Télen is vár az erdő – De nem mindegy, hogyan vágsz neki
Támogatott tartalom
Sokan indulnak útnak a havas táj reményében a hegyekbe, ám a természetjárásban szerzett kellő tapasztalat híján ezek a „túrák” nem minden esetben végződnek szerencsésen. Szinte nem telik el úgy év, hogy ne kellene eltévedt, nem a megfelelő öltözékben, illetve felszereléssel útnak indult kirándulókat menteni a hegyeinkről – nemrég például a Börzsönyből. A téli túrázás rengeteg örömet és szépséget rejt, de tény és való, hogy külön műfaj: nagyobb előrelátást és tervezést igényel, a balesetek elkerülése érdekében pedig érdemes néhány szempontot figyelembe venni – ezeket hozta el most nektek Filákovity Radojka.
–
Közel egy évtizedes aktív tapasztalatom van a rendszeres természetjárást illetően különböző, akár magashegyi terepeken – és évszaktól függetlenül bármikor szívesen bújok túrabakancsba.
Sőt, annak ellenére, hogy nem rajongok túlzottan a hidegért, túrázni mégis nagyon szeretek a téli hónapokban – már csak azért is, mert a hegyekben való természetjárás során még van esélyem hóval találkozni.
Sosem fogom elfelejteni, amikor először megpillantottam a hófödte Magas-Tátrát, ami szerelem lett első látásra, vagy amikor a Csóványos fehér lankáit rózsaszínre festette a lemenő nap sugara. Giccsesnek tűnik? Az is, giccsesen szép – de mindenképp olyan látvány, ami örökre veled lesz.
De nemcsak a hóborította hegyek, illetve erdők látványa maradandó. Tudom, hogy patetikusan fog hangzani, de érezni, ahogy az arcodat megcsókolja a zimankó, a töppedt téli tested izmai pedig megfeszülnek a munkától, ahogy hegymenetben bandukolsz felfelé – na, akkor tudod igazán, hogy élsz. Akkor is, persze – de ilyenkor szerintem különösen.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Akárhogy osztok-szorzok, az igazság az, hogy épp ez a rendszeres természetjárás segített közelebbi viszonyba kerülni a téllel, és meglátni annak szépségeit.
És persze magamról is sokat tanított: nemcsak arról, hol húzódnak (akár a fizikai, akár a lelki) határaim, hanem arról is, hogy igenis képes vagyok az előre tervezésre – a hétköznapokon bármennyire is ennek az ellenkezőjét tapasztalják a környezetemben élők.
A téli túrázás ugyanis külön műfaj, amiben több szempontból is fontos az előrelátás, ha azonban ez megvan, felejthetetlen élmények várnak rád. De lássuk csak, mire gondolok pontosan.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az okos ember hóból készíti a hóembert – a kevésbé okos meg magából
A túrázás nem az erdőben kezdődik, hanem fejben, ezt már jó ideje nem győzöm hangsúlyozni. Az egyik első alapszabálya pedig a megfelelő, évszakhoz igazított öltözék kiválasztása. Ez alatt persze nem azt értem, mint az a két fiatal lány (úristen, harmincnégy évesen úgy beszélek, mint egy matuzsálem – mindegy), akikkel a hófödte Magas-Tátrában találkoztunk, miközben csúszós talpú sportcipőben egyensúlyoztak a sziklák mellett, egymásba kapaszkodva. Mert bár lehet, hogy az Insta-fotókon jól néztek ki a szettjükben, de a lábbelijük komoly, akár életveszélyes bajba is sodorhatta volna őket (miután ezt jeleztük is nekik, visszafordultak).
Az öltözéket tekintve a cipő a természetjárás alfája és ómegája. A rosszul megválasztott lábbeli nemcsak az élményt tudja tönkre tenni, de ahogy említettem: életveszélybe is sodorhat.
A sportcipőt, edzőcipőt nem túrázásra tervezték, nem szabad útnak indulni benne – télen pláne, de nyáron sem ajánlott. A jó túrabakancs ellenben stabilan tartja a sarkat és a bokát, jól tapad a talajhoz, nem csúszik és vízálló. Télen bélelt, magas szárút érdemes választani, hogy ne jusson hó a cipőnkbe, illetve szintén ebből a célból ajánlott beszerezni a kamáslit is, ami a lábszárhoz és a bakancshoz erősítve óv meg az átázástól.
A túrazoknit nem véletlenül találták ki, amellett, hogy jól szigetelő, nedvességszabályozó anyagból készül – így nem izzad be a lábad a cipőben és megfelelően melegít is. Különböző zoknikat tudsz már beszerezni rövid túrákhoz, könnyű terepre, illetve magashegyi túrákhoz is. Ami még nem árt, ha van nálad ilyenkor: bakancsra húzható csúszásgátló, azaz hómacska, ami a csúszós terepen lesz segítségedre.
