Fiolába zárt citromszínű fogyás – a Lemon Bottle csodát ígér, engedélyezve viszont nincs
Továbbra is virágzik a fogyókúrakultusz, újabb és újabb trendek bukkannak fel, van, amelyik ígéretesnek tűnik, és olyan is, amiről kiderül, hogy a vártnál kevésbé hatékony. És ott vannak azok az eljárások, amelyek akár veszélyesek is lehetnek. Ilyen például az egyik legújabb trend, a Lemon Bottle zsírbontó injekciózás. Mózes Zsófi írása.
–
Két szelet nyers szalonnát, egy doboz fecskendőt és egy fiola sárga folyadékot helyeznek el egy asztalon. „Oldjuk fel együtt a szalonnazsírt” – mondja egy gumikesztyűt viselő nő, majd felemel egy fecskendőt, és az egyik szalonnaszelet szélébe belefecskendezi a sárga oldatot, ami pillanatokon belül reakcióba lép a zsírral.
Ez nem egy iskolai tudományos kísérlet, hanem egy a több száz videó közül, amelyek a Lemon Bottle-t reklámozzák: egy forradalmian új zsírbontó injekciót, amely nemcsak könnyen hozzáférhető, de gyors és kényelmes eredményeket ígér.
Csak a TikTokon a #lemonbottle hashtaggel ellátott videókat közel százmilliószor nézték meg, de más platformokon is egyre gyakrabban fut bele az ember a kezelés hirdetésébe – ami egyébként nemcsak hogy elérhető Magyarországon, de akár magunknak is megvásárolhatjuk a szert, otthoni alkalmazásra.
Az utóbbi másfél évben egyre többen érdeklődnek az eljárás iránt, több országban a zsírleszívásnál is népszerűbbnek bizonyul – de az utóbbi hónapokban itthon is egyre többen folyamodnak a termékhez.
Az orvosok fenntartásokkal kezelik a szert
Miközben a Lemon Bottle-kezelést egyre többen alkalmazzák, gyors terjedése megosztotta az esztétikai orvoslás képviselőit. Sok szakértő aggódik a termék hosszú távú biztonságossága és hatékonysága, valamint a publikált kutatások hiánya miatt, de azt is aggályosnak találják, hogy a terméket kockázatmentes, gyors megoldásként forgalmazzák.
A dél-koreai Sid Medicos által gyártott Lemon Bottle ugyanis erősebb, biztonságosabb és hatékonyabb, mint más zsírbontó injekciók – állítja a cég. Míg a hasonló termékek tartalmaznak olyan anyagokat, mint a dezoxikólsav, amely átesett a szükséges biztonságossági vizsgálatokon, és bizonyítottan feloldja a zsírsejteket,
a Lemon Bottle talált egy kiskaput, és azt állítja, hogy „teljesen természetes összetevőket” tartalmaz.
Pedig sokan épp az FDA, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának jóváhagyását hiányolják, a szer ugyanis nem esett át a hivatal szigorú biztonsági és hatékonysági vizsgálatain. Az egészségügyi szakemberek szerint ahhoz, hogy támogatni tudjanak bizonyos kezeléseket, elengedhetetlenek a szilárd alapokon nyugvó klinikai kutatások – különösen, ha a szervezet módosítását célzó beavatkozásokról van szó.
A Lemon Bottle azonban nem kapott sem amerikai, sem európai jóváhagyást, így csupán kozmetikai terméknek minősül, és mint ilyen, szabadon forgalmazható anélkül, hogy a terméket a gyártó megvizsgáltatta volna, és igazolta volna, hogy az megfelel a biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírásoknak. Sőt, ennek következtében a szert bárki alkalmazhatja.
De mi a probléma?
Amellett, hogy gyakorlatilag semmit nem tudunk a szer hatékonyságáról és biztonságosságáról, az összetevők teljes listája sem elérhető, és bár voltak újságírók, akik megkeresték ezzel a céget, a részletesebb tájékoztatásra irányuló kérdések válasz nélkül maradtak.
A cég honlapja szerint azonban a „kulcsfontosságú összetevők” a bromelain, a riboflavin és a lecitin, amelyeket az arcon vagy a testen található „makacs zsír” területére fecskendeznek.
A Sid Medicos szerint az összetevők ezután a zsírsejteket zsírsavakká bontják, amelyek pisiléskor természetes módon kiürülnek a szervezetből.
És bár a gyártó honlapján nincsenek feltüntetve, más oldalakon felhívják a fogyasztók figyelmét az esetleges mellékhatásokra is. Az enyhébbek közé tartozik az injekciózást követően kialakuló bőrpír, a fájdalom és a duzzanat, de van, akinek allergiás reakciója alakult ki a kezelés után, és előfordulnak súlyosabb problémák is, például fertőzések. Ha pedig a befecskendezett anyag elzárja a kezelt terület vérellátását, ott oxigén- és tápanyaghiány lép fel, és elhalhat a szövet.
Svájc megvizsgálta, gyógyszernek minősítette, majd nem engedélyezte a Lemon Bottle-t
A Svájci Gyógyszerügynökség, a Swissmedic idén tavasszal figyelmeztetést adott ki a citromos zsírbontó injekció kapcsán. „Tudományosan nem bizonyított semmilyen gyógyhatás, az összetevők minőségét nem vizsgálták, ezért a termék használata egészségi kockázatot jelenthet” – áll a közleményben, amelyben a Swissmedic a Lemon Bottle-t összetétele és beadásának injekciós módja miatt gyógyszernek minősíti.
A svájci szabályozó hatóság különböző forrásokból származó Lemon Bottle-mintákat elemzett, majd megállapította, hogy az összetevőkre vonatkozó felsorolások mintánként jelentősen eltérők és félrevezetők voltak.
A csomagoláson az áll, hogy a Lemon Bottle a fő elemek mellett egy sor természetes összetevőt tartalmaz. Amikor azonban a Swissmedic vizsgálatokat végzett, megállapította, hogy az összetétel nem felelt meg a hivatalos honlapon található felsorolásnak, egyes minták pedig a csomagoláson feltüntetett összetevők egyikét sem tartalmazták.
Mivel az összetevők minőségét nem ellenőrzik, a Lemon Bottle használata egészségi kockázatot jelenthet, figyelmeztet a Swissmedic. A hatóság szerint minden olyan terméket, amelyet a bőr alá lehet beadni, az engedélyköteles gyógyszerek kategóriájába kellene sorolni, és nem lenne szabad kozmetikai termékként forgalmazni.
Bár egyelőre nincs hír arról, hogy Magyarországon foglalkoznának a szer vizsgálatával és alkalmazásának szigorításával, érdemes figyelembe venni az előbbieket, és annak ellenére, hogy már néhány tízezer forintért beszerezhető ez a termék, helyette biztonságos és valóban hatékony alternatívát választani.