Száraz január helyett tudatos január – az új trend nem a tiltásról, hanem a mértéktartásról szól
Éveken át azzal indítottam a januárt, hogy hosszú (és utólag már beláttam, irreális) listákat írtam arról, min szeretnék változtatni az előttem álló tizenkét hónapban. A fogadalmaim azonban talán pár napig, ha motiváltak, aztán éppen ellenkező hatással voltak rám. Esküszöm, néha már attól is „elfáradtam”, ha csak végigolvastam, milyen célokat és feladatokat tűztem ki magam elé. És mivel nem tudtam minden pontot azonnal és egyszerre teljesíteni, úgy éreztem, kudarcot vallottam, így a részsikereknek sem tudtam igazán örülni. Akadnak olyan kutatások, amelyek szerint január 19-e lehet a nap, amikor a legtöbben feladják az újévi fogadalmaikat: például azt, hogy csatlakoznak a száraz január (Dry January) kihíváshoz, vagyis az év első hónapjában egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt. Erre kínál egy könnyebben betartható alternatívát a Damp January, másnéven a Dryish January, azaz a nyirkos, vagy majdnem száraz január. Barna Bori írása.
–
Köztudott – és tudományosan igazolt – tény, hogy számtalan előnye lehet annak, ha úgy döntünk, nem fogyasztunk (többé) alkoholt, és ez az elhatározásunk szó szerint szemmel látható eredményekkel járhat: akár súlycsökkenéshez is vezethet, hiszen az alkohol jelentősen megnöveli a kalóriabevitelünket. A YouGov felmérése rávilágított arra, hogy Angliában például a borok kedvelőinek átlagos italfogyasztása havonta körülbelül 2000 kalória többletet jelent számukra. Ha tehát letesszük a poharat, az elősegítheti a fogyást, ezáltal enyhítheti az esetleges ízületi fájdalmakat, csökkenti a vérnyomást, továbbá a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét, valamint a szívbetegségek és a sztrók kockázatát is, illetve a májunk is regenerálódhat. Mivel az alkohol vízhajtó hatású, a fogyasztása a bőrünkön is nyomot hagyhat – hatására dehidratálttá válhatunk. Ha búcsút intünk az ivásnak, energikusabbak leszünk, javul az alvás minősége, ez pedig kihat a fizikai és a mentális jóllétünkre, az általános közérzetünkre is. Egyszóval számos érv szól a száraz január (és úgy általában a száraz év) mellett, a Tracking Happiness felmérése alapján mégis
az alkoholról való teljes leszokás áll a leggyakrabban megszegett újévi fogadalmak toplistájának élén.
Majdnem szárazon
Ez lehet az oka annak, hogy világszerte egyre népszerűbbé válik a Damp January/Dryish January, azaz a nyirkos, vagy majdnem száraz január kihívás, ami nem a (teljes) lemondásra, hanem a mértékletességre hívja fel a figyelmet. Az Urban Dictionary a száraz január olyan változataként határozta meg a fogalmat, ami azoknak való, „akiknek kisebb az akaraterejük, vagy szeretnék megünnepelni a különleges eseményeket, esetleg csak egy italra vágynak”. Ráadásul ennek a verziónak csak egyetlen szabálya van: a hónap elején állítsunk fel bizonyos kereteket az alkoholfogyasztás terén a saját elképzeléseink alapján, majd tartsuk magunkat hozzájuk.
Vannak, akik mindössze különleges alkalmakon, társasági összejöveteleken isznak pár pohárral, míg mások azt tűzik ki célul, hogy kizárólag hetente két napon tölthetnek maguknak a kedvenc borukból. Mindegy, mit fogadunk meg, a lényeg az, hogy
olyan elvárásokat fogalmazzunk meg a majdnem száraz januárra, amelyeket reálisnak és komfortosnak tartunk: kutatások is mutatják, hogy ha egy ételt vagy italt eltiltunk magunktól, csak még jobban kívánjuk, és a megszabott határidő lejárta után hajlamosak lehetünk a túlfogyasztására.
A Damp January koncepciójával lehetőségünk nyílik arra, hogy tudatosan átgondoljuk a „kapcsolatunkat” az alkohollal: Előfordulhat, hogy gyakran „szociális ivókká” válunk, a társaság hatására (akár nyomására) rendelünk magunknak valamit?
