Olivér nyolcéves és anafilaxiás allergiával él: számára a kesudió, pisztácia, földimogyoró, törökmogyoró jelentik az allergéneket. Ahogy édesanyja, Szekér Ágnes mondja, bár ő szerencsének tartja, hogy az olajos magvak mellett más allergiájuk nincs, az adventi időszakban fokozottabban találkozni a hasonló allergénekkel, mégha óvatos is az ember.

Az iskolai mikuláscsomagot mindig ellenőrzöm, nemcsak amiatt, hogy ne legyen benne földimogyoró, de az édességek összetevőlistáját is meg kell néznem.

Ha edzésen ünneplés van, szintén egyeztetünk, és decemberben már az is előfordulhat, hogy itt-ott csokit, szaloncukrot osztogatnak mikulásruhába bújt emberek. Olivér ezeket biztosan nem eheti meg, hiszen kockázatos számára” – magyarázza az édesanya.

ünnep karácsony anafilaxia anafilaxiás allergia anafilaxiás allergiával karácsonykor
Szekér Ágnes - A fotó Szekér Ágnes tulajdona

Olivér allergiája kétévesen derült ki, azóta nem kóstolta az említett magvakat, így hiányérzete sincs, hiszen nem emlékszik az ízükre. Ennek ellenére természetesen olykor dühös, hogy vannak dolgok, amiket nem ehet: ahogy ugyanis mind nagyobb lesz, egyre inkább érti a miérteket.

Amikor például besétálunk egy fagyizóba, és látjuk, van pisztácia, nekünk azonnal ki is kell kanyarodni. Ha nem tudjuk biztosan, hogy a kanalat minden merítés után alaposan lemosták, már kockázatot vállalunk” – fejti ki Ágnes.

A karácsonyi vendégségek kapcsán mindig megkérik a házigazdát, hogy ne tegyenek ki olajos magvakat kis tálkákban, illetve egyeztetni kell az összetevőket a sütemények, fogások kapcsán.

Ha olyan ételt terveznek, ami számunkra allergént tartalmaz, akkor viszünk magunkkal saját ennivalót, ha a torta földimogyorót tartalmaz, vagy nem tudják garantálni, hogy mentes tőle, akkor egy szelet süteménnyel érkezünk, amit Olivér a tortázáskor majd nyugodtan megehet – meséli Ágnes, milyen nagy figyelemmel kell kísérniük egy egyszerű gyerekzsúrt vagy karácsonyi partit is.

Minden terméket legalább háromszor ellenőrizni kell

A karácsonyi menüből igazából nincs olyan, amit Ágneséknak nélkülözniük kell, viszont egyes dolgokat nagyobb alapossággal készítenek elő. Például sohasem vesznek darált diót a bejglihez, hiszen az nyomokban tartalmazhat földimogyorót, helyette egészben vásárolnak, és ők maguk darálják le tölteléknek.

A fő szabály, hogy minden egyes terméket legalább háromszor néznek át az összetevők szempontjából: először a boltban, aztán a kipakoláskor és végül használat előtt.

A bevált dolgokat is ellenőrzöm, hiszen van például olyan tejcsokoládé, amit évekig használtunk, és egyszer csak belekerült a mogyorómassza mint összetevő. Országonként is eltérhet a receptúra, sőt a külföldi összetevőlistákat is szoktam ellenőrizni, mert sokszor a fordítás sem pontos” – hívja fel a figyelmet Olivér anyukája azokra az apróságnak tűnő, ám nagyon is fontos dolgokra, amelyeket egy anafilaxiás allergiával élő gyermek szülei hosszú évek során tapasztalnak ki.

Ahogy Ágnes mondja, a nagyobb gyerekkel a súlyos allergiának az a része könnyebb, hogy maga is együttműködik a folytonos odafigyelésben. Például Olivér mindig ügyel rá, hogy nála legyen az adrenalin autoinjektor. Az önállósodás és vele a probléma igazi tudatosodása azonban azért okoz nehéz perceket.

