Egyre kevesebb spermájuk van a férfiaknak, és ez összefügghet a mobiltelefonok használatával
Az elmúlt 50 évben globálisan több mint 50 százalékkal csökkent a férfiak spermiumszáma, aminek okát már régóta keresik a kutatók. A probléma összetett, és sok tényező lehet befolyással a spermiumszámra, ám a Genfi Egyetem kutatónak legújabb tanulmánya szerint a mobiltelefonok használata lehet az egyik oka a csökkenésnek. Dián Dóri írása.
–
Egyre kevesebb a spermium
Kutatások korábban már bizonyították, hogy számos kockázati faktor van, ami rontja a férfiak termékenységét. A spermiumszámra hatással van többek között a környezeti szennyezés, a túlsúly, a krónikus betegségek és a gyűjtőnéven PFAS-oknak nevezett vegyi anyagok (ezeket „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, ugyanis, ha egyszer bekerültek a környezetbe vagy az emberi testbe, akkor nemigazán lehet őket „kitenni” onnan).
Kockázati tényező lehet továbbá a mobiltelefon-használat, aminek a spermiumokra való káros hatásait már egy ideje vizsgálják a kutatók, a Genfi Egyetem friss kutatása pedig elég átfogó és hosszan tartó volt ahhoz, hogy a témát kutató szakemberek komolyan vegyék az eredményeket.
A kutatók 2886, 18 és 22 év közötti svájci férfi adatait elemezték 2005 és 2018 között.
Azt találták, hogy azoknál a férfiaknál, akik naponta hússzor vagy annál több alkalommal használták a mobiljukat, 21 százalékkal nagyobb annak a valószínűsége, hogy alacsony a spermiumszámuk.
Arra a tanulmány nem tér ki, hogy a vizsgált személyek mire használták többet a mobiljukat: telefonáltak vagy sms-eseztek inkább, vagy mindkettőt.
Ennek valószínű oka, hogy a mobiltelefonok alacsony szintű rádiófrekvenciás elektromágneses mezőket (RF-EMF) bocsátanak ki. A tanulmány szerint, ha ezek a mobiltelefonok maximális teljesítményen működnek, a környező szövetek akár 0,5 Celsius-fokkal is felmelegedhetnek. Azonban az, hogy ezek a mezők valójában károsítják-e a férfiak termékenységét, évek óta vitatéma a tudományos közösségben.
A tudósok sem értenek egyet
Egereken végzett tanulmányok azt mutatták, hogy az olyan szintű RF-EMF mezők, amilyeneket a mobiltelefonok bocsátanak ki, csökkentik a férfitermékenységet, és hozzájárulnak a spermiumok elhalásához és a herében lévő szövetek változásaihoz.
Azonban más állatkísérletek nem ezeket az eredményeket mutatták, és óriási különbségek vannak az emberek és az egerek között a spermiumok létrehozásának módjában.
Az embereken végzett megfigyelések is azt találták, hogy a mobiltelefon gyakori használata összefügg a spermiumok életképességének csökkenésével, valamint az úszásmódjukra gyakorolt hatással. Azonban ezek a tanulmányok kisebbek voltak és rövidebb időtartamúak. Ráadásul nem feltétlenül számoltak be olyan tényezőkről, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás, ezért sok tudóst nem győzött meg az eredményük.
Allan Pacey, a Manchesteri Egyetem Biológia, Orvostudomány és Egészségtudomány Karának dékánhelyettese egyelőre nincs meggyőzve arról, hogy a mobiltelefon-használat és a férfiak termékenysége között van összefüggés, de úgy véli, ez a kutatás apró előrelépés egy régóta tartó tudományos vitában, aminek kapcsán sok-sok kutatást kell még elvégezni, hogy biztosan ki lehessen jelenteni valamit.
Nem kell megijedni
Pozitív eredmény azonban genfi tanulmányban, hogy a kutatók azt találták, hogy a technológia fejlődésével a telefonok spermiumokra való hatása csökkent. A régi, 2G-s és 3G-s mobilok használatakor intenzívebben csökkent a férfiak spermiumszáma, mint a mostani 4G-s és 5G-s telefonok idején.
Egy másik pozitívum pedig, hogy a tanulmányban nem mutattak ki elváltozást a spermiumok alakjával és mozgékonyságával kapcsolatban.
„Fontos a spermiumok száma, de legalább ennyire lényeges, hogy jól ússzanak, egészségesek legyenek és megfelelő a legyen az alakjuk” – idézi a CNN Alison Campbellt, a Care Fertility meddőségi klinikai hálózat tudományos igaztagójának a tanulmánnyal kapcsolatos nyilatkozatát. Campbell szerint a kutatás újszerű és lenyűgöző, aminek eredményétől nem kell megijedniük a férfiaknak. „Az apaságra vágyó férfiak, vagy azok, akik szeretnék javítani spermiumuk egészségét, mozogjanak (de ne melegítsék túl a nemi szerveiket), étkezzenek egészségesen, figyeljenek oda a testsúlyukra, kerüljék a dohányzást, mérsékeljék az alkoholfogyasztást, és kérjenek segítséget, ha a partnerük nehezen esik teherbe” – nyilatkozta a szakember, aki nem vett részt a kutatásban.
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/ Lisa Schaetzle