Okoskonyha – A csokoládé tudománya + 1 recept a képen látható gyönyörűséghez
Ér a csokoládéról tudományosan beszélni? Nem ijesztően tudományosan, csak úgy konyhatudományosan. Értitek... kakaóbab, temperálás, zsírtartalom, fontos élettani hatások... ilyesmi. Vagy inkább hagyjuk, és koncentráljunk csak az élvezetekre? Na jó, megpróbálunk középen maradni. Mert van néhány dolog, amit tudnotok kell a csokiról, mielőtt nekiálltok a képen látható csodás fondant elkészítésének. Szóval akkor jöjjön az isteni csokoládé ... de okosan. Horvát Sára írása.
Ét, tej, fehér
Szóval a csokoládé leggyakrabban ebben a három formában kapható. Ez eddig evidencia. Az viszon mar nem, hogy a fehér csokoládé tulajdonképpen nem is csokoládé. De ne szaladjunk ennyire előre.
Mindennek az alapja a kakaóbab, amelyet több ezer éve termesztenek Közép-Amerikában: már Krisztus előtt 1900-ból is vannak csokoládés emlékek, amelyeket a kimondhatatlan nevű Quetzalcoatl-istenségnek tulajdonítanak.
A kakaó először az aztékok kedvelt itala volt, és onnan ered a neve is: xocolatl, amely keserűvizet jelent, ugyanis a zúzott kakaóbabport – amely önmagában, erjesztés és pörkölés nélkül valóban nagyon keserű – vízzel keverve rázták össze, és így fogyasztották. A mai kakaó, illetve csokoládékészítés egy kissé máshogyan zajlik.
Három kakaóbabfajtát ismerünk, a Criollot a legritkább, és emiatt legdrágább, a Forasterot, és ezek hibridjét, a Trinitariot, amelynek szinte az összes, ma előállított csokoládét köszönhetjük. A kakaóbabot először érlelik, erjesztik, majd kiszárítják, tisztítják és pörkölik. A pörkölt terméket törik össze úgynevezett kakaóbabtöretté, végül ezt darálják le apróra, ebből lesz – magas olajtartalma miatt – a nyers kakaómassza. Ezt aztán tovább bontják kakaóvajra (ez maga a zsírtartalom), és a kakaó szárazanyagára. Ez a két dolog, valamint a cukor és tej(por) aránya határozza meg a csokoládé jellegét, vagyis, hogy ét-, tej- vagy fehér csokiról beszélünk.
Az étcsokoládé csak kakaószárazanyagot, kakaóvajat, és cukrot tartalmaz, változó mennyiségben. A tejcsokihoz tejport is adnak, a fehér csokoládéban pedig nincsen szárazanyag, csak kakaóvaj, tejpor (vagy sűrített tej) és cukor, innen a fehéres, de inkább csontszín. Az alaphoz innentől bármilyen magot, gyümölcsöt adhatunk, egyes csoki-manufaktúrák pedig aranyfóliával díszítik a tábla csokikat. Fűszeres (például chilis) csokit is ismerünk, és létezik – az egyik személyes kedvencem – tengeri sós étcsoki is.
Egészség és boldogság
A csokoládénak tulajdonított egészséges hatásokat betudhatnánk a wishful thinking-nek, vagyis annak, hogy nagyon szeretnénk, ha ez az édesség nemcsak hizlalna, hanem valami pozitív tulajdonsága is lenne. De az a jo hir, hogy ez egyaltalan nem wishful thinking! Tényleg vannak jó tulajdonságai. Koffeint és teobromint tartalmaz, amelyek serkentőszerek, de magnézium-, kálcium- és vastartalma sem elhanyagolható.
És akkor hogy is van az a csokoládé és boldogsághormon kapcsolat? A kakaóbab továbbá reszveratrolt tartalmaz. Ez az antioxidáns pedig megtalálható a gránátalmában, a málnában, és a vörös szőlő héjában is, és ennek köszönhetően emelkedhet az endorfin és szerotoninszint az agyban. Mindkét vegyület a hangulatra van hatással, a köznyelvben ezek a boldogsághormonok.
Tehát igaz: boldogabbnak érezzük magunkat, ha csokit eszünk!
Senkit nem akarok elkeseríteni, de ahogy a vörösbor jótékony vérnyomáscsökkentő hatása is csak kis mennyiségnél igaz, a csokoládénál is ugyanígy van: körülbelül napi 30 gramm az ajánlott mennyiség, és ráadásul ez csak az étcsokoládéra vonatkozik.
Süt, főz, nem szakács...
...hanem csokoládé. A sütés a csokoládéfelhasználás legelterjedtebb módja, mindenki használt már csokoládét egy-egy süteményhez. Főzéshez kevésbé, de a mexikói konyhából ismerjük a forró csokoládét is, amelyet tejjel vagy vízzel készítenek, és a mole nevű szószt is, amely csokoládéval készül. A mexikói csokoládé egyébként a mai napig különlegességnek számít. Fűszeres íze inkább a sós ételekben érvényesül, de forrócsokinak és édességekben is kiváló.
Most én is ezt használom a következő receptemhez, amely egy fondant - amit véletlenül se keverjünk össze a szufléval! A fondant vagy lávatorta egy kis tortácska, amiből kicsordul a belül még folyós tészta, kívül pedig kissé roppanós, ugyanakkor puha piskótaszerű tészta veszi körbe. Sok étteremben – helytelenül – szuflénak hívják, de az valami egészen más. A szuflé nem folyik. Sem kívül, sem belül.
Tehát, ami most következik, az a csokoládé-lávatorta:
hozzávalók:
12 dkg étcsokoládé
3,5 dkg vaj (ebből a tálkák kivajazására is jut)
2 evőkanál cukor
2 tojás
2 evőkanál liszt
csipetnyi só
A sütőt előmelegítjük 220ºC-ra, és két darab, körülbelül két deciliteres formát kivajazzuk, majd megszórjuk cukorral. A csokoládét gőz fölött vagy mikrohullámú sütőben megolvasztjuk, és félretesszük. Közben a vajat kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojásokat, és szinte habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, és csak addig keverjük, amíg a szárazanyagok eloszlanak. Beleforgatjuk az olvasztott csokoládét is, hogy ne maradjon csíkos a massza, majd a formákba öntjük. A forró sütőben tíz-tizenkét perc alatt készre sütjük. Öt percig állni hagyjuk, majd a formából kiborítva, porcukorral megszórva tálaljuk.
Horvát Sára
A képek a szerző tulajdonában vannak