Akármiben vagy, ajánlunk rá egy koncertet! – Szupernők a Budapest Ritmón
Táncolnál vagy meditálnál? Csepelyi Adrienn mondja, hová indulj!
Támogatott tartalom

Itt a tavasz, ideje kicsit bemelegítenünk a fesztiválozós izmainkat! Ehhez pedig a legjobb fővárosi lehetőség a Budapest Ritmo, amelynek kínálatánál legfeljebb az áprilisi időjárás sokszínűbb. (Őrület, az idei már a tizedik!) Itt azonban didergés helyett szívmelengető dallamok, lágy ének vagy épp vérpezsdítő tánc várható az előrejelzések szerint. A mai időjárásjelentést Csepelyi Adrienn, a WMN feketeöves fesztiválozója szolgáltatja – aki szokásához híven elküld koncertre, és meg is mondja, miért van pont ott a helyed.
–
A Budapest Ritmo az egyik legpraktikusabb zenei fesztivál: itt extra hatékonyan hódolhatok a kedvenc hobbimnak. Ez pedig nem más, mint a „randomnak látszó koncertekre cipelek embereket” nevű játék. Amelybe a WMN-olvasók is becsatlakoztak már jó ideje:
rengeteg üzenetet kaptam az utóbbi években arról, hogy egy-egy előadót az én ajánlóimnak köszönhetően ismertetek meg, vagy hatalmasat buliztatok egy koncerten, ahová magatoktól eszetekbe sem jutott volna elmenni.
No, ideje is, hogy 2025-ben is belevágjunk a szezonba – válogattam nektek öt különleges nőt a Budapest Ritmo idei kínálatából, akiknek fellépését vétek volna kihagyni.
Fatoumata Diawara
A sokszoros Grammy-jelölt mali énekes-dalszerző egyértelműen az idei fesztivál egyik legfőbb sztárja. Afrofuturizmus a javából:
a napjainkban virágkorát élő afrobeat mellett némi elektronikát, popos hatásokat és jazzt is elegyít saját zenei dallamkincsével, London Ko című lemezén pedig nem mással kollaborál, mint a Blurből és a Gorillazból is ismert Damon Albarnnal.
(Félreértések elkerülése végett: Diawara pont ugyanakkora zenei zseni, mint ő.) Hogy a kritikusok kedvence, az egy dolog – de a közönség is megvadul érte
Michelle Gurevich
A 45 esztendős kanadai énekesnő orosz zsidó felmenőkkel rendelkezik – és olyan színpadi jelenléttel, amelynek köszönhetően aki egyszer látta élőben, örökre rajongójává válik. Sötét, erőteljes hangjával és számunkra is oly ismerős kelet-európai dallamkincsével, hangszereléseivel egyszerre nosztalgikus és modern – Annie Lennox találkozása a posztszovjet melankóliával, ha már kötni kell valamihez.
A másik pillanatban ugyanakkor inkább történetmesélős-szomorkás, Marianne Faithfullt idéző, vagy épp a ’90-es évek grunge-ával összemaszatolt – mégis: teljesen egyedi, sosem fejthető meg teljesen, és épp ettől ennyire csodálatos. Síráshoz és szívet gyógyítani is.
Agona Shporta
A koszovói zongorista-énekesnő albán népdalokat értelmez újra, de olyan elementáris erővel, hogy már egy-egy dala is messzire repít a múltba és a térképen is, egy teljes koncertje pedig felér egy meditációval. Agona finomságában is sodró lendületű, különleges zenei világa. Bemutatkozó albumának címe Hape Portën Moj Evropë (Tárd ki kapuid, Európa!), az 1990-es évek elején indult tömeges albán kivándorlás idején született népdal átdolgozása – mondanom sem kell, mennyire aktuális és milyen sok új jelentésréteggel gazdagodott azóta a téma. A Budapest Ritmo Showcase fellépői közül ő az egyik legizgalmasabb!
Carmen Souza
A Zöld Foki-szigeteki gyökerekkel rendelkező Carmen Souza Lisszabonban született 1981-ben. Soknyelvű, mozgalmas családban felnőve nem csoda, hogy muzsikája is rendkívül gazdagon rétegzett és változatos. Carmen Souzát a basszusgitáros Theo Pas’cal fedezte fel, s csakhamar előadó-alkotótársává vált a ragyogóan tehetséges és kreatív dalszerző-gitáros-énekesnő, aki egy sor szakmai díjat zsebelt már be. Saját zenei örökségén túl hatott rá a gospel, a brazil, a mozambiki és angolai népzene és a jazz is – hangja pedig telt, bársonyos és puha, egyszerűen képtelenség nem a hatása alá kerülni.Azt mondja, a tengeren dolgozó édesapjának köszönhetően már kiskorában megismerte az elvágyódás, a melankolikus „saudade” érzését, ami finoman átszövi a teljes életművét.
Las Lloronas
Ez a belga duó trióként született mintegy nyolc esztendeje, tavaly ünnepelte újjáalakulását – Sura Solomon kiválása után Amber in’t Veld és Marieke Werner táplálja tovább az együttes különleges atmoszféráját, amely az első pillanatban beszippant minden hallgatót.
A spanyol klasszikus gitárirodalomtól a francia sanzonokon át Bachig, a klezmertől a jazzig számos izgalmas inspirációs forrásból táplálkozó Las Lloronas úgy tud egyedi lenni, hogy közben azzal a fajta jóleső biztonságérzettel telíti el a hallgatót, amely épp úgy jól jön egy fájdalmas szakítás után, mint egy szimpla vasárnap délután, amikor viráglocsolás közben kedvünk támad ringatózni valamire.
A Budapest Ritmo április 10-12. között zajlik a Hangvető szervezésében, az Akváriumban és a Magyar Zene Házában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében. A koncertek pontos időpontját és helyszíneit a honlapon tudod ellenőrizni.
Ha pedig még jobban elmerülnél a Ritmo fellépőinek ezerszínű világában, ez a playlist épp rád vár:
Kiemelt kép: Pesthy Márton