A nő, aki saját megerőszakolásából forgatott dokumentumfilmet
Megnéztük Itó Siori Black Box Diaries című alkotását
Óriási bátorság kell ahhoz, hogy az ember beszélni tudjon a megerőszakolásáról. Újra és újra. A rendőröknek. Az újságíróknak. A nyomozóknak. A szüleinek. Az ismerőseinek. A barátainak. Az pedig, hogy az esetéből videós naplót, majd dokumentumfilmet forgasson, és azzal álljon ki a nyilvánosság elé, igazságot követelve nemcsak magának, hanem minden hozzá hasonló nőnek egy régimódi berendezkedésű, patriarchális társadalomban, olyan merészséget igényel, ami kevesekre jellemző. Itó Siorinak a szakmája volt ebben a folyamatban a fegyvere: azzal, hogy átkeretezte magában a vele történteket, és oknyomozó újságíróként járt utána az ügyének, olyan erőre tett szert, aminek köszönhetően végül ő lett a japán #metoo mozgalom kirobbantója. Fiala Borcsa filmajánlója.
–
Nyolcórányi eltűnt idő
A 25 éves Itó Siori (Shiori Itō) ambiciózus újságíró Japánban. Egy nap munkamegbeszélésre hívja őt az igen befolyásos tévés kollégája, Jamagucsi Norijuki, a Tokyo Broadcasting System vezetője. A lány meglepődik, amikor az étterembe érve konstatálja: csak ketten lesznek a találkozón, de aztán elhessegeti a rossz érzéseit. A férfi itallal kínálja. Nem sokkal később Itó Siori rosszul lesz, és kimegy a mosdóba.
A következő emlékképe, hogy Jamagucsi szállodaszobájában fekszik az ágyon, anyaszült meztelenül. Az alhasában pokoli fájdalom. Nagy nehezen kijut a fürdőszobába, ahol a tükörben látja: a teste tele van zúzódásokkal, a mellbimbója vérzik.
Nem kell agyafúrt detektívnek lenni ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mi történt. Ahogy az is sejthető, hogy az igen befolyásos kapcsolatokkal bíró férfi (aki barátai között tudhatta Abe Sinzó miniszterelnököt is) nem most követett el először nemi erőszakot, miután elkábította az áldozatát.
Erőszak? Milyen erőszak?
Itó Siori rendőrségi feljelentést tesz, aminek azonban nem igazán lesz foganatja. Nem hisznek neki. Nem találják elégségesnek a bizonyítékokat. Megkérdőjelezik a beszámíthatóságát, amikor azt mondja, hogy öt után jött ki a szállodából, majd kiderül, húszpercnyit tévedett. Még a szállodai videófelvétel sem nyom egy cseppet sem a latban, amelyen jól látszik: a láthatóan teljesen kába nőt Jamagucsi Norijuki szabályosan kiráncigálja a taxiból.
Spermafoltok vannak a melltartóján? Ugyan, az csak azt jelenti, hogy Norijuki megérintette a kérdéses fehérneműt.
Nyolc év küzdelem
Itó Siori hiába fordul a hatóságokhoz, nem kap értelmezhető segítséget. A legtöbb hivatalnok tehetetlennek vallja magát, és csak páran vannak, akik hajlandók segíteni neki – ők is név nélkül. Így tudja meg például, hogy a rendőrség szintjén tussolták el a nemi erőszak vádját. Az ügyész ugyanis kiadta a letartóztatási parancsot, a rendőrök ki is mentek a férfi lakásához, ám az utolsó pillanatban telefon érkezett az utasítással: hagyják békén Jamagucsit, vonuljanak vissza.
Itó Siori nem adja fel, és miközben dokumentál mindent, őszintén megmutatja magát is hosszú küzdelmének összes állomásán. Láthatjuk őt megbeszéléseken, sajtótájékoztatón, az utcán vonulva, miközben nők (!) üvöltenek rá, hogy szégyellje magát, amiért besároz egy férfit. Nem titkolja el a könnyeket, a kétségbeesést, és a szuicid gondolatokat. Bemutatja az ügyvédje és a barátai támogató körét, de azt is, hogy a szüleitől, akik érezhetően képtelenek mit kezdeni ezzel a helyzettel, nem sok segítséget kap. És vele együtt érezzük át a fojtogató klausztrofóbiát is, abban az egyre jobban összeszűkülő térben, ahová a szó szoros és átvitt értelmében kerül. Bár vele történt az erőszak, mégis ő az, aki szobafogságra kényszerül, nem tud dolgozni, vagy épp menekülnie kell – és bírnia az ezzel járó mentális, pszichés terheket.
