Párizs csendes – Egy kint élő magyar nő beszámolója a terrorról és a másnapról
Olvasónk, Bori 13 éve él Párizsban. A péntek estéje ugyanúgy kezdődött, mint a 2.2 millió másik városlakónak. Család, barátok, pihenés, szórakozás, focimeccs... Aztán ebbe az átlagos, nyugalmas estébe lassan beszivárgott a terror. A robbanások híre, az áldozatoké, a túszejtés, az újabb és újabb halottak, az értelmetlen pusztítás. Az aggódó üzenet- és telefonáradat, amelyekre – hiába van jól az egész család – nem volt képes megnyugtatóan válaszolni. Mert az, hogy ti jól vagytok, mit jelent ahhoz képest, hogy 128 ember (más források szerint még több) élete értelmetlenül véget ért, hogy egy egész kontinens élete fenekestül felfordult? Hogyan élte meg az ott élő több millió ember a tegnap estét, milyen a másnap? És hogyan tovább? Halpern Bori írása Párizsból.
-
Hónapok óta tegnap ez volt az első igazi nyugis, boldog péntekem, de csak egy ideig. Péntek 13. A Kedvesség Világnapja, amikor a kollégákkal csak mosolyogva küldtük el egymást a francba, és mint ahogy körülbelül 30 millió másik francia, mi is megvettük a lottószelvényt, hittünk abban, hogy hétfőn már kell dolgoznunk, mert tutira mi nyerjük a 123 millió eurót.
Mint minden nap, szépen elvonatoztam a Stade de France előtt, és bíztam benne, hogy ma végre megmutatják a franciák a németeknek, hogy a Benzema-Valbuena zsarolós szexbotrány ellenére is tudunk nyerni. Jó hétvégét kívántunk egymásnak, és ki-ki ment a maga dolgára: a gyerekért az iskolába, moziba a barátnővel, étterembe anyós-apóssal vagy koncertre a barátokkal. Egy tipikus, könnyed párizsi péntek este, semmi más. Sokan nem voltak kint az utcákon, mert inkább otthonról nézték, ahogy megverjük a világbajnokokat. Sokan még a szerdai világháborús szünnap szabadságát élvezték... amikor beütött a horror.
A hírek lassan folytak bele a szép, nyugalmas péntek esténkbe. Először egy pukkanás a meccs közben (biztos petárda), majd robbantás a stadionnál (nem az), lövöldözés egy kambodzsai étteremben, Párizs bulinegyedének kellős közepén, és végül a túszdráma a koncertteremben... több mint ezer résztvevővel.
Felfoghatatlan. Jönnek az sms-ek, telefonok, mailek Prágából, Norvégiából, Baliról, a világ minden tájáról, hogy jól vagyok-e. Nem tudok mit válaszolni. Mert az, hogy én épségben otthon vagyok, nem jelent megkönnyebbülést ahhoz képest, ami most zajlik itt.
Legálabbis bennem nem.
Az, hogy mi lesz a következő napokban, sajnos már túlságosan ismerős a januári terrortámadások miatt. Fogunk látni fotókat, új nevek költöznek be a tudatunkba, újabb sorsok részletei derülnek ki, megtudjuk, hogy kinek mi volt a motivációja, ki miért volt éppen ott, ahol... A különbség csak annyi, hogy januárban szerkesztőséget, rendőrséget, vallási közösségek képviselőit támadták. Most fociszurkolókat, étteremben vacsorázókat és szimpla bulizókat. Arabokat, kambodzsaiakat, németeket, és sok-sok franciát lőttek szitává, vagy robbantottak fel gondolkodás nélkül.
Ez a terrortámadás nemcsak Párizs és a franciák ellen szólt, hanem minden olyan érték ellen, amit ezek a szórakozóhelyek képviselnek. Könnyedség, vidámság, életszeretet.
Arra kérnek mindenkit, hogy maradjon otthon. A szombati iskolák zárva vannak, a koncerteket törölték, a fiam focimeccse is elmarad. Párizs csendes. Senki nincs kint az utcán, csak a kukásautó zaját hallom.
Mit lehet ilyenkor tenni? Kesereghetünk, posztolhatunk, siránkozhatunk, trollkodhatunk, hogy megérdemeltük, tessék építeni még több falat és még gyorsabban. Vagy befelé fordulhatunk, és a lelkünk legeslegmélyén hihetünk abban: talán lesz valami értelme annak, hogy tegnap a gonosz ilyen formában mutatta meg az arcát. Ez talán arra kényszeríti a jót, hogy megerősítse, megszázszorozza az erejét.
A nemrég Thaiföldön történt robbantás helyszínén több száz buddhista szerzetes gyűlt össze. Ők azért imádkoztak, hogy megtisztítsák a helyet a negatív energiáktól. Nekünk itt nagyon sok emberre lenne szükségünk ugyanehhez.
Be kell bizonyítanunk, hogy a szeretet erősebb a gyűlöletnél. Nincs mese. Ez az egyetlen lehetőségünk.
Addig is is kiviszem a kutyát sétálni, még akkor is, ha senki nem teszi ki a lábát otthonról. Jó lenne most kutyának lenni, nem ilyesmikkel foglalkozni. A lányom táncórája nem marad el. Remélem, a fiam is focizhat már a jövő héten. Kivárjuk türelemmel. Pozitívak maradunk, és minden Párizs felé küldött szeretetet és fényt szívesen fogadunk. A kukásautó meg csak végezze a dolgát, vigyék el a szemetesek a szemetet...
Halpern Bori
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Unsplash/Agustin Diaz Gargiulo