„Kodály Zoltánnak is ajánlanám, ha lenne időgépem” – 5 magyar női előadó, akire érdemes odafigyelni
Az utóbbi évtizedben eddig soha nem látott mértékben domináltak a popzenében a női előadók – akár a kritikusi listákat, akár a díjakat és jelöléseket, akár az eladási listákat nézzük, telis-tele nagyszerű nőkkel, akiknek nyomán mind több és több lány mer álmodni szabad és önazonos zenei karrierről. Idehaza is sorra jelennek meg az izgalmasabbnál izgalmasabb újhullámos női dalszerző-előadók, közülük mutatom meg most aktuális kedvenceimet. Látni (és hallani) fogjátok, mennyire színpompás a magyar paletta! Csepelyi Adrienn ajánlója.
–
Дeva
Deva, azaz Takács Dorina az utóbbi hónapok legnagyobb durranása a hazai könnyűzenében – és azért írok csak néhány hónapot, mert tényleg villámkarrierről van szó. A dalszerző-énekesnő pályafutása ugyanis 2020-ban indult, néhány héttel ezelőtt pedig megkapta az Európai Unió Music Moves Europe-díját. Nagyon nehéz nem átkozottul lelkesen írni a január végén megjelent, Csillag című nagylemezéről, amely
a magyar népzene tiszta forrásából merít, könnyedén nyúl a kodályi kórushagyományokhoz, és közben meditatív elektronikával telít el. Egyszerre éteri és erőteljes, úgy húz magával, mintha kézen fogva szaladnátok az erdőben.
A kedvenc számom: végtelenítve hallgattam napokig a lemezt, de ha egyet ki kell emelnem, akkor a Fa lenni
Kiknek ajánlom: Kodály Zoltánnak is ajánlanám, ha lenne időgépem
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Solére
Szigeti Zsófi, alias Solére január közepén mutatta be Másért című EP-jét, amelyen az elszállós balladától a 2step garage-hatásokon át a rapig sok mindent találunk – a metszéspont a dalszerző-énekesnő hol frivol, hol pedig áttetszően lágy hangja. Filákovity Radojka 2020-ban készített vele interjút nyíltan vállalt borderline-szindrómájáról, akkor kezdett formálódni az a Solére-univerzum, amelyről ma már tudjuk, milyen sokszínű és magával ragadó. Érzelmes, melankolikus dalszövegek, space pop és ’90-es évek-vibe. Zsófi egyébként a közösségi médiában is ugyanilyen izgalmas egyéniség, érdemes bekövetni.
A kedvenc számom: egyértelműen a Vadak, az utóbbi idők egyik legjobb magyar dala
Kiknek ajánlom: azoknak, akik szeretik, ha valami egyszerre finom és nyersen őszinte, és nem fél nehéz témákhoz nyúlni
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ajsa Luna
Magyar art pop, ami egyszerre nagyon szép és nagyon üt is? Ajsa Luna az egyik legizgalmasabb színfoltja a hazai underground szcénának. Solére mellett ő is dolgozott Hundred Sinsszel (remek ajánlólevél), a Kikeltető tehetségkutatón pedig rengetegen figyeltek fel rá. Erős vizuális tartalom sok rózsaszínnel és némi világvége-hangulattal, Barbie babák és önpusztítás – alig várom az első nagylemezét, hogy még teljesebb képet kaphassunk erről a különös csillagrendszerről. Amelyben olyan pazar szövegek vannak, mint az alma című dal kezdő sorai:
„Kis helyen nehéz elférni,
és jó emberek nem vagyunk
Ma is meg lehetne térni,
de hosszú volt a tegnapunk”
A kedvenc számom: már elárultam: az alma
Kiknek ajánlom: Grimes-rajongóknak és mindenkinek, aki tudja, mi az aszcendense
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Bebe
A Bebe nevű csajduó a Kikeltető tehetségkutató shortlistjére rappelte magát, és garantálom, hogy azonnal bevésődik az emlékezetedbe, akármelyik dalukat hallgatod is meg. Ha nyitott vagy a trashy, autotune-nal gazdagon megszórt hangzásra és a pengeéles feminista rapszövegekre, akkor megvesznek kilóra, előre szólok. A Bebe ugyanis olyan, mint a Ludditák trapben született, space-popban megmártózott lánya, aki pink tüllruhában, pillangós csatokkal a hajában ad egy tockost a hímsovinizmusnak. Társadalomkritikus dalszövegek, üdítően szórakoztató szarkazmus és rágógumiíz.
A kedvenc számom: az egész kikeltetős fellépés óriási fless szerintem
Kiknek ajánlom: a @puhafiuk Insta-követőinek és a hozzám hasonló femináciknak
Kozma Kata
A Popfilter-hallgatóknak már nem kell bemutatni a dalszerző-producerként nemzetközi elismerésnek örvendő, junior Artisjus-díjas Kozma Katát, akit most előadói minőségében szeretnék ajánlani a WMN-olvasóknak. De még milyen minőségében!
Kata „All I Wanted” című száma a főcímdala Csonka Eszter és Csuja László „Szelíd” című filmjének, amely – óriási menőség! – januárban debütált a Sundance Fesztiválon.
Csodaszép dal, amelyből rögtön érthető, miért választották Katát annak idején a neves Berklee College of Music tanulójaként a világ öt legjobb feltörekvő dzsesszzongoristája közé.
Kinek ajánlom: akinek kell most egy dal valami szomorúsághoz. És hallgassátok meg a vele készült Popfiltert, attól felvidultok!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Csepelyi Adrienn