Cserben hagyta a világ a gyerekeket 2024-ben: 473 millióan élnek háborús övezetekben
„Még soha nem volt ennyire traumatikus gyereknek lenni, mint a tavalyi évben” – áll az UNICEF közleményében. A háborúk és fegyveres konfliktusok iszonyatos pusztító hatással voltak a gyerekekre, ez pedig elfogadhatatlan. Fiala Borcsa írása.
–
A tavalyi esztendő volt az az év, amikor rekordszámú gyerek élt háborús övezetben (az 1990-es évekhez képest a számuk megduplázódott). Ráadásul extrém magas számú fiatal kényszerült elhagyni az otthonát fegyveres konfliktusok miatt (ez 2023 végére 47,2 millió gyereket jelent).
Világszerte több millió gyerek alapvető jogait tiporták két lábbal: a fegyveres konfliktusok miatt kimaradtak az oktatásból, nem jutottak megfelelő egészségügyi segítséghez, nem kapták meg a kötelező, életmentő oltásaikat, és nem jutottak tiszta vízhez. Emellett rengeteg kisgyerek veszítette el az életét, sebesült meg, és éhezett. És sajnos egyelőre semmi remény nincs arra, hogy ez a helyzet hamarosan drasztikusan javulni fog.
A világon minden hatodik gyerek háborús övezetekben él, összesen 473 millióan.
Míg a világ népességének 30 százaléka gyerek, a menekültek között az arányuk magasabb: 40 százalék, a belső menekülteké pedig 49.
„A számok szinte minden szempontból azt mutatják, hogy 2024 az UNICEF történetének egyik legnehezebb éve volt a háborús övezetekben élő gyermekek szempontjából – mind az érintett gyermekek száma, mind pedig az életük minősége tekintetében” – mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója, aki hozzátette:
„A világ cserbenhagyja a gyerekeket. Nem engedhetjük, hogy a háborúk egy egész generáció jövőjét elpusztítsák.”
Az ENSZ 2023-as adatai szerint összesen 32.990 súlyos jogsértést regisztráltak 22.557 gyermek ellen. Soha ilyen magas nem volt még ez a szám, amióta az adatokat jegyzik, és semmi jele nincs annak, hogy ez javulna a jövőben. Ukrajnában a tavalyi év első kilenc hónapjában több gyermekáldozatot regisztráltak, mint a 2023-as év teljes egészében.
A lányok különösen sebezhetőek a fegyveres konfliktusokkal sújtott területeken,
Haitin 1000 százalékkal (!) nőtt a gyerekek ellen elkövetett nemierőszak-esetek száma.
Háborús övezetben az iskolák sem tudnak gördülékenyen működni, az épületek megrongálódtak, megsemmisültek vagy más célra használják őket. Jelenleg a világon nagyjából 52 millió gyerek van, aki kimaradt az oktatásból a fegyveres konfliktusok miatt.
A harcok a humanitárius segélynyújtást és az élelmiszerellátást is megnehezítik, a gyerekek drámai mértékben alultápláltak. Jelenleg a világban öt konfliktusterületen félmillió ember éhezik.
Az UNICEF ügyvezető igazgatója elmondta, 2025-ben még többet kell tenni azért, hogy megállítsuk ezt a tendenciát, és megmentsük, illetve javítsuk a gyerekek életét. Egyúttal felszólította a világ vezetőit, hogy hatékonyan lépjenek fel a gyerekek jogainak védelmében.
A háborús övezetekben felnövő gyerekeken te is tudsz segíteni, még a legkisebb hozzájárulás is sokat számít! A befolyó összeggel élelmiszerhez, ivóvízhez, orvosi ellátáshoz, menedékhez, valamint lelkisegélyhez tudják juttatni a nélkülöző, traumatizált gyerekeket. Az UNICEF Magyarország ITT gyűjti a forrásokat.
A háborús zónákban élő gyerekek nehézségeiről bővebben ITT írtunk még.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images/ Chris McGrath / Staff