Koraszülöttből csodagyerek

Stevland Hardaway Judkins néven született 1950. május 13-án, vagyis éppen hetvenöt évvel ezelőtt Saginaw-ban, Michigan államban a ma Stevie Wonderként ismert csodálatos zenész. Édesanyja, Lula Mae Hardaway mindig mindenben támogatta a fiát, még Stevie dalszövegeinek megírásában is segített.

Harmadik gyerekként érkezett a családba, hat héttel korábban, mint kellett volna. Ekkoriban még nagyon sok koraszülött vesztette el a látását, mert az inkubátorban túlságosan sok oxigént kaptak. Ő is közéjük tartozott. Négyéves volt, amikor a szülei elváltak, ekkor édesanyja Detroitba költözött vele és testvéreivel. Finoman szólva nem vetette föl őket a pénz, de Lula rengeteget dolgozott azért, hogy egyedül is eltartsa a négytagú családot.

Mivel Stevie soha nem látott, inkább a fülével és a szívével érzékelte a világot.

Stevie Wonder szinesztéziával él, ami azt jelenti, hogy bizonyos hangokat színekként érzékel. Ez a különleges érzékelés lehetővé tette számára, hogy – a hangokat a színekkel összekapcsolva – ennyire egyedi zenei világot alkosson.

A kiemelkedően muzikális kisfiú teljesen egyedül megtanult zongorázni, dobolni és harmonikázni. Nyolcévesen már a Whitestone Baptist Church kórusában énekelt, ahol hamarosan szólistává vált. 

Bár nem volt könnyű gyerekkora, de talán épp ez segítette hozzá ahhoz, hogy érzékenyen és elkötelezetten álljon ki mindenféle elnyomás ellen.

„Sokan látnak, de nem értenek. Én nem látok, de megérzem, amit tudnom kell” – mondta egyszer.

Tizenhárom évesen készítette az első lemezét

Kivételes tehetsége miatt már 1963-ban rögzítették az első lemezét, ezt megelőzte, hogy a Motown kiadó utazó revüiben koncerttapasztalatot szerzett, és izgalmas énekes-hangszeres előadóként hamar nevet szerzett magának.

Első sikere az élőben felvett Fingertrips, érdemes meghallgatni! Elementáris erővel énekel, még a mutálás előtt – magas, mégis erőteljes hangon, és eszeveszett tempóban, szenvedélyesen szájharmonikázik.

A hatvanas évek közepétől aztán egyik világslágert írta a másik után. Az I Was Made to Love Her című slágerrel indult be a karrierje, amit tizenhét éves korában írt: a Billboard százas listáján sokáig szerepelt ezzel a dalával az első helyen.

1970-ben, vagyis húszévesen az Egyesült Államok legjobb soul-előadói díját is megkapta.

A nyolcvanas évek közepére az egyik legkeresettebb zeneszerzővé vált, aki addigra már több mint 300 platina- és gyémántlemezt gyűjtött be. A legtöbbször díjazott művészek közé tartozik. 1974 és 1998 között tizennégy Grammy-díjat kapott. Együtt dolgozott a szakma legnagyobb előadóival, és 1989-ben bekerült a Rock and Roll Dicsőségcsarnokába.

Zenéje a 70-es években érett be igazán, akkoriban már komolyan kidolgozott, összetett hangzású lemezeket adott ki, mint például a Talking Book vagy az Innervisions. Ezeken a lemezeken már a szövegei is komoly társadalomkritikát fogalmaztak meg. 

„Dream Machine” és a szintetizátorok úttörője

Stevie Wondert lenyűgözték az új zenei technológiák, mindig szívesen kísérletezett különböző hangzásokkal, ez a mai napig megmaradt. Az 1970-es években kezdte el használni, a Yamaha GX1 szintetizátort, amelyet „Dream Machine”-nek nevezett el. Ez a hangszer kulcsszerepet játszott a Pastime Paradise című dalában. Stevie Wonder zenei kísérletei igen nagy hatással voltak a funkra, a dub reggae-re és szintipopra is.

Egy különleges album: Eivets Rednow

1968-ban Stevie Wonder kiadott egy instrumentális albumot Eivets Rednow címmel. Ha visszafelé olvassátok a címet, kiderül, hogy ez a saját neve. Abszolút jellemző volt rá már akkor is a játékosság, és az is, hogy énekhang nélkül, kizárólag hangszerekkel szólaltassa meg a benne lüktető soul és jazz stílusú szerzeményeit.

Nagyon sok harmonikaszóló hallható ezen a lemezen, és mivel a saját neve nem szerepelt a borítón, illetve de, csak elég cselesen, ezért sokan nem is tudták, hogy ő volt az alkotó.

