– 

Göndörség ≠ igénytelenség! 

Ha sokat időzöl az interneten, szinte biztosan találkoztál már a hajápolással kapcsolatos trendekkel, sőt talán már te magad is kerestél hasonlóra. A TikTokon és az ehhez hasonló platformokon már jó ideje nagyon népszerűek a göndör haj ápolásáról szóló tartalmak – különösen azok a videók, amik bemutatják, hogyan ismerhetjük fel a hajunk valódi textúráját. A követők láthatólag imádják, amikor valaki, aki eddig abban a hitben élt, hogy egyenes haja van, a megfelelő módszerekkel képes visszacsalogatni a frizurájába a hullámokat, vagy amikor valaki hosszú évek után végre eldobja a körkefét meg a vasalót, és a természetességet választja.

A káros, de sokkolóan elterjedt nézet, miszerint a göndör haj illetlen vagy igénytelen, végre kezd eltűnni a közbeszédből, és helyette felerősödtek azok a hangok, akik az önazonosság és az egyediség nevében hadat üzennének az egyenes haj uralmának. Ez a szemléletváltás pedig egyre több embert inspirál arra, hogy magukon is leteszteljék a göndör hajra kifejlesztett módszereket, és megnézzék, hogyan festene a hajuk természetes pompájában.

Ám a fényes, rugalmas hullámokhoz és csigákhoz vezető út pont olyan, mint a göndörség maga: szeszélyes, nehezen kiismerhető, és mindenkinek kicsit máshogy fest.

De ha képesek vagyunk megismerni a hajtípusunkat, és a tanultak alapján kitapasztalni a megfelelő rutint, végleg búcsút mondhatunk azoknak a napoknak, amikor egy rossz frizura miatt bujkálunk a világ elől.

Úton a tudatosabb hajápolás felé

Az én életemben ez a pillanat tizenhét évesen jött el, amikor a fodrászom tanácsára elhatároztam, hogy adok egy esélyt a göndörségnek. Előtte egyike voltam azoknak a lányoknak, akik minden reggel órákat töltöttek a tükör előtt, hogy egyenessé varázsolják a hajukat (ami többnyire csak részben sikerült, és leginkább egy elöl sima, hátul szétégetett szénaboglyával jártam mindenhová), mert úgy éreztem, hogy ez a legjobb, amit a saját adottságaimból ki tudok hozni. A haj és a bőrápolás akkor még nem volt ekkora őrület, mint most, és a legtöbb ismerősöm a samponon meg néha egy kis kondicionálón kívül nem igazán használt semmit – ezeket is többnyire inkább az illatuk vagy a csomagolásuk, mintsem az összetevőik miatt.

A fejünkben háromféle haj létezett: egyenes, hullámos és göndör, és ha a hajunk pont a kettő közé esett, kétségbeesetten próbáltuk belekényszeríteni valamelyik dobozba, ami általában nem a göndör volt.

Még ha tudtunk is róla, hogy göndör hajunk van, arról sokszor fogalmunk sem volt, hogy azon belül milyen kategóriába sorolhatjuk, vagy milyen ápolásra lenne szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Szóval hova mentünk tanácsért? Naná, hogy az internetre.

Bár az „én időmben” még nem a TikTok volt az elsődleges forrásunk, engem is a közösségi média indított el a természetes hajam elfogadásához vezető úton: kamaszként a YouTube-on ismerkedtem meg a göndör hajápolás egyik módszerével, a curly girl methoddal, amelyre támaszkodva megtaláltam azokat a trükköket és összetevőket, amikért tényleg hálás nekem a hajam. Bár sajnos nincsen egyetlen, univerzális megoldás, ami mindenkinek tökéletes frizurát varázsolna, minél többet tudunk a hajunkról, annál ügyesebben ápolhatjuk.

A génekben és a keratinban keresd a válaszokat

Ember legyen a talpán, aki nem bizonytalanodik el a bonyolult szakkifejezések és kimondhatatlan nevű összetevők láttán, amikor először találkozik a göndör haj ápolására vonatkozó szabályokkal. Eddig azt se tudtad, mik azok a szulfátok, de mostantól az ellenségeid, próbálsz rájönni, hogy mi a különbség a 2c és a 3b hullámok között, és fogalmad sincs, hogy mi az a diffúzor, de már most tudod, hogy venned kell egyet. Ám mielőtt teljesen belegabalyodnánk a témába, először tisztázzuk, mitől is göndör a göndör haj. Ebben Hegedűs Zoltán mesterfodrász, a BubblyPro hajápolási brand alapítója segítségét kértem, aki vállalta, hogy elmagyarázza nekem a hajtípusok közti különbségeket.