Szülőként abba is bele kell tanulni, hogy a gyereked egyre több helyre megy egyedül, többször bízza mások figyelmére az ember, és ez egy örökös kockázat. Emellett Olivérnek májusban volt egy anafilaxiás rohama, amely során megtapasztalta a halálfélelemet: azóta jobban érti a kockázatot, és sokkal több erre irányuló kérdést tesz fel. A lelki oldala tehát az, amivel igazából most nagyobb gyerekként kell megküzdenie, hiszen mára pontosan átlátja az alapproblémát, a tüneteket és a lehetséges vészhelyzetet is” – fűzi hozzá az édesanya.

Akad, akinek a csomagolatlan földimogyoró vagy a mézeskalácssütés is életveszélyt jelent

Cili nyolcéves, születése óta földimogyoró és tojás anafilaxiával él. Ahogy anyukája, Szonja meséli, számukra valójában már december elseje előtt megkezdődik az átlagosnál is fokozottabb izgalom: ekkor ugyanis minden nagy bevásárlóközpontba bekerülnek a csomagolatlan földimogyorók. Akad, ahol zsákszámra találkozni vele.

Hozzáteszem, az egyik legnagyobb üzletben ez egész évben jelen van, így a kislányom, aki többször rosszul lett ezekben a boltokban, mára oda be sem jön velünk. Sok allergiás gyereknek elég, ha csak a zárt térben van földimogyoró, máris légzési nehézsége lesz és köhécselni kezd: veszélyben van. Az adventnek viszont slágerterméke ez, így ebben az időszakban jobb, ha teljesen kivonjuk a bevásárlásból a gyereket

 – osztja meg tapasztalatait Szonja. A felkészültség és az óvatosság ellenére akadnak helyek, ahol nem számítanak kockázatra, és mégis találkoznak vele: például Cili úszni jár, és az uszodában kikerült egy nagy 24 zsebes dísz, amiből a gyerekek mindig kihúzhattak valami meglepetést. Szerencsére Szonja időben rákérdezett, lehet-e közte földimogyoró, hiszen Cilinek már az is bajt okozhat, ha csak hozzáér az allergénhez.

A kislány még csak nyolcéves, de pontosan tudja, elővigyázatosnak kell lennie. Bár már jobb a helyzet, mint régen, amikor attól is piros lett a bőre vagy hólyagosodni kezdett, ha valaki tojást evett mellette és megpuszilta, de azért továbbra is óvatosnak kell lenni.

Az óvodai mézeskalácssütésen ezért például sohasem vettünk részt, de a karácsonyi vásárokon is tudja, hogy neki a sült gesztenyét kell választania, mert azzal nem vállal kockázatot” – érzékelteti Szonja, micsoda felelősségérzettel kell élnie egy kisiskolás gyereknek akkor, ha anafilaxiás allergiában szenved. Karácsony idején a szaloncukrot kellett sokáig mellőzniük, mivel Cili több allergén kapcsán is érintett volt kicsiként, a menüt tekintve azonban a nagymamák minden főfogást és desszertet kifejlesztettek tojásmentes formában, így Szonja kicsit hátradőlhet a családi ünnepek idején, és legalább egy-két napra elengedheti a mindennap jelen lévő nyomást.

ünnep karácsony anafilaxia anafilaxiás allergia anafilaxiás allergiával karácsonykor
Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület tagjai - A fotó az egyesület tulajdona

A többiek hozzáállása hatalmas segítség lehet

A barátok, társak, vendéglátók együttműködése nagyon fontos egy anafilaxiás kisgyerek életében: ahogy Szonja mondja, nekik mindig elsőként azt kell felmérniük, mekkora a hajlandóság ezen a téren a másik felnőttben.