1979-ben volt egy kis törés a karrierjében, amikor megjelent a Secret Life Of Plants című korongja. Bár ő azt remélte, hogy ez lesz a pályája csúcsa, sajnos nagyon lehúzták a kritikusok, akik addig a tenyerükön hordozták. Stevie tanult az esetből, és a következő évben megjelenő Hotter Than July már ismét sikeres lett.

A baleset, amely megváltoztatta az életét

1973-ban Stevie Wonder súlyos autóbalesetet szenvedett, amelynek következtében négy napig kómában volt. A baleset ideiglenesen megfosztotta őt a szaglásától és az ízlelésétől. Érdekes, hogy pontosan 15 évvel később, 1988. augusztus 6-án született meg fia, Kwame.

Stevie Wonder
Forrás: Flickr/Thomas Hawk

Gondoskodó apa és több mint hatvan éve világhírű zenész

Stevie Wonder kilenc gyermek édesapja, akik öt különböző nőtől születtek, de mindegyikükkel szoros kapcsolatot ápol. Közülük többen is követték őt a zenei pályán. Lánya, Aisha Morris, aki az Isn’t She Lovely című dal ihletője volt. A dalba még a babafürdetés hangját is belekomponálta Stevie.

Aishára egész biztosan nem igaz, hogy „a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték”, hisz ma már énekesnőként, valamint zenei rendezőként dolgozik, és gyakran fellép édesapjával. Egyik fia, Kailand Morris divattervező, és valóban rendkívül jóképű modell; Mandla Morris nevű fia pedig szerepelt a Dancing with the Stars: Juniors című műsorban és a Csillag születik című filmben is egy cameo erejéig. 

Stevie Wonder legismertebb dalai közé tartozik az 1972-ben megjelent Superstition. Ma már ez is igazi funk klasszikus: bár eredetileg Jeff Becknek írta a számot, de a Motown vezetése úgy döntött, hogy jobb volna, ha Stevie saját maga adná elő. Ez jó döntés volt, mert óriási sláger lett belőle.

Valószínűleg mindenki kívülről fújja a másik hatalmas slágerét, ez volt az 1984-ben készült: I Just Called to Say I Love You. Az én gyerekkorom egyik igazán meghatározó dala volt:

minden búcsúban, a helyi diszkóban és az iskolai klubdélutánokon is erre szorongattuk titokban egymás izzadt kezét.

Persze nem tudtuk, mit jelent a cím első fele, csak az „I Love You”-t ismertük, de ez pont elég volt ahhoz, hogy a melankolikus dal refrénjét – helyzettől függően – egymás fülébe üvöltsük vagy súgjuk.

A The Woman in Red film betétszámaként elnyerte a legjobb eredeti dalnak járó Oscar-díjat és Grammyt is kapott érte, de a kritikusok túlságosan nyálasnak találták. Lehet, hogy az volt, de a filmhez tökéletesen passzolt, az üzenete pedig ma is érvényes.

Hosszan sorolhatnánk még slégereit, de inkább a dalok üzenetéről írnék még pár gondolatot.

Társadalomkritikus megnyilvánulásai mindig az előítéletek ellen szólnak

„Egészen biztos vagyok abban, hogy a világ sokkal több szeretetet, kevesebb gyűlöletet, előítéletet, bigottságot és több egységet, békét és megértést igényel. Pont” – nyilatkozta egyszer.

„When you believe in things that you don't understand / Then you suffer / Superstition ain't the way” – énekelte már a Superstition című dalában is 1972-ben. (Nyersfordításban: „Amikor olyan dolgokban hiszel, amiket nem értesz / Akkor szenvedsz / Az ócska babonák sehová sem vezetnek.”)  

 

Már a 2016-os elnökválasztáskor is Hillary Clinton mellett és Trump ellen kampányolt, és ezt nyilatkozta az Indepententnek: „Ha vészhelyzetben kórházba kellene jutnod, és gyorsan oda kellene érned, szeretnéd, hogy én vezessem az autódat?” 

2017-ben pedig, a Global Citizen Fesztiválon Stevie Wonder térdre ereszkedett, hogy kifejezze szolidaritását Colin Kaepernick NFL-játékossal, és tiltakozzon a társadalmi igazságtalanságok ellen. A színpadon így szólt:

„Ma este térdre ereszkedem Amerikáért; de nem csak egy térdre, mindkettőre, imádkozva bolygónkért, jövőnkért, világunk vezetőiért és egész földgömbünkért” – idézték a Vanity Fairben. Ez a gesztus közvetlen válasz volt Donald Trump azon kijelentésére, amelyben kritizálta azokat az NFL-játékosokat, akik térdre ereszkedtek a nemzeti himnusz alatt.

