Catherine Elizabeth Middleton középosztálybeli angol család első gyerekeként született, kislányként pedig valószínűleg nem gondolta volna, hogy majd olyan hivatást sodor elé az élet, amelynek kulisszatitkait csak nagyon kevesen ismerik igazán közelről – és annál is kevesebben művelik. Mégis, ha azon gondolkodom, miért kedvelheti igazán a világ Katalin személyét, arra jutok, hogy mert önazonos a szerepben és a feladatban, amit a férje helyzete révén osztott neki az élet. A királyi család tagjának lenni egyszerre jár kiváltságokkal és nagy terhekkel: a sajtónak, a nyíltabb párbeszédnek, a belső körökben született könyveknek, vagy akár a hasonló témájú sorozatoknak köszönhetően minderről egyre többet tudunk.

A walesi hercegné státusza is valószínűleg sokféle áldozattal jár, azonban Katalin láthatóan szívesen vállalja őket és alkalmazkodik a kötelező gyakorlatokhoz, miközben azért apró, de fontos újdonságokat csempész a protokollba: akár a királyi kommunikáció tekintetében. Tavaly márciusban például hivatalos közlemény helyett videóüzenetben beszélt őszintén rákbetegségéről, illetve a rá váró kezelésekről.

Méltósággal megfogalmazott szavai pedig nemcsak sokkolták, de megértésre is késztették a közvéleményt. „Vilmos és én mindent megtettünk azért, hogy ezt a helyzetet a családunk érdekében feldolgozzuk és kezeljük. Időbe telt, hogy mindent elmagyarázzunk Györgynek, Saroltának és Lajosnak a számukra megfelelő módon, és megnyugtassuk őket, hogy minden rendben lesz velem. Ahogy nekik is mondtam, jól vagyok, napról napra erősebb leszek, és azokra a dolgokra koncentrálok, amik segítik a gyógyulásomat testben és lélekben. Bízom benne, hogy megértitek: családként most időre, térre és a magánéletünk tiszteletére van szükségünk” – mondta akkor egy emberpróbáló időszak közepén, miután a brit bulvársajtó épp ízekre szedte a rejtőzködése miatt.

Nem bújik sem a férje, sem a betegsége árnyékba

Talán csak Jennifer Aniston és Brad Pitt válásánál szakadt annyira két pártra a közvélemény (TeamJean és TeamAngelina) két nő kapcsán, mint Harry herceg friss házas éveiben, amikor lépten-nyomon Meghant és Katalint hasonlítgatta egymáshoz boldog-boldogtalan. A két nőben abszolút a különbségeket keresték, miközben – bár nyilván nem ismerem őket – igazán erős közös pont bennük a vállalt önazonosságuk.

Csak míg Katalin számára komfortos a királyi szabályok között való létezés és örömöt ad a vele járó munka, addig Meghan más típusú élettel tud azonosulni, amibe rövid úton bele is vágott a férjével, ezzel pedig nincs is semmi baj. Éppen előbbi talán, ami miatt a walesi hercegné egyre fontosabb, karakteresebb és példaértékűbb tagja a királyi családnak.

Huszonéves lányból negyvenes nővé érett, aki tudja, mit akar. Miközben alázattal viszonyul a státuszához, mégsem bújt a férje árnyékába, hanem saját jogon is elismerést szerzett magának.

Az egyik legmeghatóbb pillanata volt az évnek, amikor a betegsége és kezelései után először nyilvánosság elé lépő hercegnét a wimbledoni férfi-teniszdöntő előtt spontán őszinte vastaps fogadta a nézőtéren. Katalin igazi királynői eleganciával köszönte meg a gesztust, miközben nem élt vissza vele és nem fürdőzött benne: tudta, hogy az együttérzés az őszintesége következménye. Kiállása pedig sokak számára reményt adott. Nemrégiben nyilatkozó királyi források szerint éppen emiatt készül majd egy dokumentumfilmet is megjelentetni a témában: Katalin ugyanis a betegsége idején állítólag videónaplót forgatott, és egy hatrészes sorozattal lép majd a világ elé. „Vilmos és Kate azt akarják, hogy a világ tőlük hallja az igazságot, ne máshonnan. Kate ideges, de izgatott és várja, hogy megoszthassa a gyógyulása útját” – nyilatkozott az említett forrás.

