Emlékszem, milyen izgatottan vártam gyerekkoromban a postást. Általános iskolás koromban volt vagy hat-nyolc levelezőtársam: többségük külföldön élt, de voltak, akik egy másik városban. Akadt olyan barátnőm is, aki Budapesten élt, akárcsak én, viszont egy másik kerületben lakott, így (vezetékes, hol volt még mobil?!) telefon híján, leveleket küldözgettünk egymásnak.

A mai gyerekek nem ismerik már annak az izgalmát-örömét, amikor kinyitja az ember a postaládát, és lapul benne egy levél, amit neki címeztek. Legfeljebb hivatalos értesítések jönnek postai úton. Az e-mailek gyorsak, egyszerű a megírásuk és a célba juttatásuk, és nem kerül pénzbe a feladásuk.

kampány UNICEF angoltanulás Paddington
A kép a szerző tulajdonában van

De ha felidézem a régi barátnőim telerajzolt, különféle színű-illatú tintával keresztül-kasul összeírt levélpapírjait, amelyek mellé gyakorta került a borítékba ajándékmatrica vagy újságból kivágott kép, esetleg kitépett poszter valamelyik sztárról, akkor arra gondolok, a levelezésből csak az öröm veszett el a technikai fejlődés révén.

Mások is felismerték ezt, úgyhogy divatba jött újra a képeslapírás (akkor is, ha hamarabb hazaér az ember a vakációról, mint a küldeménye). Az UNICEF-nek meg támadt egy jó ötlete: az őket rendszeresen támogatók hat-tíz éves korú gyerekeinek minden hónapban küldenek postán (!), nem e-mailben egy tematikus csomagot. A témát mindig egy-egy olyan ország szolgáltatja, amelyben az UNICEF segít (például Indonézia, Kambodzsa, Jordánia, Szíria, Venezuela, Burkina Faso).

kampány UNICEF angoltanulás Paddington
A kép a szerző tulajdonában van

Lesznek bennük képeslapok, úti naplók, térképek, helyi érdekességeket bemutató infókártyák angol és magyar nyelven, matricák, valamint nyelvgyakorlós munkafüzetek is, amelyen Paddingtonnal, a népszerű medvével dolgozhatnak együtt a gyerekek. Paddingtonnal, aki optimista, segítőkész, nyitott és érzékeny a világra – ráadásul ékes brit angolsággal ír és beszél. 

Ha érdekel a program, akkor az UNICEF Magyarország oldalán megtalálod a részvételi lehetőséget. Havi 4000 forint adományért egyszerre támogathatod a saját gyereked ismereteinek bővülését (más kultúrák, földrajz, biológia, nyelv stb.) és felelősségtudatának, segítőkészségének a fejlődését, valamint más gyerekek életkörülményeinek a javítását – olyan gyerekekét, akik ma a legkiszolgáltatottabb helyzetben vannak a világon.                 

Mi az UNICEF?
Az UNICEF-et az ENSZ Közgyűlése 1946-ban hozta létre, hogy segítsen a II. világháború után az Európában fagyoskodó, éhező és beteg gyerekeken, ételt, ruhát és gyógyszert juttasson el hozzájuk.
Ma már az UNICEF célkitűzései szélesebb körűek: a gyerekek helyzetén kívánnak javítani az egészségügy, a táplálkozás, a szociális gondoskodás, az oktatás és a szakképzés területén is. Elősegítik a helyi közösségek fejlesztését, hangsúlyt fektetnek a lányok oktatására.
Programjaik a legszegényebb országok legrászorultabb gyerekeit segítik, részt vesznek a fejlődő országok nemzeti fejlesztési programjaiban.
Az UNICEF fennállása óta több gyermekéletet mentett meg, mint bármely más humanitárius szervezet a világon.
Tevékenységét csak és kizárólag adományokból tartja fenn, tehát nem az ENSZ finanszírozza a működését, ahogyan sokan gondolják. A szervezetnek körülbelül nyolcmillió adományozója és legalább százezer önkéntese van a világon.

Kiemelt képünk forrása: British Embassy Budapest

Kurucz Adrienn