Hosszú-hosszú évek óta szem előtt van, én gyakorlatilag azóta emlékszem rá, hogy tudatosan elkezdtem „médiát fogyasztani” a kilencvenes években. A műfaj – legyen az dzsesszének, televízió vagy könyv – tulajdonképpen másodlagos. Ha ott van és megnyilvánul, azt észre kell venni. És ez messze túlmutat jellegzetes hajkoronán, hanghordozáson és spiritualitáson. Sőt, még a szívből jövő, élvezettel adagolt polgárpukkasztáson is. Somából az élet árad, méghozzá a valódi; annak minden próbatételével, szenvedésével és útkeresésével. Amiről te szemérmesen hallgatsz (legyen az libidó, menopauza, házastársi hűtlenség, gyermekágyi depresszió vagy épp megélt szexuális abúzus), azt ő kimondja. Ahogy beszélgettünk, egyszerre éreztem rajta fájdalmat és szabadságot. És közben arra gondoltam: itt ül mellettem egy sűrű szövésű ember, sűrű szövésű testben, aki sűrű szövésű életet él – én pedig élvezettel hallgatom őt, még akkor is, amikor az anyagi világon túl olyan létdimenziókról beszél, ahová én már nem nagyon tudom követni. Elviszlek magammal: Spitzer Gyöngyi Soma Mamagésa.
FIGYELEM: Soma is ott lesz az októberi Hello, WMN! rendezvényünkön. Dr. Márky Ádám orvos-mindfulness kutató és Kovács András Péter humorista, író csatlakozik hozzá egy testhezálló témában. Műsorvezető: Csepelyi Adrienn. Jegyeket és további információkat EZEN A LINKEN találsz.
Jó-jó, gondolom, most arra vagy kíváncsi, hogyan lehetséges, hogy a pálmalevél előre megjósol egy balesetet. Ígérem, mindjárt rátérek, de mielőtt a részletekbe bonyolódnék, szeretném leszögezni: továbbra is fenntartom a kételyeimet, senkit nem szeretnék meggyőzni, sem lebeszélni, mindenki döntse el maga, miben hisz.
Spitzer Gyöngyi, azaz Soma Mamagésa volt az Elviszlek magammal legújabb epizódjának vendége, amelyben őszintén mesélt a semmiből feltörő szexuális energiáiról, az apjával való kapcsolatáról, és a hűtlenségéről is. Most három részletet olvashattok a beszélgetésből kedvcsináló gyanánt:
A 21. században sok minden arra sarkall minket, hogy túlzásokba essünk: túlfogyasztunk, túlszeretünk, túlaggódunk és túlgondolunk. Utóbbiról írt könyvet a népszerű popkultúra-kutató, Amanda Montell, aki azt vizsgálja, a bizonytalanság közepette miért épp az irracionalitásban keressük, és leljük meg gyakran a válaszainkat.
Ha te is jártál már úgy, hogy zavarba jöttél, mert nem értettél egy sokak által használt szót vagy kifejezést, akkor neked ajánljuk új sorozatunkat. Epizódonként egy-egy jeleneten keresztül ilyen szavakat tisztázunk, hogy jobban megérthessük egymást. A mai fogalmunk: a slut shaming, amikor egy nőt megszégyenítenek, elítélnek az öltözködése vagy a partnerei száma alapján. A jelenséget kettős mérce övezi, hiszen míg egy sok hódításon túlesett férfit elismerés, addig egy nőt megbélyegzés illet.
A gyerekjogok manapság már fontos részét képezik a gondolkodásunknak és közbeszédnek, még ha nem is sikerül minden esetben betartani őket. A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy a gyerekeknek vannak jogai, amelyek a felnőttekre és az államra is kötelezettségeket rónak. De mik ezek, és mióta vannak hatályban?