Fosókaszilva, Camping főző és Törp-party mix – így nyaraltunk mi, amikor gyerekek voltunk
2023. augusztus 8.
|
KAd
| Olvasási idő kb. 7 perc
Azt hiszem, a felnőttek többsége sokszor gondol a gyerekkori vakációkra. Különösen nyáron, amikor nemcsak a bőröndbe kell észszerűen pakolni, hanem két hétbe kell immár ügyesen betetriszezni a pihenést, a kalandot, az együttlétet, az önfeledtséget is (ha egyáltalán tudunk még igazán önfeledtek lenni). Az idő nem boldogságosan parttalan többé. Bizonyára többé-kevésbé megszépíti a nosztalgia a gyerekkori nyarakat, de tény, hogy a meghatározó emlékeink jelentős része ezekben az időszakokban született. Elmeséljük, hogyan teltek a mi régi vakációink, aztán ti jöttök, várjuk a történeteiteket. Utazzunk együtt: ezúttal az időben, és visszafelé! Kurucz Adrienn gyűjtése.
–
Vállalati üdülő, kempingsajtos kifli, tollaslabda
Ámulva figyelem (és kicsit még ma sem hiszem el), ahogy a mai gyerekek előtt kitárult a világ. Ha a családi büdzsé engedi, születésüktől kezdve utazhatnak, iskolai csereprogramokon vehetnek részt sokan, külföldre mehetnek tanulni, az internet révén pedig nemzetközi baráti körre tehetnek szert akkor is, ha ki sem mozdulnak a szobájukból.
A saját gyerekem őszintén csodálkozik, amikor arról mesélek, újsághirdetésekben (nyomtatottról van szó, online média ugyanis nem létezett) kerestünk a barátnőimmel tizenkét évesen német levelezőpartnereket, hogy gyakorolhassuk a nyelvet, amit a kötelező orosz mellett – kísérleti osztályként, kivételezettként – tanulhattunk.
Azt is nehéz ma már elmagyarázni, miért volt akkora szó az én gyerekkoromban eljutni Bécsbe, és miért sírta el magát a kilencvenes évek elején az egyik kedvenc nőrokonom (amikor annyi idős volt nagyjából, mint most én) a Sóhajok hídján. Azt hitte, soha nem fog eljutni oda.
Amikor kisgyerek voltam, fel se merült, hogy külföldre menjünk nyaralni. A hetvenes–nyolcvanas évekről beszélünk, amikor legfeljebb a baráti szocialista országok tengerpartjai jöhettek szóba valuta híján. Én tizenhárom évesen – a családom addigi történetében a legfiatalabbként – láttam először tengert az NDK-ban egy idős, baráti párnak köszönhetően, amelynek tagjai saját utód híján engem pártfogoltak. Addig nekem a vízpart a Balatont jelentette és a mai szemmel meglehetősen fapados, balatonszemesi Tüzép-üdülőt, amelyet imádtam. Egész évben azt a pillanatot vártam, amikor a Déliből kigördült velünk a vonat Szemes irányába. Szegény Apu kénytelen volt a szabija két hetét is a kollégáival tölteni, de ebbe akkor bele se gondoltam: mi, gyerekek, lubickoltunk minden értelemben.
Ezt a két hetet leszámítva a nyár az egyik nagymamám pestimrei kertjében telt.
Ez maga volt a szabadság.
A húgom és én a szomszéd gyerekekkel bandáztunk reggeltől estig, marokszám ettük a málnát, dinnyét, barackot. Mivel a haverok sokszor nálunk ettek, Nagyi főzött, főzött és főzött, no meg kente a kempingsajtos kiflit, rá a párizsit, szelte a paprikát, paradicsomot, most a gyümölcsöt, hozta a bolti kakaót, mert valamiért azt szerettük a legjobban. Együtt főztük be a lekvárt, tettük el a befőtteket, és kovászoltuk az uborkát.
