Bölcs spórolás vs. káros filléreskedés – Bevált tippek és a történelem legfukarabb milliárdosai
A nagy karácsonyi költekezés és dínomdánom után a január rendszerint arról szokott szólni (legalábbis kísérletet teszünk rá), hogy szorosabbra húzzuk a nadrágszíjat. Arról nem is beszélve, hogy míg a miniszterelnök azt ígérte, 2025 a magyar gazdaság nagyszerű éve lesz, azért nem mindenki látja ennyire rózsásan a helyzetet. Persze csodák mindig vannak, simán lehet, hogy az idei lesz az az év, amit majd a Kánaánként emlegetünk, de azért biztos nem árt, ha továbbra is pénzügyileg tudatosan élünk. Ezzel kapcsolatban hoztunk nektek jó néhány praktikus tippet, és pár egészen őrült spórolási módszert, miközben a szélsőségesen garasoskodó milliárdosok példája kapcsán eltűnődtünk: hol van a spórolás egészséges határa? Fiala Borcsa írása.
–
Rendhagyó spórolási tippek
Lássuk, milyen bevált gyakorlatokkal igyekeznek mások megfogni a pénzüket!
Ott van például a „staycation” fogalma, azaz: lehet úgy is szabadságra menni, hogy nem utazol el, hanem otthon élvezed a békét és nyugalmat. (Ez – személyes tapasztalatom szerint – főleg akkor működik, ha ellen tudsz állni a kísértésnek, hogy elkezdj nagytakarítani, „ha már úgyis otthon vagy és ráérsz” alapon.)
Leszokni a káros szenvedélyeidről is komoly pénzspórolással jár. Én hét évvel ezelőtt hagytam abba a dohányzást, amivel közel hárommillió forintot spóroltam, azzal pedig, hogy cirka nyolc hónapja nem fogyasztok alkoholt, szintén jelentős összeget nem ittam el. Főleg, mert az üdítőitalokat sohasem szerettem, így ha most beülök valahová a barátaimmal, általában szódát iszom. Vagyis: cukormentes virgin vodkalimonádét!
Nem kell egyszerre előfizetned az összes streamingcsatornára, amit nézni szoktál. Érdemes néha megvizsgálni, valóban használod-e mindet, és amit épp nem, azt mondd le, akár csak pár hónapra.
Ne vegyél meg mindent azonnal! Egyrészt megvan az öröme annak, hogy az ember vágyakozik valamire, és csak késleltetve kapja meg, mondjuk, jutalomként vagy születésnapi, névnapi ajándék gyanánt. (Én szoktam így venni magamnak ajándékokat, és mindig sokkal nagyobb boldogság úgy magaménak tudni valamit, hogy tudom, megdolgoztam érte.) Másrészt ha nem engedsz az impulzusvásárlásnak, akkor lehet, hogy pár órával, nappal később rájössz: valójában nincs is szükséged az adott dologra. Van, aki hasonló módszerrel él: ami megtetszik neki, beteszi ugyan online vásárláskor a virtuális kosarába, de nem fizeti ki azonnal, inkább ránéz pár nappal később, vajon változatlanul úgy érzi-e, az a holmi neki feltétlenül kell. Más viszont még drasztikusabb technikát alkalmaz: minden egyes alkalommal, amikor online megvett volna valamit, a pénzt inkább átutalta a betétszámlájára.
Iratkozz le a kedvenc boltjaid hírleveléről! Nagyon nehéz ugyanis ellenállni a vásárlás kísértésének, ha minden hónapban kapsz fél tucat üzenetet arról, hogy miket tudsz jutányosan (vagy annak tűnő összegért) megvásárolni – olyan dolgokat persze, amiket eredetileg nem is terveztél megvenni.
Ne vegyél kávét házon kívül! – tanácsolják többen is. Bár egy-egy alkalommal nem tűnik soknak az az összeg, amit kifizetsz a lattéért, kapucsínóért, dupla presszóért munkába menet, de egy hónapra felszorozva már igenis szemmel látható összeget tesz ki.
Kövesd appal vagy kockás füzettel a költéseidet!
Ha pár hónapon keresztül gondosan feljegyzed, mire költöttél, könnyen megtalálod azokat az Achilles-sarkokat, ahol hajlamos vagy felelőtlenül pénzt herdálni.
Nagyon sok pénzt meg lehet azzal spórolni, ha az ember maga főz, és nem rendel, vagy nem eszik kifőzdében, étteremben. A maradékok felhasználására is érdemes pár trükköt elsajátítani különféle nemzetek konyháiból – a kínai baóba, a vietnámi nyári tekercsbe, a mexikói tortillába vagy egy angol pitébe elképesztő mennyiségű maradék húst és zöldséget be lehet csomagolni, és mégsem olyan unalmas, mintha az embernek három napja ugyanazt kellene ennie.
Megkérdőjelezhető hatású spórolási tippek
Nagyon sok olyan tippet is találtam, amik kifejezetten hervasztóak voltak, például: addig mászkálj a boltban, amíg el nem kezd zizegni a temérdek kínálattól a fejed, és el nem megy a kedved a vásárlástól. (De az biztos, hogy segít az anyagi helyzeted stabilitásában, ha tényleg csak olyan dolgokat veszel meg, amikre valóban szükséged van.)
A másik spórolási tipp, amitől kifejezetten elszomorodtam, egy fiatalembertől ered, aki jegygyűrűre próbált meg úgy félretenni (sikerrel), hogy tíz hónapon keresztül evett konzervlevest (ez tette ki a táplálkozásának 80 százalékát!). És ezek a spórolós tippek még a fasorban sincsenek egyes multimilliárdosok életmódjához képest!
