcast rákdiagnosztika
Képünk illusztráció – Kép forrása: Pexels

Dr. Priskin Katalin Zsuzsanna szerint emellett nem szabad kihagyni a sorból a vérből történő molekuláris vizsgálatokat sem, amik a kutatások talán legforróbb területét jelentik ma. „A tumorból a vérbe kerül a tumor genetikai anyaga, és onnan vizsgálhatóvá válik. Ezek a fajta tesztek pedig azért jók, mert nemcsak jelzik a tumor jelenlétét, hanem annak a genetikai hátteréről is információt adnak. Arra viszont nem kapunk választ a vérből történő molekuláris vizsgálatokból, hogy pontosan honnan jönnek ezek a mutációk. Vannak persze szervspecifikus markerek is, amik megmondják, hogy nagy valószínűséggel milyen tumorszövetből jöttek ezek a genetikai anyagok, de olyan pontosan nem fogják meghatározni a lokalizációt, mint egy képalkotó eljárás.

Sosem lesz tehát egyetlen vizsgálat, amiből minden információt kinyerhetünk a tumorral kapcsolatban, és mindig a kezelőorvos fogja eldönteni, hogy az adott klinikai kérdésre mely vizsgálatok a legmegfelelőbbek.”

Új mintavételi eljárás: a liquid biopsziáról

A tumorban minden morfológiai, biokémiai változás mögött valahol az örökítőanyagunkban lévő változás áll – magyarázza a molekuláris biológus. „Tehát minden olyan elváltozás hátterében, amitől egy normál sejtből tumorsejt lesz, egy genetikai mutációt kell keresni. A tumorból származó genetikai anyag, valamint maguk a tumorsejtek is a növekedésük során bekerülnek a véráramba, illetve a testfolyadékokba (a vér mellett akár vizeletbe, nyálba attól függően, hogy az adott tumornak milyen a szervezetben a lokalizációja), és ezáltal ezek a tumort jelző genetikai változások, génhibák, kimutathatóak lesznek az adott testfolyadékból. Ezt a technológiát nevezik liquid biopsziának, ami akkor is segíthet, amikor magából a tumorból történő mintavétel nem lehetséges.

A liquid biopszia vérvétel útján történik: a vérben a véráramba kerülő, szabadon keringő tumor DNS-t keresik speciális eljárással. Ez a mintavételi eljárás egy diagnosztikus eszköz, ami arra szolgál, hogy igazoljuk egy adott mutáció jelenlétét, hogy a tumorban már ismert mutációkat utánkövessük, monitorozzuk – tehát a kezelés során megvizsgáljuk, hogy a vérben emelkedik-e vagy csökken a kapott kezelés következtében a tumorból származó DNS.”

Azt, hogy milyen terápiákra fog egy adott tumor a leghatékonyabban válaszolni, azzal lehet a legjobban előrevetíteni, ha megtalálják, hogy magát a tumort milyen génhibák hajtják, tehát milyen driverei vannak.

„Ha ismerjük a genetikai hátteret, akkor tudni fogjuk azt is, hogy milyen lesz várhatóan a tumor lefolyása, illetve arra is információt kaphatunk, hogy milyen kezelésekre hogyan reagálhat. A liquid biopszia mintavételi eljárásával meghatározható egy adott mutáció jelenléte vagy hiánya, ami már jelentősen továbblendítheti a vizsgálatokat, kezeléseket.”

A szakember azt is megemlíti: egyes tumoros megbetegedések kezelésében ma már rendelkezésre állnak a molekuláris terápiák is, amik a kemoterápiával ellentétben nem minden sejtre hatnak a tumorellenes kezelés során, hanem azokat a sejteket célozzák csupán  és azokra hatnak negatívan , amelyek felszínén vagy a belsejükben megtalálhatóak a tumort jelző molekulák, mutáns fehérjék. Fontos azonban, hogy nem minden tumorfajta esetén érhető el molekulárisan célzott terápia, ezért a molekuláris biológus szerint mindig érdemes a kezelőorvosunkkal konzultálni a lehetőségeinkről.

A European Life Technologies Daganatokról őszintén vodcastjának adását itt tudjátok megnézni:

Filákovity Radojka

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/STEVE GSCHMEISSNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY