Figyelj, mutatok egy isteni zöldséges curryt! – Szentesi konyhája
Fiala Borcsa tehet mindenről. Elkezdte a #réparetekmogyoró című kihívását az Instán, és azóta elém pakol mindenféle szuper, zöldséges receptet, ötletet. Meg aztán tavaly novemberben jómagam is rákapcsoltam az életmódváltásra, „odaadtam a lelkem” egy táplálkozási tanácsadónak, azóta pedig egyre jobban élvezem a főzést, és tágult a látóköröm a zöldséges ételek irányába. Köszönöm az inspirációt, meg a drukkolást és a támogatást is. Egészséges receptekkel jövök majd időszakosan, ez is egy ilyen lesz. Figyeljetek: ma a karfiolé a főszerep. Szentesi Éva írása.
–
Kezem ügyébe került egy könyv, pontosabban Fiala ajánlására megrendeltem Janits-Szabó Virág Buddha-tálak című receptes és életfilozófia-könyvét, ami tele van vegetáriánus és vegán fogásokkal. Elég szabadon értelmezi a Buddha-tál fogalmát, elkalauzol Ázsia több pontjára, Afrikába, Olaszországba, különböző évszakokba, és az édes ízek világába is. A húst a tradíciókhoz híven a szerző kihagyta a könyvből, ami összecseng azzal, hogy én pedig épp bőszen kutatom a zöldséges, fantáziadús recepteket.
A könyv tálalásai szemet gyönyörködtetők, az életfilozófiája, amely szorosan összekapcsolódik az evéssel, szintén igen vonzó számomra.
Mivel imádom a karfiolt, és menthetetlenül szerelmese vagyok az indiai konyhának, ezért első nekifutásra egy nagyon egyszerű karfiolos curryt készítettem el a könyvből, de nem leszek rest, merészebb vizekre is evezek majd, ezt megígérem.
Mit kell tudnod erről a nagyszerű zöldségről? A karfiol tele van magnéziummal, K-vitaminnal, foszforral, folsavval és káliummal. Gyulladáscsökkentő hatása van, ráadásul támogatja a méregtelenítést is, hiszen sok benne az antioxidáns. Arról nem is beszélve, hogy hányféle változatban elkészíthető, és mennyire finom tud lenni a főzési, sütési, savanyítási eljárások után.
Ki ne szerette volna nagymama vagy anyuka rántott karfiolját odahaza? Én imádtam. Tunkoltam bele a sűrű tejfölbe, és tömtem magamba két pofára, és annyira boldog voltam közben, hogy a rántott karfiol íze örökre összekapcsolódott bennem a boldogsággal. De a rántott karfiolon túl is vannak még csodák, amik ezzel a nagyszerű zöldséggel művelhetők. Mondom is, hogyan csináld.
Hozzávalók négy személyre:
- egy nagyobb fej karfiol
- egy nagy fej vöröshagyma (vagy két kisebb)
- két gerezd fokhagyma
- egy közepes konzervparadicsom (válassz egy jobbfajtát, hogy finom, édes legyen)
- 2-3 deci kókusztej (ajánlom a sűrű krémes verziót)
- 1 ek sárga currypor
- 1 tk kurkuma
- 1 tk római kömény
- só, bors
- egy nagy csokor koriander vagy petrezselyemzöld
Elkészítése
Azzal kezdem, hogy rózsáira szedem karfiolt. Nemes egyszerűséggel csak kettévágom, vagy nagyságtól függően negyedelem őket. A vöröshagymát felaprítom. Majd egy magasabb falú serpenyőben kókuszsírt hevítek. Amikor már forró, rádobom a fűszereket, és elkezdem pirítani. Ha ezzel megvagyok, akkor rádobom a hagymát, amelyet üvegesre párolok, majd jöhetnek a karfioldarabok.
Az egyik titka ennek az ételnek a fűszereken kívül az, hogy a karfiolt ilyen szép füstösre kell pirítani. Ez ad neki utánozhatatlan aromát. Ne félj tőle! Nyugodtan kozmáld oda kissé!
Amint a karfiolok megpirulnak, hozzáöntöm a paradicsomkonzervet (érdemes, mondom, a jobb minőségűt venni, mert nagyon nem mindegy, milyen a paradicsom íze, rendesen befolyásolhatja a végeredményt). Ha ez megvan, alaposan megsózom (eddig, ugye, nem került só az ételbe), és fedő alatt készre főzöm. Néha megkevergetem.
Ha már megfőttek a karfioldarabok, akkor beleöntöm a két-három deci kókusztejet. Sajnos balga voltam, és nem a krémes állagút vettem, hanem a vizesebbet, de legközelebb azzal próbálkozom, az jobban besűríti majd, ezt az ételt inkább úgy képzelem el, szószosabban.
Miután hozzáadtam a kókusztejet, már csak fel kell forralni, hiszen a karfiolok már a paradicsomos főzésben megpuhultak.
A legvégén korianderrel vagy petrezselyemzölddel tálalom. Jó sokkal: beleforgatom a rózsák közé a friss fűszert.
Hát nem fantasztikusan egyszerű?
Jó étvágyat!
Szentesi Éva
A képek a szerző tulajdonában vannak