A világ legsóherebb emberei
Ezen a címen a legtöbben Hetty Greent ismerik, akit a Wall Street boszorkányaként is szoktak emlegetni. Krajnyik Cintia írását a XIX. század leggazdagabb befektetőjéről, aki 1907-ben megmentette New York Cityt a csődtől, és aki egyúttal egészen szélsőséges mértékig tolta a spórolást, ITT olvashatod el. Bár Hetty Green dúskált a pénzben, rettenetesen a fogához verte a garast, állítólag javarészt zabkásán élt, a ruháit csak a koszos részeken tisztíttatta, kizárólag hideg vízzel fürdött, de ami a legszomorúbb: fukarsága miatt kellett végül a fia lábát amputálni, akinek nem volt hajlandó időben kifizetni az orvosi ellátását.
Vagy ott van Nicholas van Hoogstragen brit üzletember és ingatlanmágnás, aki kegyetlen módon harácsolta össze a pénzét. Több száz ingatlanát adta bérbe, ám ha valaki késett a bérleti díjjal, akkor a verőlegényeit és kutyákat küldött rá. Megesett, hogy inkább leszedette a lakás tetejét, hogy megleckéztesse a bérlőjét, de olyan is, hogy a betegeskedő bérlője arra tért haza a kórházból, hogy a lakásához vezető lépcsőt elbontották.
Rúgta rá éjjel az ajtót a lakóira (akiket bevallottan mélységesen megvetett és mocsoknak tartott), és záratta el a meleg vizet és az áramot, ha meg akarta őket leckéztetni.
Úgy gondolta, bármennyi pénze van, az sohasem elég. És minden tőle telhetőt igyekezett megtenni, hogy megfogja az utolsó fillért is: amikor gyilkosság miatt nyomozás indult ellene, és a rendőrök átkutatták a házát, találtak egy csomó, épp száradó használt teafiltert, amik az újrafelhasználásukat várták. Hoogstragen a vagyonára nem örömforrásként, hanem fegyverként tekintett, amivel érvényt szerezhet zsarnoki akaratának.
Az IKEA alapítóról, Ingvar Kamradról is azt mondják, nem kifejezetten szeretett nagy lábon élni. Az utazásai során legfeljebb háromcsillagos szállodákban szállt meg, a reggelizőasztalnál meg igyekezett annyira jóllakni, hogy az kitartson estig. A ruháit turkálókban szerezte be, és a haját előszeretettel vágatta fejlődő országokban tett utazásai során, mivel ott sokkal olcsóbb volt fodrászhoz menni.
Jean Paul Getty olajmágnás az otthonába pénzérmékkel működő telefont szereltetett be, hogy a vendégei ne az ő költségén intézzék a hívásaikat, amikor pedig az unokáját elrabolták, jó darabig nem volt hajlandó kifizetni a váltságdíjat. A fiú végül öt hónapot töltött az emberrablók fogságában, akik – hogy jobb belátásra bírják a kőgazdag nagypapát – elküldték a családnak a 16 éves fiú egyik fülét. John Paul Getty III a fél füle, és hárommillió dollár váltságdíj árán végül kiszabadult, de a történtek annyira mély nyomot hagytak a lelkében, hogy később rászokott a kemény drogokra.
Fukarság vs. bölcs beosztás
Mint láthattuk, van a józan beosztás, a rendhagyó módszerekkel való spórolás, de a fukarság bizony egészségtelen mértéket is ölthet. Hogy kinél milyen irányt vesz a pénzhez való kapcsolat, abban a gyerekkori élmények, és az önértékelés is nagy szerepet játszik. Az érzelmi sérülékenység oly mértékű gyűjtögető mentalitáshoz vezethet, ami már káros következményekkel járhat a személyes és szakmai kapcsolatokra, de magára a pénzügyi stabilitásra is – állítják szakértők.
Az új kapcsolatok kialakítása különösen nagy kihívást jelenthet a fukar emberek számára – és egészen biztos vagyok benne, hogy neked is van legalább egy olyan ismerősöd, aki híresen filléreskedő, és ez a tulajdonsága nem éppen érdemként jelenik meg a környezete szemében.
A túlzott pénzügyi óvatoskodás például azzzal, hogy valaki nem szívesen találkozik másokkal, nehogy pénzt kelljen költenie, elszigeteltséghez és a magányosság érzéséhez vezethet.
Paradox módon a fukarság a pénzügyek hosszú távú tervezésében is akadályt jelenthet. Hiszen azok, akik túlságosan ragaszkodnak a pénzükhöz a jelenben, nehezen tudnak félretenni olyan hosszú távú célokra, mint a nyugdíj, a lakásvásárlás vagy a gyerekeik oktatása. Arról nem is beszélve, hogy az örökös feszültség, amit az anyagi ellehetetlenüléstől való félelem táplál, rengeteg stresszel jár, ami a mindennapi életet és jóllétet akadályozza.
A szélsőségek tehát a pénzügyek terén sem jók. Emellett talán azt is érdemes tisztáznia magában az embernek, milyen is pontosan a pénzzel való kapcsolata: építi vagy inkább rombolja a személyiségét?
Források: SoftMindIndia, Reddit, Reddit, TheGuardian, Standard
Kiemelt képünk forrása: Getty Images/ Chris Jackson / Staff; Wikipedia/ Los Angeles Daily News; Wikipedia/ Hollinger & Rockey