Az öltözéket illetően egyébként a varázsszó a rétegezés. Az ideális túraöltözék három rétegből áll: egy nedvességet elvezető alsó ruházatból, vagyis aláöltözetből, ami szárazon tartja a testet (a pamutfelsőt hanyagold, mert magába gyűjti és megtartja a nedvességet, így, ha beizzadsz, egy idő után fázni fogsz benne). Szükség van egy melegen tartó középrétegre – a legjobb, ha ez egy (vagy extrém hidegben több) gyorsan száradó polár pulcsi –, és a külső rétegre, ami szél- és vízálló. A derékban meghúzható kabát jobban tartja a meleget, a hónalj alatti szellőzők pedig segítenek gyorsabban megszabadulni a felesleges hőtől.
Ami a nadrágot illeti: szabadidőnadrágban, farmerben ne túrázz télen (SE) – nem erre vannak kitalálva, hanem utcai viseletnek. Válassz inkább téli túranadrágot, ami vízálló, és jól tartja a hőt, de az izzadtság kiszellőzik belőle.
Mi legyen a hátizsákban?
- térkép
- fejlámpa (több is)
- hótalp
- bakancsra húzható csúszásgátló, más néven: hómacska
- megfelelő mennyiségű folyadék – termoszban tea, illetve víz
- étel (figyelj rá oda, hogy magas cukortartalmú táplálékot is vigyél magaddal)
- bicska
- lebomló zacskó a szemétnek, amit hazavihetsz – szelektíven a papírnak, műanyagnak stb.
- síp (arra az esetre, ha mentésre lenne szükség)
- összehajtható esőkabát
Tervezz megfontoltan, és ha nem vagy tapasztalt, ne indulj el egyedül!
A túraútvonal gondos megtervezése az egyik legfőbb feladat indulás előtt: tanulmányozd a választott túraútvonalat, nézd át az ott található jelzéseket. De fontos, hogy ne csak a terep adottságaival legyél tisztában, hanem az útvonal hosszával és nehézségi fokával is – és mindig a felkészültségednek, tapasztalatodnak, állóképességednek megfelelőt válaszd. Illetve az időjárási viszonyoknak is nézz utána, sok esetben ugyanis ezen múlik, hogy teljesíteni tudod-e majd az utat.
Mindenképp számolj azzal, hogy a nagy hóban – esetleg a jég vagy a sár miatt – lassabban, nehezebben halad az ember. És mivel télen korábban sötétedik, ezért, ha nem kifejezetten az éjszakai túrázás volt a terved, akkor ne ebéd után indulj neki. Minél korábban mész, annál biztosabban tudod megjárni az utat még világosban.
A Börzsöny Speciális Mentők arra is felhívja a figyelmet, hogy ha nem vagy gyakorlott, semmiképp ne indulj el egyedül – a nagy hegyekben ugyanis még igazi tél van, bármi megtörténhet egy ilyen úton, így jó, ha van egy társad, akire számíthatsz.
A behavazott Börzsöny például még a tapasztaltabb túrázóknak is kihívást jelenthet – írják a speciális mentők –, a hó ugyanis belepi az ösvényeket, gödröket, a zúzmara, a hófúvás eltüntetheti a turistajelzéseket. Épp ezért mindenképp legyen nálad a telefonodra mentett térkép és/vagy GPS.
Önismereti út, olykor kevésbé kitaposott ösvényeken
Amikor azt mondom, hogy a természetjárás sokat tanított a határaimról, nem a levegőbe beszélek. Az, hogy mire vagy képes, meddig tudsz például pihenő nélkül elmenni, hogy viseled a terepviszonyok változását, mi bizonytalanít el és mi kelt benned félelmet, hol húzódik a komfortzónád – egyáltalán, mennyit bírsz fizikailag és mentálisan – mind hasznos információk és mind megtapasztalhatók természetjárás során. Persze jó, ha van róluk némi előzetes tudásod, de ha nincs, hát majd lesz – úgy rakódnak majd le benned, mint a talaj rétegei. Fokozatosan, egymásra épülve. Épp ezért ne legyél magaddal türelmetlen.
Ha kezdő vagy, olyan távokat és terepet válassz, ami az aktuális felkészültségednek, kondíciódnak megfelel. A határaidat lassan tágítsd – a legjobb, ha ezt olyan valaki társaságában teszed, aki már tapasztalt.
Ne csak az adott táv teljesítését illetően fogadd el a saját tempódat, hanem a tanulásban is: amíg a felfelé vezető úton nem érzed magad biztonságban, ne akarj csúcsokat meghódítani. Számomra ez volt például az idei év egyik legfontosabb tanulsága – még úgy is, hogy évek óta űzöm ezt az „ipart”. Tölts minél több időt a szabadban télen is, tanulj, tapasztalj minél többet magadról – és gyönyörködj a csodás tájban.
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/ Halfpoint Images