Forrás: Kurucz Adrienn
Hogy mi jelentette még nekem a vakációt? A tollas, a kempingbicaj, a pocsolyákban ugrálás, a társas, a Kockás újság (dr. Justice, szigorúan magyarosan ejtve), a rongyosra olvasott Hahoták, a Jókai-regények meg a Fiúk évkönyve 1954-ből (apám kapta a jó tanulmányi eredményeiért, sok sztori volt benne Leninről), és a nyugágyban heverészés.
Fosókaszilva, gázrezsó, Krisztina sátor
D. Tóth Krisztával egy generáció tagjai vagyunk, sok hasonló emlékünk van a régi nyarakról. Leszámítva a jugoszláv kempingezést. „A nyár első felét rendszerint a maminál és papinál töltöttük Igalon, egész nap a kertben: a körtefa alatt, a szederlugasban, a meggyfán vagy éppen hátul, a nagyapám terpentin- és olajfesték-illatú fészerében, ájultan figyelve, ahogy épp pingál valamit – meséli.
– Faltuk a ribizlit a bokorról, persze mosatlanul, és hiába figyelmeztetett a nagymamám, hogy ne együnk a ringlófáról gyümölcsöt (amit a helyiek csak fosókaszilvának hívtak, nem véletlenül), persze ettünk, aztán szaladtunk…
A nyár második felében pedig eljött a várva várt közös családi kempingezés négyesben, amire a szüleim úgy rakták félre a pénzt év közben, hogy extra munkákat vállaltak a tanítás mellett. Szigorúan ki volt számolva fillérre minden. Megpakoltuk a Zsigulit, Krisztina sátor, kempingszékek, gázrezsó, konzervek, gumimatracok, majd útnak indultunk. Az öcsém és én belógtunk a kempingbe, így spóroltunk egy picit, és maradt pénz arra, hogy egyetlenegy estén beüljünk a parti étterembe grillcsirkézni. Amíg anyuék a balkáni sramlizenére ropták a parketten, Bandi felmászott a székre, és megitta a maradék sörhabot a korsó aljáról. Csodás nyaralások voltak! Ja, és a szüleim bronzolajjal (!) kenték magukat, hogy minél barnábbra süljenek. A szó szoros értelmében.”
A fotó „Jugóban” készült, a sátorban, 1985-ben – Forrás: D. Tóth Kriszta
Sellőlányok tengeren, medencében
Takács Dalma szerkesztőségünk egyik legifjabb tagja. Az ezredfordulón volt kisgyerek, akkorra a sorompók már megnyíltak, a falak meg leomlottak – a külföldi nyaralás elérhetőbbé vált sokak számára. Így eshetett meg, hogy Dalma már ötévesen a tengerparton játszhatott. „Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, ugyanis a szüleim törekedtek rá, hogy minden nyáron elutazzunk valahova egy hétre. A tenger instant szerelem volt, noha teljesen máshogy értékeltem akkor, gyerekként, mint most. A nyaralás nálunk mindig aktív kikapcsolódást jelentett: anya és apa imádnak túrázni, úti célnak pedig sokkal szívesebben választottak természeti látnivalókban gazdag, kevésbé népszerű helyeket, mintsem nagyvárosokat. Többször is jártunk Görögországban, Olaszországban, és egyszer Korzikán is. Sajnos öt-hat évesen még nem értettem ennek a jelentőségét, és általában csak arra vágytam, hogy a homokos tengerparton gyűjthessem a kagylókat, de mai fejjel iszonyúan hálás vagyok, amiért ráneveltek a természet szeretetére (és óvására), a kalandvágyra és a túrázásra.”
