Lázas voltál, most meg hullik a hajad? Pánikra nincs ok!
Amit a telogén hajhullásról tudnod kell
Az utóbbi két évben kétszer estem át súlyos, magas lázzal járó betegségen. Az első egy bakteriális fertőzés, az orbánc volt, a másik a Covid. Mindkét esetben legalább egy héten át képtelenség volt 39 fok alá vinni a lázamat. És mindkét esetben ugyanaz volt az utóhatás: telogén hajhullás. Ennek a cikknek az is lehetne a címe, hogy pánikra semmi ok – de mutass valakit, aki nem pánikol, amikor marékszám szedi össze a hajszálait a lakása padlójáról. Úgyhogy ez a cikk azért született, hogy sorstársaimnak elmondjam, mi mindent tanultam a hajhullás ezen fajtájáról. És hogy nyugi. (Ezt magamnak is írom.) Csepelyi Adrienn írása.
–
Amikor az ember hallucinál a láztól, nyilván kisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy a frizurájával foglalkozzon. Én sem azzal voltam elfoglalva 2021 és 2022 elején, amikor előbb pufira dagadt, vöröslő kezekkel-karokkal próbáltam ellátni magam, utóbb pedig azt igyekeztem elkerülni, hogy lélegeztetőgépre kerüljek.
Amikor viszont már azt éreztem, hogy kezdek megerősödni a sok megpróbáltatás után (például nem lázasodtam be minden egyes kutyasétáltatás végére), rémisztően sok hajam kezdett kihullani.
Beszedtem a világ összes vitaminját, odafigyeltem a táplálkozásomra, lecseréltem a hajápolószereimet – ez, mondjuk, az állagával csodát tett, a hullást tekintve viszont semmi sem változott. Fésülködés után rendre elbőgtem magam – hogy a hajmosásról ne is beszéljünk.
Némi kutakodás után azonban kiderült: noha a helyzet ijesztőnek tűnik, pánikra nincs okom. Ez ugyanis teljesen normális. Úgyhogy most arra gondoltam, ha esetleg vannak sorstársaim, leírom nekik, mi mindent tanultam az utóbbi két évben a hajról, hátha kicsit sikerül őket is megnyugtatnom.
Kezdjük az alapoknál – akarom mondani a hagymáknál!
Nemrég kisebb sokkot kaptam attól a videótól Instán, amelyen
egy felnőtt nő őszinte megdöbbenéssel magyarázza, hogy a világ omlott össze benne nemrég, amikor megtudta: a haj a fejből nő ki. Mármint a hajnak a fejbőr felé eső végén történik a növekedés, nem pedig a másikon. És hogy ő egy kicsit most meg van ijedve – tudniillik nem érti, hova fér a koponyánkban az a sok haj.
Noha nem feltételezem, hogy bárki hasonló szinten állna biológiából az olvasóink közül, talán nem haszontalan összefoglalnunk a leglényegesebb dolgokat a hajunkról – könnyebb lesz átlátni a cikk további részeit majd.
- a haj 97 százalékban keratinból és három százalék vízből áll
- a külső rétege a cuticula, a középsőt hajkéregnek, a legbelsőt pedig hajbélnek nevezzük
- egy hajszál élettartama körülbelül kettő–öt év
- naponta 0,3-0,5 mm-t növekszik
- normális esetben naponta 50–100 szál hajunk hullik ki.
Egy hajszálnak három életszakasza van. Ezek:
- Anagén fázis: ez a folyamatos növekedés szakasza, mintegy három évig tart (hajunk kábé 90 százaléka van ebben a szakaszban épp)
- Katagén fázis: ez a nyugalmi fázis, a haj nem növekedik, de egészséges és stabil (ez körülbelül a hajkoronánk két százaléka egyidejűleg)
- Telogén fázis: a végső fázis, amely során a hajszál eljut a leválásig
Őszintén remélem, hogy gimnáziumi biológiatanárom, Gergely Tibor tanár úr most büszke rám, mert egy csomó mindent ezekből fejből írok!
Mi az a telogén hajhullás?
Ez a leggyakrabban előforduló hajhullástípus, akkor beszélünk róla, ha a hajunk legalább 25 százaléka hullik ki rövid időn belül.