„A hajunk textúráját nagymértékben a gének határozzák meg. Egy specifikus gén, az EDAR gén különösen fontos szerepet játszik a haj növekedési mintázatában, vastagságában és textúrájában” 

– mondja Zoli, aki már 25 éve dolgozik fodrászként, és ez idő alatt komoly tudásra tett szert az otthoni hajápolás területén is. Filozófiájának része, hogy megszerettesse a vendégeivel a természetes hajukat, és segítsen nekik elsajátítani azokat a módszereket, amikkel hosszú távon képesek fenntartani a szalonban elért eredményeket. 

Ám ahhoz, hogy tudjuk, mire van szüksége a hajunknak, muszáj kicsit megismernünk a haj biológiáját is. Bár alapjában mindegyik hajtípus felépítése megegyezik, a göndör vagy hullámos haj esetében két nagy különbség felelős ezekért a textúrákért. 

„A haj fő építőeleme, a keratin, egy rostos fehérje, amely a hajszál szilárdságát és rugalmasságát adja. Göndör haj esetén a hajszálak azért csavarodnak, mert a a keratin nem egyenletesen oszlik el rajtuk, illetve azért, mert más a hajtüszők alakja (az egyenessel ellentétben nem kör, hanem ovális alakú), így a hajszál kinőve görbülni kezd.” 

Lehetséges, hogy göndör vagy, és nem is tudsz róla

Ennek hallatán joggal merülhet fel a kérdés, hogy ha a hajtípusok között ilyen látványos különbségek vannak, akkor hogyan lehetséges az, hogy vannak emberek, akik évekig vagy akár évtizedekig nem jönnek rá, hogy göndör hajuk van. A jelenség fő oka az, hogy a göndör hajon belül is számos kategória létezik, ha pedig valakinek kicsit lazábbak a hullámai, és nem tanulta meg, hogyan gondoskodjon róluk, könnyen szem elől tévesztheti őket.

A nem megfelelően ápolt göndör haj sokszor ugyanis nem göndör, sokkal inkább szöszös, rendezetlen vagy fénytelen, könnyen gubancolódik, illetve nehezebben szárad, és érzékeny a nedvességre.

Ha azt gyanítjuk, hogy göndör, vagy legalábbis göndörebb hajunk van, mint hittük, érdemes jobban megismerkedni a hajtípusokkal, amelyeket négy csoportba sorolunk kunkoriságuk alapján: ezek az egyenes, a hullámos, a göndör, valamint a (nagyjából csavarosnak fordítható) coily. Ezeken belül is létezik továbbá három-három altípus, amelyeket az a, b vagy c betűkkel jelölünk, szintén az intenzitásuktól függően. A hajtípusokra rákeresve számos grafikát és képes példát találunk, ami segíthet elhelyezni magunkat a skálán, ám csak akkor kaphatunk pontos eredményt, ha előtte kipróbálunk egy göndör hajra kifejlesztett rutint. Szerencsére ma már nem nehéz megtalálni a hajunknak megfelelő termékeket – feltéve, hogy tudjuk, mit keresünk. 

Egy kis gyorstalpaló göndörségből

Ha az ápolásról esik szó, Zoltán szerint érdemes úgy gondolnunk a göndör hajra, mint a legroncsoltabb hajtípusra, ugyanis minden szempontból több figyelemre van szüksége, mint az egyenes hajnak – vagy legalábbis nagyon eltérnek az igényei attól, amit a legtöbben megszokhattunk.

„Úgy lehet elképzelni, mint egy gyönyörű, különleges fonalból kötött, de nagyon kényes takarót, összehasonlítva egy simára vasalt lepedővel.