Forrás: Takács Dalma
A nála csak kicsivel idősebb képszerkesztőnk, Kerepeczki Anna is a vízi kalandokra emlékezik vissza legszívesebben a gyerekkori nyarakból: ő a medencében tanyázott legszívesebben. „A gyerekkori nyaraim nagy része az utcán vagy a kertünkben telt, volt egy hatalmas (gyerekként annak láttam) medencénk, alig lehetett minket kiszedni onnan. A minket a húgomat és a szomszéd gyereket jelenti, ugyanis mindenki hozzánk járt medencézni. Vízicsibék voltunk, vagy hableányok, vagy a kettő keveréke. Emlékszem, mindig ment közben hangosan a CD-lejátszóban a Hupikék törpikék Törp-party mix, kívülről fújtuk a szöveget. Medencézés után homokvárat építettünk, ami hatalmas projekt volt, aztán jöttek a szüleim, főtt kukoricával, dinnyével.
Hétvégente volt, hogy grilleztünk is, és egészen addig maradtunk kint, amíg rendesen látni lehetett a Kisgöncölt és a Tejutat, ami pont a házunk fölött van.
Táborozni is minden nyáron jártam egészen gimiig, a családdal is jártuk Magyarországot, de ez a gyerekekkel medencézés, játék, rohangálás annyira megmaradt. Szabadok voltunk!”
Forrás: Kerepeczki Anna
Szerelmes szívek
Ha már a régi nyarakról beszélünk, el ne feledkezzünk a vakációk romantikus „kalandjairól” és nagy érzeteiről! Mert hát ki ne esett volna szerelembe ezeken az édes, forró nyári napokon – a táborban, a mólón, az üdülőben vagy a grundon?!
Szabó Anna Eszternek ha nem is egy konkrét románc, de a vágyakozás emléke azonnal beugrott: „Eszembe jutott egy nyarunk, amikor a Balatonon voltunk. Az öcsém akkor született, egy parasztházban laktunk, kútból mertük a vizet, forralni kellett a tápszerhez. (Anya jól meg is égette magát.) Na és ezen a nyáron a kis piros kazettás magnómból nonstop a Szerelmes szívek szólt. Kétgyerekes anyukaként át- és túléltem már pár dalberagadást, így utólag belegondolva ez különösen kemény lehetett a családnak. A bátyám úgy vészelte át a kínzó és kényszerű dallamtapadást, hogy azt énekelte: „Szerelmes szívek, hátamban kések!” Ezen persze rémesen meg voltam sértődve, úgyhogy a nyávogó árulkodásomat is hallgatni kellett Szandi mellett.
De az univerzum nem szarozik, kamatostul visszakapok mindent a gyerekeim által.”
Annával ellentétben Fiala Borcsa túllépett az álmodozáson: „Minden nyáron viszonylag sok időt töltöttem a nagymamáimmal. Az apai nagymamámat mintáztam meg a Kalandok az erdő mélyénben, ő tényleg elég kemény és szigorú volt, nem is nagyon kerestük a társaságát, de az anyai nagymamámat (ő Nanó) nagyon szeretem, és vele mindig klassz volt a nyár, bár többnyire Budapesten töltöttük. Áthajókáztunk a Margitszigetre, meg elvitt uszodába, vagy csinált szappanos folyadékot, és lehetett az erkélyről buborékot fújni. És persze iszonyú finomakat főzött, bár azt állítja, nem szeret főzni. Ez a kép viszont azon a nyáron készült, amikor a középső húgom született, és mi (a legidősebb húgom, Sári, a dédnagymamám és a nagymamám – ők vannak a képen) lementünk egy hétre Fonyódra. A nagypapa fuvarozott le minket Trabanttal. Szülinapomra egy fényképezőgépet kaptam, és mindent, de mindent lefényképeztem, állandóan pózba állítottam mindenkit, hogy kellőképp szép legyen a végeredmény, nagyon készültem a fotós karrierre! Illetve ezen a nyáron lett az első pasim is (11 évesen), egy 12 (!) éves vidéki fiú személyében, aki miután hazamentem, még levelet is küldött.