Egy 2021-ben publikált tanulmány szerint a száraz január sok esetben éppen ahhoz vezetett, hogy a kutatásban résztvevők az év többi részében „nagyobb szabadságot” adtak magunknak az alkoholfogyasztás terén. Ezek után talán nem meglepő, hogy a mindfull „ivóalkalmazás”, a Sunnyside társalapítója szerint 2023-ban a Dry(ish) January kihívás 25.000 résztvevőjének 68 százaléka a Damp January mellett tette le a voksát, és csak 32 százalékuk szavazott a teljesen száraz januárra. Mivel a kihívás kevésbé szélsőséges, egyben nagyobb esélyt is ad arra, hogy a kezdeményezéshez csatlakozók az év első hónapjának végével is folytatják a már elkezdett életmódváltást, sőt, további lépéseket tesznek meg egészségük érdekében.
Mindent vagy semmit?
„Ha a szokásaink megváltoztatásáról van szó, sokak számára vonzó a »mindent-vagy-semmit« elképzelés, azaz egyik napról a másikra szeretnék elhagyni azt, amit károsnak tartanak” – mondja Frauhammer Alexa, tanácsadó szakpszichológus. „Az alkoholfogyasztás abbahagyását illetően rengetegen erre a drasztikus hozzáállásra esküsznek, míg mások bárhogy próbálkoznak, visszaesnek.
A kudarcban és a visszalépésben nagy szerepet játszik az, hogy sok esetben nem vagyunk tisztában azzal, miként is működnek pontosan maguk a szokások”
– magyarázza Alexa, majd kifejti, hogy olyan rutinműveletekről, automatikus cselekvéssorokról beszélünk ilyenkor, amelyeket különösebb gondolkodás nélkül hajtunk végre. Ezek egyébként úgynevezett szokáshurokként alakulnak ki, ami három „összetevőből” áll: jelből, magából a rutinból, és az általa megszerzett jutalomból.
„Az alkoholfogyasztás kérdésénél maradva, a gyakorlatban ez a következőképpen néz ki: jel lehet számunkra például az, hogy feszültek vagyunk; ennek oldására ihatunk (ez válhat rutinná), az alkoholfogyasztás eredményeképpen pedig ellazulunk – vagyis megkapjuk a »jutalmunkat«: egy nyugodt, kellemes, oldott állapot érzését. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy a szokásaink így működnek, és nincs más módszerünk arra, hogy az adott jutalmat (példánkban az ellazult, oldott állapotot) elérjük, hamar belebukhatunk a vállalásunkba.”
Csak okosan!
A tanácsadó szakpszichológus kiemeli azt is, hogy „A szokáshurok működési elve mellett maga a »mindent-vagy-semmit« felfogás is okozhat nehézséget, hiszen ebbe a gondolkodási keretbe nem fér bele a legkisebb hiba sem. Ha viszont az mégis megtörténik, akkor jellemzően »most már úgyis mindegy« felkiáltással teljes feladásba fordul át a korábbi fogadalmunk”. Alexa kihangsúlyozza az akaraterőnk fontosságát is a szokásainkon való változtatás során – úgy véli, erre egyfajta izomként kell tekintenünk.
„Az akaraterőt lehet fejleszteni, erősíteni, de az is tudni kell róla, hogy a kapacitása véges. Egy napunk során rengeteg olyan helyzet van, ahol működtetnünk kell: a döntési helyzetek tipikusan ilyenek – legyen szó egészen apró (Mit együnk reggelire?) vagy nagyobb volumenű kérdésről (Melyik állásajánlatot fogadjuk el?). Mivel a kialakult szokásaink viszont automatikusan működnek, mindenképpen figyelmet, tudatosságot, és ezekkel együtt akaraterőt igényel a megváltoztatásuk.
Egy szokás formálásánál azért is szerencsésebb és biztosabb kis lépésekben haladni, mert ezáltal kevésbé merítjük ki az akaraterő-készletünket – és ezzel együtt kisebb az esélye annak, hogy feladjuk csupán azért, mert kimerültünk.”
Alexa a közismert SMART-elv (Specific=konkrét, Measurable=mérhető, Achievable=elérhető, Relevant=releváns, Time-bound=időhöz kötött) egyik elemére, az elérhetőségre hivatkozva kitér arra is, hogy érdemes reális célokat kitűzni magunk elé – például az alkoholfogyasztásunk mérséklésében is.
„Így nagyobb a valószínűsége, hogy el is érjük azt. A sikerélmény pedig mindenképp motiváló: a siker és az elégedettség érzése már önmagában is jutalmazó, emellett segít kialakítani bennünk a meggyőződést, hogy mi olyan valakik vagyunk, akik meg tudják valósítani a fogadalmaikat. Ezek a sikerélmények ezáltal az énképünkre is hatással vannak.”
Ezért majdnem száraznak lenni januárban valóban okos döntés lehet.
Források: ITT, ITT, ITT és ITT
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ Anton Vierietin