Melania Trump: „Megvannak a saját gondolataim” – És a hatalma? Mit várhatunk a first ladytől?
Kétségkívül Melania Trump kalapja vitte el a show-t a január 20-i beiktatási ceremónián. Tengernyi mém született a katonai hangulatú öltözék szigorú díszéről, amely viselőjét nemcsak az őt megcsókolni igyekvő férjtől óvta meg, hanem a kíváncsi tekintetektől is. Míg a first lady 2017-ben egy sokkal lágyabb, púderkék Ralph Lauren ruhát viselt – amelyet többen az egyik leginkább megközelíthető elnökfeleség, Jackie Kennedy előtti tisztelgésként értelmeztek –, a mostani szettje mintha páncélként fedte volna a testét. Mint aki újra csatába indul, és még dolgoznak benne a korábbi ütközetek veszteségei. De ki rejtőzik a szfinxszerű stílus mögött? Találunk-e valakit a rendíthetetlen felszín(esség?) alatt, akiben, mint nőtársban, egy kicsit reménykedni is lehet? Milanovich Domi írása.
–
Melania Trump az első külföldi születésű first lady 1825 óta (Louisa Adams, John Quincy Adams elnök felesége brit származású volt). Emellett ő az első first lady, aki nem születésétől fogva amerikai állampolgár, akinek nem angol az anyanyelve, és aki uniós állampolgár is.
A lány a szomszédból
Melanija Knavs néven látta meg a napvilágot 1970-ben az akkori Jugoszláviában, és egy Száva folyó menti, erdőkkel-hegyekkel határolt faluban töltötte gyerekkorát. A ötezer lélekszámú Sevnica szinte a szomszédunkban van – a Nyúl utcai irodánkból 4 óra 17 perc alatt érnénk oda autóval a Google Maps szerint. Ami nekünk ismerős, az amerikaiak szemében persze egzotikum: Sevnica lakói fel is háborodtak azon, hogy Melania Trump ábrázolásában rögtön megjelentek a kelet-közép-európai elmaradottsághoz társuló sztereotip elemek, holott a térség már évtizedekkel ezelőtt is fejlett régiónak számított.
Meglehet, a first lady talán az ismeretlen emberek életét élte volna, ha egy divatfotós nem fedezi fel, és ajánl állást neki. Melania ekkoriban elsőéves építészmérnök-hallgató volt a Ljubljanai Egyetemen, de tanulmányait a kifutók világára cserélte. Nevét a németesebb írásmódú Melania Knaussra változtatta, és miután rangos divatbemutatókon Párizst és Milánót is meghódította, eljutott a tengerentúlra, és Manhattanben modellkedett tovább.
Donald Trump, a „figyelmes úriember”
Melania szerepelt a New York Magazine, a Vanity Fair és a Vogue címlapján is, mire 1998-ban találkozott a Kit Kat Clubban a nála 24 évvel idősebb, már akkor vagyonos Donald Trumppal. A pár 2005-ben házasodott össze, fiuk, Barron Trump (aki szintén beszél szlovénul), rá egy évre született.
Bár polgári peres eljárásban Donald Trumpot a bíróság is elítélte szexuális zaklatásért, az asszony azt írja férjéről Melania című könyvében, hogy a magánéletben az elnök finom úriember – mi mást is írhatna róla. Ugyanakkor
a nő egyetlen konkrét „figyelmességet” említ a férfi részéről: Trump rendszeresen felhívja a first lady személyi orvosát, hogy ellenőrizze nála a nő egészségi állapotát. Milyen szép, cseppet sem kontrolláló vagy paternalisztikus cselekedet!
Mélyrepülések
Melania Trump már a 2016-os választási kampányban súlyos hibát ejtett. A republikánus konvención elmondott beszédében ugyanis épp a demokraták ikonikus alakját, Michelle Obamát plagizálta. A lopás miatt végül a beszédíró vitte el a balhét, ő adott ki sajnálkozó nyilatkozatot is, amelyben először a Trump családtól kért bocsánatot, és csak utána Michelle Obamától.
