Erősítheti a kapcsolatot, ha közös kasszán vagyunk a párunkkal – és ennek tudományos okai is vannak
Az én pénzem, a te pénzed – a mi pénzünk? Sok párkapcsolatban eljön a pont, amikor terítékre kerülnek a pénzügyi kérdések. Kényes téma, amiről sokaknak meg van a véleményük, a bevált módszerük: vannak, akik a közös kasszára, mások a függetlenségre és a saját bankszámlára esküsznek. A Viasat3-on január 27-én, hétfőn, 19.00-tól látható Ki vele! című közösségi talk show-ban ezt a kérdést járja körül Csepelyi Adrienn moderátor Rákóczi Ferivel, Balázs Andival, Nyáry Lucával, D. Tóth Krisztával és D. Tóth Andrással. A hétfői adásra hangolódva Dián Dóri annak járt utána, a tudomány szerint vajon mi van jobb hatással a párkapcsolatokra: ha közös, vagy ha külön kasszán vannak a felek.
–
Egy 2023 márciusában, a Journal of Consumer Research című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknak a pároknak, akik közösen kezelik a pénzügyeiket, nem kezdett el úgy romlani a kapcsolatuk idővel, mint azoknak, akik külön kasszán voltak.
Jenny Olsonn, az Indianai Egyetem kutatója elmondta: a tanulmányt egyrészt az inspirálta, hogy a friss házasok gyakran kapnak egymásnak ellentmondó tanácsokat pénzügyi kérdésekben. Másrészt pedig az, hogy bár már voltak olyan kutatások a témában, amelyek azt támasztották alá, hogy a közös kasszán lévő feleknek jobb volt a kapcsolatuk, ám azokból nem derült ki, hogy azért volt-e jobb, mert közös kasszán voltak, vagy azért kezelték közösen a pénzüket, mert eleve jó volt a kapcsolatuk. Olsonék két éven át tartó vizsgálata azonban erre is választ ad.
A közös az előnyös
A kutatás során véletlenszerűen osztották három csoportba a friss házaspárokat: voltak, akiknek közös kasszán kellett lenniük, akik külön kezelték az anyagiakat, és akiknek nem adtak semmilyen utasítást ezzel kapcsolatban (ők voltak a kontrollcsoport).
A kétéves kísérlet végén a kutatók azt találták, hogy a közös kasszán lévő párok kapcsolatának minősége nem romlott annyit, mint a külön kasszán és a kontrollcsoportban lévőké (a párkapcsolat minőségének idővel történő romlása általános trend, amit a szakember szerint korábbi kutatások igazolnak).
A szakemberek az eredmények alapján három fő mechanizmust azonosítottak, amik alapján kijöhetett a fenti eredmény.
-
Pénzügyi harmónia: a közös számla arra ösztönzi a feleket, hogy átgondolják, hogyan indokolják egymás előtt a kiadásaikat. Emiatt idővel kevesebbet fognak feleslegesen költeni és így kevesebb lesz a pénzügyekből adódó konfliktus is.
- Átláthatóság és közös célok: egy közös számlán a pár mindkét tagja látja, hogy ki mennyit költ, ami arra ösztönözheti őket, hogy őszinték legyenek egymással és nyíltan beszélgessenek a pénzről. Ezen keresztül pedig megérthetik egymás szempontjait és közös pénzügyi célokat tűzhetnek ki.
- Közösségi szemlélet: a közös számla erősíti a felekben az összetartozás érzését.
Előnyös, de nem könnyű folyamat
Bár a kutatások azt mutatják, hogy az anyagi közösködés jót tesz a pároknak, arra a kutatók is felhívják a figyelmet, hogy nem mindenkinek lehet jó megoldás a közös kassza, amire egyáltalán nem könnyű folyamat átállni. Ez a lépés ugyanis óhatatlanul járhat az autonómia elvesztésének érzésével.
Erre viszont jó megoldás lehet, ha a közös számlához mindenkinek van külön bankkártyája, illetve, ha a pár kijelöl egy összeghatárt, amin belül mindenki szabadon költhet anélkül, hogy a másikkal egyeztetnie kellene.
Z. Kocsis Blanka egy korábbi cikkében Galambos Balázs mediátort, válási specialistát kérdezte, hogyan érdemes a pároknak kezelniük a pénzügyi kérdéseket, ám a szakember szerint nincs univerzális megoldás, mindenkinek meg kell találnia a számára működő megoldást.
„A titok nyitja a nyílt, tiszta és tabumentes kommunikáció, valamint az idő, amit a felek egymás megismerésére, a nézőpontok felvázolására és a kölcsönös megértésre szánnak. Sokféle modell működőképes, de nem mindegyik válik be mindenkinek” – mondta mediátor, aki adott egy kis mankót is a folyamathoz: tizenöt kérdést, amit érdemes feltennünk magunknak és a párunknak, amikor arról van szó, hogyan haladjon tovább az életünk a pénzügyek terén. Ilyen kérdés például, hogy:
- Mennyi a tényleges fizetésed?
- Mennyi rendszeres havi kiadásod van jelenleg?
-
Van-e hiteled? Ha igen, hányféle, milyen időtartamra szól és mekkora a havi törlesztőrészlet?
- Vannak-e megtakarításaid, illetve kössünk-e közösen bármilyen megtakarítási szerződést?
- Hogyan, milyen elv szerint osztjuk meg a költségeket?
Ha kíváncsi vagy a további kérdésekre, olvasd el Z. Kocsis Blanka cikkét itt.
Ha pedig érdekel, hogy Rákóczi Feri hogyan érzi magát, amikor egy nő fizet helyette, hogy mit gondol Nyáry Luca arról, hogy a férfinak kell-e fizetnie az első randin, és hogy Balázs Andiék hogyan kezelik a pénzügyeiket a párjával, akkor nézd meg a Ki vele! közös kasszáról szóló adását január 27-én, hétfőn, 19.00-tól a Viasat3-on!
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / master1305