Forrás: Fiala Borcsa
Hogy szép legyen a kézírása, vonalzót tett a papírra, és úgy írt, azért minden betű olyan, mintha nagyon magasról zuhanva belefúródott volna a betonba. Azt írta ebben a levélben, amit sokáig őrizgettem, hogy szeretne majd meglátogatni, és hogy lehet hozzám eljutni a Déli pályaudvartól.
Ám mivel ezt akkoriban én magam sem tudtam, itt véget ért a románcunk.”
Szerelemben vagy álmodozva, tengerparton, medencében vagy az utcán bandázva, dinnyét, kukoricát vagy kempingsajtot majszolva – meséljetek, nektek hogyan teltek a gyerekkori nyaraitok!
Habár ha belegondolok, mégsem illant el teljesen. Mindig velem van, amikor rá gondolok, és ritkán fordul elő, hogy ne gondolnék rá. A pajzán mondókákra, amiket ovis koromban tanított, majd később a kötelező memoriterekre, amiket úgy próbált meg a fejembe verni, hogy elmutogatta a verssorok eseményeit. A jó kis kártyapartikra, a malmozásra, a mesékre, amiket félig-meddig átköltött, de ettől csak még jobbá váltak.
Olaszországban láttam először a tengert. És noha kisgyerekként még nem fogtam fel, mit is jelent ez, mai fejjel elképesztően hálás vagyok a családomnak. És nemcsak azért, mert ez az élmény egy életre megalapozta a sós víz és az olasz kultúra iránti rajongásomat, de azért is, mert azóta tudom: sajnos rengeteg embernek nem adatik meg az utazás lehetősége.
Egy alkoholbeteg apa még húsz évvel a halála után is képes fájdalmat okozni. A függősége, a nemtörődömsége, az általa elkövetett elhanyagolás továbbra is hatással van az immár felnőtt lánya életére, párkapcsolataira. Le lehet zárni a múltat? El lehet engedni a gyerekkor nyomasztó emlékeit? Az, hogy az alábbi levél elkészült, fontos lépés lehet hozzá.
A lányaim épp abban a korban vannak, amikor iszonyú irigységgel tekintenek a felnőttekre, és nagyon vágynak a felnőttkor általuk vélt szabadságára. Ez egyelőre abban merül ki, hogy fennmaradhatsz későig, azt és akkor eszel, amit és amikor akarsz, akkor képernyőzöl, amikor és amit akarsz. Hát nem csupa boldogság felnőttnek lenni? A kutatások szerint nagyon nem – ahogy egyre idősebbek vagyunk, úgy csökken a boldogságszintünk. De miért lehet ez?
Az önismereti és terápiás folyamatok gyakran fájdalmas felismerésekkel járnak. Tisztulhat a kép, hogy miért is érezzük magunkat a jelenben nyomorultul. De mi van a felismerés után? Lehet-e előrelépni, ha folyton hátratekintünk?
Lázár Bence pályafutása ígéretesen indult, de egy sérülés miatt korán fel kellett hagynia a futballal. Új életet kezdett, szakkomentátorként szintén nagy potenciált láttak benne – de a leukémia megtámadta a szervezetét, ezért a stúdióban sem tudott kiteljesedni. Két és fél évig küzdött a halálos kór ellen. Emlékét egy róla elnevezett alapítvány is ápolja, amely – az ő akaratának megfelelően – sorstársai támogatását tűzte zászlajára.
Nagyon fontos lenne a demenciával élők szakszerű kezelése és a családok hatékony támogatása, ám ezen a téren még rengeteg a teendőnk. Információhiány, tévhitek, stigmák is nehezítik az érintettek amúgy sem könnyű helyzetét. A változás része szeretne lenni Stoiber Vivien gyógytornász, demenciaszakértő, a WMN Creator Programjának egyik résztvevője.
„Az anyaság nem egy egzakt tudomány, így aztán mindenki úgy érzi, hogy ért hozzá” – mondta Orvos Tóth Noémi a Ki vele! következő fontos és izgalmas adásában. Both Gabi véleménycikke.