Az első ciklus alatt Melania Trumpnak hónapokba telt, mire a New York-i Trump-toronyból Washingtonba költözött. De később is sokat ingázott, egyrészt azért, hogy az akkor 11 éves Barron folytatni tudja az iskolát, másrészt gyakran látogatott Trump Palm Beach-i üdülőhelyére is. A Wall Street Journal 2018 januárjában arról számolt be, hogy
Melania Trump, amíg 2017-ben New Yorkban élt, az Air Force gépeivel három hónap alatt 675 ezer dollárt repült el az adófizetők pénzéből. Összehasonlításképpen: Michelle Obama légi közlekedése first ladyként egy év alatt került 350 ezer dollárba az előző évben.
Melania Trump viszonya a sajtóval végig hűvös maradt. Gyakran érték kritikák a helyzethez nem illő öltözéke miatt is. Például amikor a texasi árvíz károsultjait látogatták meg, és az esős idő ellenére végig napszemüvegben mutatkozott, minden praktikumot nélkülöző eleganciája, tűsarkú kígyóbőr cipője pedig kevésbé tűnt empatikusnak a természeti katasztrófa sújtotta helyszínen. Vagy amikor „I Really Don’t Care. Do U?” feliratú kabátot viselt a reptéren, miután egy olyan intézményben járt, ahol a déli határon a szüleiktől kényszerrel elválasztott gyerekeket helyezték el a hatóságok. Akkor azt mondta, a baloldali médiának akart üzenni a ruhadarabbal: mégis, a helyzet érzékenysége talán nem bírt el ennyi iróniát.
Merry Christmas, America!
És persze mondhatjuk, hogy eleve szexizmus, hogy a nők megjelenésén ennyit rugózunk (míg a férfiakén elvétve), ugyanakkor a first ladyknél hagyomány, hogy az öltözékükkel politizálnak, és szó szerint üzeneteket testesítenek meg a választók felé, másrészt Melania Trump az első ciklus alatt olyan elnökfeleségnek tűnt, aki maga is a külsőségek megszállottja. A Fehér Házba költözve a rezidencia tucatnyi szobájának felújításán dolgozott, könyvében részletesen ecseteli az elnöki események dekorációit.
Igaz, egy kiszivárgott hangfelvételen káromkodva panaszkodik a karácsonyi ünnepség megszervezése körüli feladatai miatt – azóta viszont okult a hibából: 2024 decemberében piacra dobott egy Merry Christmas, America! névre keresztelt hazafias karácsonyfadísz-kollekciót.
Nem ítélte el az erőszakot
Ahogy a Melania című könyvben is ír róla, 2021. január 6-án, amikor a kongresszus hitelesítette a 2021 választások eredményeit, azaz Joe Biden győzelmét, ő egy fotósokból, levéltárosokból, építészekből álló csapattal töltötte a napot, hogy dokumentálják azokat a felújításokat, amelyeket Trump hivatali ideje alatt ők végeztettek el a Fehér Házon. Amikor a Capitolium elleni támadás miatt a sajtótitkára, Stephanie Grisham megkérdezte tőle, kívánja-e nyilvánosan elítélni az erőszakot, a first lady állítólag annyit írt vissza sms-ben, hogy „nem”. Erről a sajtótitkár vallott memoárjában, akit annyira felzaklatott a válasz, hogy perceken belül felmondott.
Melania Trump ugyanakkor a személyzetet okolja, hogy nem tájékoztatták megfelelően. Azért különös mindset kell ahhoz, hogy az Egyesült Államok first ladyjeként a Fehér Házban legyél, és ne vegyél tudomást arról, hogy a férjed támogatói ellepték a törvényhozás székhelyét. Más kérdés, hogy az asszony a férjéhez hasonlóan, vitatja a 2021-es választások eredményét.
Kiállt fontos ügyek mellett?