Közben Black Box címmel elkezdi könyvben is megírni az élményeit, tapasztalatait. Fekete doboz: így nevezte az ügyész az „állítólagos” támadást, amire nem lehet reagálni, hiszen az a magánéletben történt.
Itó Siori nyolc (!) éven keresztül próbál érvényt szerezni az igazságának, ennyi idő telik el a nemi erőszak és a javára döntő bírói ítélet között. Az ügye azonban távolról sem csak a saját történetéről szól. Mozgalommá duzzadt dokumentumfilmjének hatására a japán kormány elhatározta, hogy visszaszorítja a nők elleni szexuális erőszakot. A Time magazin pedig a legbefolyásosabb nők közé sorolja, mindazért, amit a sorstársaiért tett.
Ha kábultan nyögdécselsz erőszak közben, az beleegyezés
Ahhoz, hogy megértsük, miért ütközött Itó Siori mindenütt falakba (azon kívül, hogy az őt megerőszakoló férfi a miniszterelnök barátja), fontos a hátteret is ismerni. Az újságíró egy olyan társadalmi közegben veszi fel a kesztyűt, ahol
a nemierőszak-esetek mindössze négy százaléka kerül a bíróságok elé, az áldozatok hatvan százaléka pedig soha senkinek nem beszél arról, mi történt vele, derült ki egy felmérésből.
Ahol elvárás, hogy a nők passzívan, jó kislány módjára, problémamentesen viselkedjenek. (Ez a kultúra Itó Siori magatartásán is gyakran tetten érhető, igyekszik mindig végtelenül udvarias, előzékeny és mosolygós lenni. Néha sírja csak el magát, akkor is bocsánatot kér érte, és egyetlenegyszer sem lehet látni, hogy kijönne a sodrából. Nem emeli fel a hangját, nem dühöng. Pedig megtehetné.)
A japán parlament csak 2023-ban kezdte el megvitatni a szexuális erőszakra vonatkozó törvények reformjáról szóló, mérföldkőnek számító javaslatot, amely az elmúlt évszázadban mindössze a második ilyen jellegű felülvizsgálat. A törvényjavaslat számos változtatása közül a legjelentősebb, hogy a nemi erőszak fogalmát az „erőszakos nemi közösülésről” a „nem konszenzuson alapuló nemi közösülésre” változtatják – ezzel gyakorlatilag jogi teret adva a beleegyezésnek egy olyan társadalomban, ahol e fogalom még mindig kevéssé ismert.
A szexről nem beszélünk, de pornót nézünk kifulladásig
Csak hogy tovább árnyaljam a képet, íme, két másik jellemző ügy: 2014-ben egy tokiói férfi egy 15 éves lányt a falhoz szorított, és megerőszakolt, mégsem ítélték el, mivel a bíróság úgy vélte, a pozíció nem tette „rendkívül nehézzé” a lány számára az ellenállást.
Egy másik esetben egy férfi egy alkoholtól kábult nőt erőszakolt meg, de mivel az aktus során a nő egyszer kinyitotta a szemét, illetve hangokat hallatott, ő ezt beleegyezésnek vette.
Probléma továbbá az is, hogy Japánban a beleegyezési korhatár mindössze 13 év,
a szexuális felvilágosítást roppant szemérmesen kezelik, a konszenzus témáját gyakran kerülve,
illetve hogy a japán gyerekek könnyen hozzáférnek online pornófilmekhez, ezekben pedig visszatérő forgatókönyv, hogy egy nőt akarata ellenére tesz magáévá a férfi, ám ő ezzel együtt élvezi a szexet.
Fekete doboz napló
Itó Siori emlékirata 2017-ben jelent meg Japánban, 2021-ben pedig az angol kiadás látott napvilágot. 2019-ben a bíróság arra kötelezte Jamagucsit, hogy 3,3 millió jen kártérítést fizessen az áldozatának, illetve elutasította a férfi 130 millió jenes ellenkeresetét, amelyet a hírneve besározása miatt nyújtott be.
„Ott lenni a sajtótájékoztatón, egy szobában vele, a legnagyobb bosszú volt – nyilatkozta Itó Siori. – Az a pillanat számomra igazán nagy győzelem volt, hogy ott maradhattam, és tudattam vele: Még mindig ott vagyok.”
A Black Box Diaryt a Verzió filmfesztiválon nézheti meg a magyar közönség, a hazai vetítés a British Council és a budapesti Brit Nagykövetség segítségével jöhetett létre.
Képek: MTV Documentary Films