Tulajdonképpen nem más ez, mint a hajhagymák működési zavara, ami miatt sokkal hamarabb érkezik el a telogén szakasz az egyes hajszálaknál, így adott időegységen belül jóval több hajunk hullik ki, mint egyébként.
Három fajtája létezik a lefolyás és a kiváltó ok szerint:
- Akut: három–hat hónapon át tartó, a kiváltó eseményt, okot kettő–négy hónappal követően jelentkezik, és magától elmúlik.
- Krónikus diffúz: krónikus betegség kísérőtünete, tápanyaghiány, illetve gyógyszer mellékhatásának következménye is lehet. Harminc és hatvan közötti nőkre jellemző leginkább.
- Krónikus: hullámokban jelentkező, legalább hat hónapon át tartó, de sokszor évekig fönnálló hajhullás.
Mi minden okozhat telogén hajhullást?
A felvezetőből már nyilván bárki rájöhetett, hogy a magas lázzal járó betegség például biztosan – én egy év alatt két ilyet abszolváltam, így a hajam jelentős része volt a járulékos veszteségem. A hajhullás majdnem napra pontosan akkor érkezett a gyógyulás után, amikor a szakemberek jósolták, és nagyjából abba is maradt olyan öt-hat hónap után – majd mire összeszedte volna magát a hajam, jött az újabb betegség, és lenyomtam még egy kört ebből.
Rengeteg ismerősöm tapasztalt hasonlót a Covid után, ezért is kezdtünk utánajárni, mi ez az egész.
Ezenkívül az alábbiak okozhatnak még telogén hajhullást:
- terhesség (ezt hívják telogén gravidarumnak, a szülés után két-három hónappal jelentkezik)
- krónikus betegség (pajzsmirigy-alulműködés, máj- és vesebetegségek, gyulladásos bélbetegségek, felszívódási zavarok, étkezési zavarok, HIV/AIDS, szifilisz)
- fertőzés
- műtét
- szigorú fogyókúra vagy úgynevezett megszorító étrend
- alultápláltság, tápanyaghiány (különös tekintettel a cink- és vashiányra)
- fokozott pszichés terhelés, stressz
- gyógyszerek (nem szteroid gyulladáscsökkentők, hormonrendszerre ható gyógyszerek, véralvadásgátlók, antihisztamin, gomba- és parazitaellenes gyógyszerek, szív- és érrendszeri panaszokra felírt gyógyszerek, vérnyomáscsökkentők, reuma- és köszvénygyógyszerek, vesekő elleni gyógyszerek, antidepresszánsok és hangulatjavítók)
- tudatmódosítók.
Mit tehetünk telogén hajhullás esetén?
A legfontosabb, hogy „nyugodjunk le, attól ugyanis lenyugszunk”, és hogy ne csak ezzel a vaskos és elcsépelt fordulattal éljek: azt, ugye, láttuk, hogy a stressz fokozza a telogén hajhullást.
Szóval először is fontos tudnunk, hogy a türelem sokat segít, hisz mérsékeli a károkat számos esetben – másrészt pedig tapasztalatból mondom, hogy a haj szép lassan elkezd visszanőni, csak, ugye (lásd az első felsorolást) ez nem megy egyik napról a másikra.
Addig is:
- Figyeljünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, különös tekintettel a megfelelő mennyiségű fehérjebevitelre (vegák és vegánok pláne!)
- Szedhetünk vasat és cinket
- Ha nem tudunk arról, hogy krónikus betegségünk lenne, de telogén hajhullást tapasztalunk, vizsgáltassuk meg, nincs-e lappangó gyulladás a testünkben, eddig fel nem fedezett betegségünk, illetve rendben van-e a hormonháztartásunk
- Ha úgy érezzük, súlyos a baj, keressünk fel hajgyógyászt, dermatológust, aki célzottan tud foglalkozni velünk
- A stresszkezeléshez, érzelmi megrázkódtatások kezeléséhez vegyük igénybe pszichológus segítségét.
A többi pedig? Idő és türelem. Igen, ezt is magamnak írom. Éljenek a kunkorodó babahajak – sose örültem még így életemben annak, hogy összevissza áll a hajam!
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Predrag Popovski