„Ha teheted, és nem szólalsz meg, azzal támogatod a hazugságot. Én nem hallgathatok” – mondta ugyanekkor.

A Time-nak pedig ezt mondta Prince halálakor:

„Ez az egész jó nagy hülyeség, hogy visszakapjuk az országunkat, és hogy »tegyük Amerikát újra naggyá« – hisz mindig is nagyszerű volt. Csak azt kellene abbahagynunk, hogy az emberek hazugságokkal és előítéletekkel töltsék meg a fejüket, és meg kell nyitnunk előttük a lehetőségeket.”

Ezzel Stevie Wonder arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország nagysága nem szlogenekben, hanem az emberek hozzáállásában és cselekedeteiben rejlik.

Sok nőt szeretett, sok gyereke született

Syreeta Wright volt Stevie Wonder első felesége, bár csak két évig tartott a házasságuk, a hetvenes évek legelején, de a Motown énekes-dalszerzőjével barátságuk és zenei együttműködésük a válás után is folytatódott. 

Yolanda Simmonssal sosem házasodott össze, de 1975-ben ő szülte az első gyerekét, a már sokat emlegetett Aisha Morrist, két évvel később pedig az öccsét, Keita Morrist.

A zene egy világ önmagában, egy nyelv, amit mindannyian megértünk”
Forrás: Getty Images/Ron Galella

Melody McCulley 1983-ban szülte Mumtaz Morrist, aki szintén énekes, és ő is fellépett már az apjával.

Kai Millard Morris divattervező volt a második felesége, akivel a kétezres évek elején házasodott össze, tőle két fia született: Kailand és Mandla. 

2017 óta pedig Tomeeka Robyn Bracy a felesége, két közös gyermekük van: Zaiah és Nyah. Nyah neve azt jelenti, hogy cél, és nagyon sok dalt inspirált már a születése óta.

Los Angelesből Ghánába

2021-ben Stevie Wonder egy 11 hálószobás villát vásárolt a kaliforniai Bel-Air Crest nevű lakóparkjában. 

Ám az év egyik felét Ghánában tölti, új otthonra talált Afrikában.

2024 májusában Stevie Wonder hivatalosan is megkapta a ghánai állampolgárságot, és bejelentette, hogy Ghánába költözik. Döntését azzal indokolta, hogy szeretne egy olyan közösségben élni, ahol gyermekei és unokái méltóságban és tiszteletben nőhetnek fel, távol az Egyesült Államokban tapasztalható faji igazságtalanságoktól.

Egy 2021-es Oprah Winfrey-nek adott interjúban így fogalmazott:

„Nem akarom, hogy az unokáimnak és az ő gyermekeiknek könyörögniük kelljen: »Kérlek, szeress, tisztelj, ismerj el.« Mi ez?”

Jelenleg Stevie Wonder Los Angeles és Ghána között ingázik, de úgy tűnik, mégis inkább Ghánát tekinti új otthonának.

Spiritualitás és hit

Stevie Wonder zenéjének egyik legfőbb mozgatórugója a mély spirituális hit. Nem dogmatikus vallásosságról van szó, hanem egy olyan belső bizonyosságról, amely szerint az ember feladata, hogy „továbbadja a fényt”. 

A zene egy világ önmagában, egy nyelv, amit mindannyian megértünk
Forrás: Wikipedia/Jack de Nijs

„Azt hiszem, a küldetésem az, hogy összekapcsoljam az embereket. Hogy emlékeztessem őket arra, mi a fontos – és az sosem a pénz vagy a hírnév.”

Stevie Wonder mindig is hangsúlyozta, hogy a szeretet az egyetlen dolog, ami miatt érdemes élni és alkotni. Nemcsak romantikus értelemben, hanem az emberi kapcsolatokban és közösségi szinten is. Ez a szeretet adja neki azt a stabil alapot, amelyből újra és újra képes erőt meríteni.

„A szeretet az egyetlen igazi megoldás. Ezért éneklek, ezért írok, ezért vagyok itt” – mondta Oprah-nak a már említett interjúban. 

Szóval amikor Stevie Wondert hallgatjuk, ne felejtsük el, hogy a szeretet hangja szól belőle. Ebben az eszelős világban, amelyben most élni vagyunk kénytelenek, elengedhetetlen, hogy emlékezzünk arra, miért is születtünk embernek.

Boldog születésnapot, Stevie Wonder!

Both Gabi

Forrás: ITT
Kiemelt kép forrása: Wikipedia/Tamla