Nem akart Diana nyomdokaiba lépni

A rá irányuló tisztelet persze nem volt magától értetődő. A pár az egyetemi évek alatt jött össze, és sok bohókás, bulizós, kevésbé királyi kép látott már róluk napvilágot – valamint adott bizonyosságot arról, hogy egy királyi sarj is ember és szerencsére képes felszabadultan bulizni. A brit bulvársajtó mélységeit persze senki nem kerülheti el (egyébként sokkoló vele szembesülni, mind Harry és Meghan sorozatában, mint például a Beckham című szériában), így Katalint se kímélték sok esetben. Volt, hogy már házasok voltak, amikor betörtek a magánbirtokukra, és fotókat készítettek a bikinifelső nélkül napozó hercegnéről, kritizálták a súlyát, filmeket készítettek a férjével való találkozásáról, bírálták a családját. Katalin általában azt választotta stratégiának, hogy elegánsan hallgatott: a magánélete bizonyos részeiről sohasem beszél, igyekszik a közélet iránti elkötelezettségére helyezni a hangsúlyt.

Hosszabb interjút először a Vilmossal való eljegyzése idején adott, amikor nemcsak azt mesélte el, hogy hamis a pletyka, miszerint az ágya fölé Vilmos-posztert ragasztott tinikorában, hanem a kenyai lánykérést is felidézte. Vilmos három hétig rejtegette a hátizsákjában az édesanyja eljegyzési gyűrűjét, várva a megfelelő pillanatot, és rettegve: Afrikában hagyja el a féltve őrzött családi ékszert. A trónörökös már itt fontos mondatot fogalmazott meg leendő feleségéről, amely több mint tíz év távlatából láthatóan – és remélhetőleg az ő támogatásával – megvalósult.

„Nincs nyomás, mert ahogy Kate mondta, ez a saját jövőjének kialakításáról szól. Senki nem akarja, hogy anyám nyomdokaiba lépjen. Arról van szó, hogy a saját jövődet és a saját sorsodat alakítsd ki, és Kate nagyon jó munkát fog végezni ebben” – jósolta Vilmos herceg 2010 novemberében.

Királyi anyaság célkeresztben

A walesi hercegnét az anyasága kapcsán is sokszor éri dicséret vagy kritika (mondjuk, ehhez még hercegnének sem kell lenni, ugye). Szülései után például adózott a hagyománynak (ami állítólag nem a protokoll része), és pár órával a gyerekei világra jötte után a fotósok elé állt. Az egyik tábor szerint rossz érzést keltett a hétköznapi nőkben, akik nem tudtak volna így tenni, vagy nem áll rendelkezésükre fodrász és sminkes vajúdás után, valamint hamis képet adott a szülés utáni állapotról. A másik tábor szerint sokat tett a tabudöntésben azzal, hogy megmutatta a szülés után is kerekedő hasát (mondjuk, máig nem értem, kinek jelent ez meglepetést, de ha egy ember is újat tanult vele, megérte). Személy szerint azt gondolom: ha neki ez teljesíthető volt, jólesett, szívesen csinálta, akkor miért ne tette volna.

Tartom annyira karakánnak, hogy nem állt volna ki, amennyiben nem érzi úgy magát. Aki pedig nem szeretné, mint Meghan, az ne is tegye: és pontosan ebből a kétféle példából lehetne végre megtanulni, hogy felesleges az állandó hasonlítgatás a női létben vagy az anyaságban.

Katalin anyasággal kapcsolatos megnyilvánulásaiba néhány éve még egy üde színfolt bele-belerajzol: ő pedig nem más, mint a legkisebb gyerek, Lajos herceg, aki imádni valóan lazán kezeli a királyi protokollt. Miért is tenne másként egy 3, 4, 5 éves gyerek? Katalin láthatóan végtelen türelemmel és megértéssel kezeli a hivatalos helyzeteket, és nem kerüli ki, hogy Lajos herceg is részt vegyen az igazán nagy bulikban. (De azért úgy, mint ahogy bármelyikünk, örömmel adja át olykor a nagyszülőknek a fiát.) Talán ezzel valahol azt is üzeni, a királyi családban is megengedett gyereknek lenni. Nem lepne meg, ha Vilmos erre tudatosan figyelne, azok után, hányszor beszélt arról: ő milyen kevés ideig élvezhette a gyerekkor kiváltságát. Lajost egyébként sokszor hasonlítják az apukájához, aki kicsiként hasonló lelkesedéssel vett részt egy-egy királyi programon, és máig nem fél felszabadultan bulizni, ahogy azt a londoni Taylor Swift-koncerten is megmutatta.