Extra hidratációra, ápolásra és nedvességmegtartásra van szüksége a göndör hajszálaknak, mert a formájuk miatt a természetes fejbőrzsír nehezebben oszlik el a haj teljes hosszán.” 

frizura Nyáry Luca göndör haj
A kép a szerző tulajdonában van

Bár a göndör haj igényei fokozatonként változnak, vannak olyan dolgok, amikre mindegyik típusnál érdemes odafigyelni. Ilyen például…

  • a hidratálás – mivel a göndör haj egyenes társaival ellentétben inkább szárad, mint zsírosodik –, így elengedhetetlen, hogy olyan termékeket válasszunk, amik segítenek a hajszálakban tartani a nedvességet. A hajpakolások, az olajok és a bőséges adag kondicionáló a hullámok erősségétől függetlenül boldoggá teszik a hajat, ám minél göndörebbek a fürtjeink, annál jobban járunk a nehezebb, mélyhidratáló termékekkel.
  • Hajmosás után használjunk formázó krémeket, zseléket vagy könnyebb habokat, a hajvégektől a tövekig haladva, és a tenyerünkkel végezzük felfelé nyomó, úgynevezett „scrunching” mozdulatokat, ezzel segítve a hullámok tartását.
  • A göndör hajat csakis nedvesen és ritka fogú fésűvel fésüljük – szárazon ugyanis sokkal könnyebben roncsolódik, a ritkább fogak pedig tépés helyett segítik kibogozni a tincseket.
  • Bár az a legjobb, ha legalább részben tudjuk a levegőn szárítani a hajunkat, érdemes beszerezni egy diffúzoros hajszárítót, ami segít egyben tartani a tincseket. A már száraz hajból enyhén olajos kézzel könnyen ki tudjuk nyomkodni a megszáradt formázókat, ezzel puha, fényes hullámokat kapva.
  • Az éjszakai szöszösödés és gubancok ellen pedig a szatén/selyem párna vagy hálósapka a legjobb megoldás – de ha olyan vagy, mint én és folyton elfelejted magaddal vinni helyekre, egy laza fonat is megteszi.

A hajápolási rutinunk kialakítása során viszont legalább annyit számítanak a felhasznált termékek, mint a módszerek, amikkel együtt alkalmazzuk őket. Ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő sampont, balzsamot vagy formázót, tudnunk kell, mik azok az összetevők, amiket messziről érdemes kerülnünk, ha egészséges fürtöket szeretnénk. Zoltán három olyat említ, amitől jobb óvakodni, bármilyen szerkezetű is legyen a frizuránk. Az első a szulfátok – azok a tisztító hatással rendelkező anyagok, amelyek sajnos nemcsak a szennyeződéseket távolítják el a hajról, de a természetes olajokat is, valamint gyakorlatilag oldják a fejbőr keratinrétegét, ezzel kiszárítva és gyengítve a hajszálakat. A második ilyen a parabén tartósítószerek, amik sok ember bőrét irritálják, de a göndörek számára különösen károsak. Az utolsó pedig a szilikon, ami idővel réteget képez a hajszálakon, akadályozva a hidratáló anyagok felszívódását.

Zoltán azt tanácsolja: hajtípustól függetlenül is alaposan nézzük át az összetevőket, mielőtt a kosarunkban landolnának, de első körben már az is nagy lépés, ha ezt a hármat kerüljük. 

Ha a lelkemet ápolom, a hajamat miért hanyagolnám el?

Ugyan elsőre kicsit rémisztő lehet ez a sok információ, ám mielőtt bárkit elijesztene a göndör hajápolás látszólagos bonyolultsága, szeretném elmondani, hogy a saját rutinom tekintetében az egyszerűség híve vagyok, és nem gondolom, hogy ezer termékre vagy évtizedes szaktudásra lenne szükség ahhoz, hogy elérjük álmaink frizuráját. Összesen négy lépésből áll nálam a hajmosás: sampon, balzsam (időnként pakolás), formázó krém, majd szárítás után egy kis olaj, és készen is vagyok. Az igazi változást nem azzal értem el, hogy órákat töltök a rutinommal vagy a szárítással, hanem hogy végre van egy termékcsalád, a BubblyPro, ami egyszerűen, de tökéletesen működik (és egyébként nem csak göndör hajra).

A bőrömet, a szememet és a lelkemet azért tudom megfelelően ápolni, mert vettem a fáradságot, hogy megismerjem az igényeiket, és a hajammal sem volt másképp.

Bár jóval több vagyok egy látványos frizuránál, tudom, hogy ez az egyik első dolog, amit meglátnak belőlem mások. A hajam fontos része a karakteremnek, és valahol ez a külső leképződése annak, aki odabent vagyok. És – mint minden részemnek, úgy érzem, hogy a hajamnak is kijár a szeretet, pláne ilyenkor. 

Nyáry Luca

Kiemelt képünk a szerző tulajdona