Akad olyan ismerős, akihez nyolc év után is úgy megyünk, hogy visszük az ételt, mert hiába állítja az ellenkezőjét, valójában nem veszi komolyan a problémát. Viszont van olyan barátunk, akihez ottalvós bulira is nyugodtan átmehetünk, mert ha egy nap ötször kell megetetnie a lányomat, akkor is százszázalékig bízhatok abban: nem lesz baja. Sőt, úgy jön haza, hogy teljesen feldobott, mert mindenből ehetett ugyanúgy, mint a többiek” – magyarázza az édesanya.

Ha Cili valahol mégis meglát egy nagyon ínycsiklandó süteményt és elkeseredik, mert nem ehet belőle, akkor pedig általában elkérik a receptet, és igyekeznek megsütni tojás nélkül. „Ahogy idősebb a lányom, egyre könnyebb, hogy ő is figyel: minden címkét ellenőriz, rákérdez, miből ehet, miből nem. Tény, régen, amíg picike volt, jobban bezárkóztunk, kevésbé érintett minket, mások épp mit esznek aznap. Mára azonban ő is nagyon tudatos és teljesen megbízható, annak ellenére, hogy természetesen még mindent ellenőrzünk mi, felnőttek is” – foglalja össze Szonja. 

Közös karácsonyi ajándék az új rendelet

Azt a napi figyelmet és tudatosságot, amellyel egy érintett család működik, senki más nem értheti meg igazán, csak az, aki maga is benne él. Éppen ezért tartja fontosnak az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület, hogy ne csak szakmai támogatást és iránymutatást adjon, de közösséget is teremtsen a sortársak számára. A mára már hagyománnyá vált éves anafilaxiás karácsony pedig nemcsak jó programokat ad, hanem ahogy a szülők újra meg újra visszajelzik, soha nem tapasztalt felszabadultságot hoz el.

A mi életünkben nem igazán adatik olyan hely vagy program, ahol ne kellene különös elővigyázatossággal eljárnunk. A karácsonyunkon viszont senki nem találkozhat semmiféle allergénnel, senkinek sem kell külön ételt hozni, és ez már egy olyan nyugalom a szülőknek, ami semmihez sem fogható” – kezdi Janklovics Natasa, az egyesület szóvivője, aki maga is érintett édesanya.

ünnep karácsony anafilaxia anafilaxiás allergia anafilaxiás allergiával karácsonykor
Janklovics Natasa - A fotó Janklovics Natasa tulajdona

Az egyesület évek óta folyamatosan dolgozik azon, hogy megkönnyítse az érintett családok életét, nemcsak a tájékozottsággal, de a szabályozás szintjén is.

Idén talán a legszebb karácsonyi ajándék, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal zajló egyeztetések sikerrel jártak: 2025 februárjától pedig az iskolai és óvodai menzák menüjéből kivonnak több, anafilaxiás allergiát okozó allergént.

Ahogy a múlt heti Magyar Közlönyben megjelent, ezek között van a földimogyoró, a diófélék, a szezámmag és a belőlük készült termékek. 

A rendelet azért nagyon jelentős, mert nemcsak az érintett, de a még nem diagnosztizált gyerekeket is védi. Mindig elmondjuk, hogy az anafilaxia esetében olyan, hogy nulla százalék kockázat nem létezik, azonban ez az intézkedés olyan mértékben teszi biztonságosabbá a hasonló gyerekek és családok helyzetét, amire még nem volt példa eddig Magyarországon” – hangsúlyozza Janklovics Natasa.

Hozzáteszi: nemcsak a szülők, diákok, óvodások szorongása, de a pedagógusokra helyezett teher is csökken ezzel a központi szabályozással. Addig is: mind advent időszakában, mind azt követően legyünk figyelmesek az anafilaxiával élő gyermekekkel, hiszen egy-egy apró gesztusunk az egészséget és a felszabadult örömet adhatja meg számukra.

Széles-Horváth Anna

Kiemelt képünk illusztráció  Forrás: Getty Images/ tatyana_tomsickova