Kellemetlen tünetek a fogamzásgátló után: mi történik a szervezetben?
A hormonális fogamzásgátló elhagyása után sokan tapasztalnak kellemetlen tüneteket. De vajon ezekről tényleg a tabletta, a tapasz, az IUD, a gyűrű tehet? Takács Dalma szemlézi a Women's Health cikkét dr. Halmos Amrita segítségével.
–
Jól emlékszem az első pár hónapra, miután abbahagytam a fogamzásgátló szedését: noha mellette is voltak panaszaim, az igazi feketeleves csak ekkor jött. Amellett, hogy a kezelés alatt szinte óramű-pontosságú ciklusom vadló módjára szabadult el, és néhol 13, máskor 45 naposra változott, újra fájdalmassá váltak a menstruációim, hullani kezdett a hajam, és az eleve labilis hangulatom is gyakrabban ingadozott. Már csak ez kellett – gondoltam, de vissza már nem fordulhattam: jött pár hónap, amit egyszerűen át kellett vészelni.
Az esetem nem egyedi, és nem is túl meglepő. A hormonális eszközzel védekezők közül meglehetősen sokan számolnak be hasonló tünetekről, a jelenség mára már nevet is kapott: ez a posztfogamzásgátló-szindróma. Ám sok orvos szerint a terminus félrevezető, hiszen valójában nem a tabletta okozza a tüneteket…
…na de akkor mi?
Ahhoz, hogy megértsük, mi történik ilyenkor a szervezetben, fontos, hogy lássuk, mit csinál pontosan egy hormonális fogamzásgátló eszköz. A tabletta, a hüvelygyűrű és a tapasz ösztrogént és progeszteront tartalmaz, ami csökkenti a hipotalamusz által termelt GnRH szintjét – ami kulcsfontosságú a reprodukciós folyamathoz –, valamint az agyalapi mirigy tüszőstimuláló- és leuteinizáló hormonjainak termelését is, ami szükséges lenne a petefészek tüszőinek éréséhez. Így tehát amellett, hogy nem történik meg az ovuláció, a hormonok hatására megváltozik a méhnyaknyák és a méhnyálkahártya is, ezzel megakadályozva a teherbeesés lehetőségét. Ám tudjuk jól, hogy a gyógyszert nem csak a védekezéshez írják fel; a felsorolt változások hatására a menstruáció fájdalommentesebbé válik, az androgén hormonok szintje és a faggyútermelés is csökken, így kisebb valószínűséggel jelennek meg pattanások.
Dr. Halmos Amrita nőgyógyász-endokrinológus szerint az, hogy eredetileg milyen célból kezdtük szedni a gyógyszert, nagyban befolyásolhatja, hogy milyen változásokat tapasztalunk meg az elhagyása után.
„Teljesen természetes, hogy az első 3–6 hónapban rendszertelen ciklus jelentkezik, és érezhetőbbé válnak annak különböző szakaszai a páciens számára.
Hiszen míg a hormonális fogamzásgátló voltaképpen egy mesterséges vérzéssel járó ciklust hozott létre, ami alatt nem történt peteérés, addig az elhagyása után vissza kell rendeződnie a szervezetnek az eredeti kerékvágásba” – fejti ki.
Az azonban nem mindegy, hogy ezek a tünetek milyen szintűek, illetve hogy már korábban is tapasztalta-e őket a páciens. Ha ugyanis fogamzásgátlás céljából kapott gyógyszert, lehetséges, hogy a hormonok elhagyása után sem tapasztal majd kellemetlen tüneteket. Ha viszont fájdalmas vérzés, pattanásos bőr vagy irreguláris ciklus miatt döntött a szedése mellett, valószínű, hogy ezek visszatérnek majd, akár egy kicsit erősebben is, mint a korábban megszokott.
Mi az a fogamzásgátló utáni szindróma?
Az tehát, hogy a hormonális eszköz elhagyása után mi vár ránk, egyénileg eltérő lehet.
A leggyakoribb szimptómák között a rendszertelen menstruációt, a görcsöket, a puffadást, a vízvisszatartást, a súlygyarapodást, a pattanások megjelenését, a mellfeszülést, a fejfájást, valamint a hangulat- és libidó ingadozását említi a Women’s Health,
hozzátéve: noha fogamzásgátló alatt általában a tablettára asszociálunk, de ezek bármilyen más hormonális módszer, például tapasz, gyűrű vagy IUD eltávolítása után is jelentkezhetnek.
A szindróma oka egyszerű: a hormonális fogamzásgátlók szabályozzák a menstruációs ciklussal járó hormonális ingadozásokat, így amíg alkalmazzuk őket, addig annak tünetei rejtve maradnak. És ezen a ponton érkeztünk el a legfontosabb tévhithez is: a gyógyszer, tapasz, gyűrű tehát nem meggyógyítja, hanem szimplán elmaszkolja ezeket a szimptómákat, amik a letétel után visszatérhetnek.
„Bár ezek a tünetek elsőre ijesztők lehetnek, valójában csak azt jelzik, hogy a test újra alkalmazkodik a fogamzásgátló által biztosított állandó hormonszint hiányához, a saját normájához” – fejti ki dr. Halmos Amrita, hangsúlyozva: ezek tehát nem a gyógyszerletétel mellékhatásai, csupán egy korábban elfedett probléma újbóli felvillanását mutatják.
„Ezekért nem érdemes a gyógyszert hibáztatni, hiszen anélkül feltehetőleg végig tapasztalhatók lettek volna a kellemetlen tünetek”
– mondja, majd hozzáteszi: ő személy szerint nem ért egyet a hormonális eszközök démonizálásával, ugyanis, még ha az alapproblémát nem is oldják meg, rengeteget javíthatnak az endometriózistól, PCOS-től szenvedő páciensek tünetein, akiknek különben súlyos fájdalmakkal járna minden hónap.
„Természetesen alapos kivizsgálás szükséges ahhoz, hogy valaki hormonális fogamzásgátlót kapjon, hiszen nem adhatjuk például olyan páciensnek, akinek fokozott trombóziskockázata van, vagy hormonfüggő daganatos megbetegedéssel, esetleg súlyos májbetegséggel küzd. Éppen ezért fontos, hogy mindezt feltérképezze az orvos, ugyanakkor, ha nincs egészségügyi ellenérv, nem kell tőle tartani” – fejti ki.
Hogyan kezelhető a fogamzásgátló utáni szindróma?
A posztfogamzásgátló-szindróma tehát amellett, hogy némiképp helytelen terminus, átmeneti, és egyébként kezelhető is.
Dr. Halmos Amrita szerint, amennyiben nem áll a háttérben nőgyógyászati vagy endokrin betegség, és kizárólag a terhesség megelőzésére írták fel az eszközt, sokat segíthet a ciklus helyreállításában az, ha odafigyelünk az életmódunkra. Ide tartozik a megfelelő hidratáltság, a rostdús és fehérjében gazdag táplálkozás, a rendszeres testmozgás, de érdemes kipróbálni például a barátcserjét is, ami segíthet a ciklushoz kötött tünetek enyhítésében. Ha a tünetek ennél súlyosabbak, akkor viszont fontos, hogy utánajárjunk a kiváltó oknak – legyen az endrokrinológiai természetű vagy bőrgyógyászati probléma, ami önálló kezelést érdemel.
Forrás: ITT
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/ Lari Bat