A Katalin-effektus ma már a divat része

Ha Katalin, akkor nem kerülhetjük ki a divat témáját sem: a hercegnéről konkrét hatást neveztek el, amely a kék eljegyzési ruhával kezdődött, az ikonikus menyasszonyi ruhával folytatódott, és azóta sem ért véget. Szakértők szerint az is sokat hozzátett a helyzethez, hogy az eljegyzés éppen az Instagram indulásának évében esett meg: bár elődei nevéhez is fűződnek nagy hatású darabok, ő konkrét trendeket indított el, és hatása többszörösére növelte a brit divatipar bevételeit.

Modern eleganciája egyszerre ad teret a királyi protokollnak és az aktuális igényeknek is: a hercegné emellett abban is úttörő, hogy elsők között kezdte el több alkalomra felvenni ugyanazokat a darabokat. Utóbbi a múltban fel sem merülhetett. Fontosnak tartja a fenntartható divatot, és sok energiát fektet a brit tervezők népszerűsítésébe.

Ha pedig ő felvesz egy ruhát, azzal világszintű fókuszt helyez egy vállalkozásra. Jennifer Chamandi, Camilla Elphick, Penelope Chilvers mind olyan cipőtervezők, akik megtapasztalták a hercegnői hatást – Elphick például arról mesélt, hogy amikor 2022-ben Katalin egy jótékonysági pólómeccsen viselte az egyik darabját, utána napokig egyfolytában csengett a telefonja, az adott modell pedig rövid időn belül teljesen elfogyott.

Miközben fontos számára a fenntarthatóság, Katalin nem hagy fel azzal, hogy olykor fast fashion darabokért nyúljon. Ezzel teszi ugyanis lehetővé, hogy azok is követhessék az általa teremtett divatot, akiknek a hétköznapi árak a megfizethetők.

Bár nyilván jelentős csapat áll mögötte, valószínűleg a hercegnő maga is szívesen foglalkozik a szettjeivel és ad teret a kreativitásnak vagy a játéknak. Számos öltözékének apróbb részleteiben rejt el ugyanis egy-egy utalást. Emellett az sem véletlen, hogy a betegségéről szóló üzenetét egy farmerban és egy kötött pulóverben közölte a világgal: jelezve, ebben a szituációban éppen olyan védtelen és egyszerű, mint bárki más a világon. 

A sötétségből képes megérkezni a fény

Katalin és Vilmos sok jótékonysági és hivatalos eseményen vesz részt, interjút azonban nem gyakran adnak, az Instagramot viszont bátran használják kommunikációs eszközként. Vilmos herceg nemrégiben mégis pár mondatban összegezte a tavalyi évüket, amelynek végén láthatóan megkönnyebbülve tekintenek vissza a megpróbáltatásokra. „Őszintén? Borzasztó volt. Valószínűleg ez volt életem legnehezebb éve” – jelentette ki a trónörökös. Hozzátette: nagyon büszke a feleségére amiatt, ahogyan kezelte a történteket, és a hercegi tevékenységére is hatással volt az elmúlt év. Még inkább szeretné előtérbe helyezni az empátiát és az összefogást a munkája során. 

2024. nyár végén a hercegné is újabb videóüzenetet tett közzé, amelyben a családjával látható és az elmúlt időszak nehézségeiről mesél: „Nem tudom elmondani, milyen megkönnyebbülés, hogy befejeztem a kemoterápiás kezelést. Az elmúlt kilenc hónap hihetetlenül kemény volt számunkra családként. Az élet egy pillanat alatt változhat, és meg kellett találnunk a módját, miképpen navigáljunk a viharos vizeken, az ismeretlen úton. A rákból való gyógyulás bonyolult, ijesztő és kiszámíthatatlan mindenki számára, főleg azoknak, akik a legközelebb állnak hozzád… Azonban egy új perspektíva is mindenre: mindenekelőtt emlékeztette Vilmost és engem, hogy legyünk hálásak az egyszerű, de mégis fontos dolgokért az életben, amiket sokszor magától értetődőnek veszünk…” – üzente.

Hozzátette: bár befejezte a kemoterápiát, hosszú az út a gyógyulásig és a teljes felépülésig, de megújult reményekkel lép ebbe az új szakaszba.

„Mindazokkal érzek, akik haladnak a rákból való gyógyulás útján. A sötétségből képes megérkezni a fény, így hát hagyjuk, hogy ez a fény minél erősebben ragyogjon.”

Ezt kívánjuk neki is, és persze egészséges, hosszú életet!

Széles-Horváth Anna

Kiemelt kép: Getty Images / WPA Pool / Pool