A first ladyknél hagyomány, hogy kiválasztanak egy fontos területet, amely politikai oldalaktól függetlenül, az amerikai társadalom egészét érinti, és ott igyekeznek pozitív változást elérni. Michelle Obama ügye az egészséges táplálkozás és a testmozgás volt, Laura Bush az írástudásért, Hillary Clinton az egészségügyért, Barbara Bush az olvasásért szállt síkra, Nancy Reagan kábítószer-ellenes kampányt indított, Rosalynn Carter pedig a mentális betegségek stigmatizáltsága ellen harcolt.
Melania Trump nem szűkítette le a tevékenységét egyetlen témára, ehelyett szélesebb körben igyekezett a gyerekek megsegítésére összpontosítani – kivéve a transznemű fiatalokéra, mert őket „a biológiai nem igazságára” hivatkozva most férjével az öngyilkosság szélére sodorják, és énidegen létezésre, örökös bujkálásra kárhoztatják.
Mindenesetre maga a Be Best-kampány eddig halovány eredményeket ért el, ráadásul egyik célja éppen a cyberbullying elleni küzdelem, és az ember nem tudja nem észrevenni az abban rejlő paradoxont, hogy miközben Melania a jelenséget rombolónak tartja, éppen a férje, az Amerikai Egyesült Államok elnöke az egyik leghírhedtebb online bántalmazó!
„Sokan talán csak az elnök feleségét látják bennem. De a magam lábán állok, függetlenül, megvannak a saját gondolataim, a magam nem és igen válaszai. Nem mindig értek egyet azzal, amit a férjem mond vagy tesz, és ez rendben van. Tanácsokat is adok neki, néha hallgat rám, néha nem, de ez is így van rendjén” – nyilatkozta 2025. január 13-án a first lady a Fox Newsnak.
De hát az abortuszhoz való jogot támogatja!
Rögtön eszünkbe juthat, hogy Melania Trump – csatlakozva egyébként más republikánus elnökfeleségekhez, például Betty Fordhoz vagy Laura Bushhoz – önéletrajzában kifejezte, hogy támogatja az abortuszhoz való jogot. Azért megjegyzem: ez a rész csupán két oldal a könyvéből, amelyben lényegesen több szó esik a folyamatban lévő üzleti vállalkozása promotálásáról. De ne legyünk telhetetlenek.
Mások úgy vélik, a gesztusnak stratégiai célja volt: így igyekeztek Trumpot némileg vonzóbb opcióvá tenni a női szavazók körében. Arról viszont, hogy le akarta-e beszélni férjét a művi terhességmegszakítás szövetségi korlátozásáról, vagy utóbb szembesítette-e annak következményeivel, a first lady nem árult el részleteket.
Melania, a projekciós felület
Mivel első ciklusa alatt kevés nyilvános szereplést vállalt, és egész kisugárzását jellemzi egyfajta kemény megközelíthetetlenség, Melania Trumpot sokan a legrejtélyesebb first ladynek tartják. És mivel kevesebbet lehetett látni belőle, a hiányzó részeket az emberek a fantáziájukkal pótolták ki.
Melania valójában bántalmazott nő, akit fogva tart a férje? A működése során elkövetett hibái a felkészületlenség számlájára írhatók? Vagy annak a jelei, hogy lázad, küszködik az elnökfeleség tradicionális szerepével, és republikánus létére szeretné újraértelmezni, korszerűsíteni a pozíciót?
Az Amazon is a hatalomhoz dörgölőzik
Melania Trump a Fox Newsnak azt mondta, úgy érzi, az emberek talán nem fogadták el őt, nem értették meg. Ezért is szeretné jobban megmutatni magát a második elnöki ciklusuk során. Állítólag az ő ötlete volt, hogy doku készüljön róla, az Amazon pedig 40 millió dolláros licencdíjat fizetett, hogy elkészíthesse a filmet, bár az nem világos, ebből mennyit kapnak Trumpék. A film már javában forog, 2025 második felében fogják vetíteni a mozik, de streamingelni is lehet majd. Rendezője pedig az a Brett Ratner (Csúcsformában, A visszatérő, X-men: az ellenállás vége), aki 2011-ben lemondott az Oscar-díj-közvetítések társproduceri pozíciójáról, miután nyilvánosan LMBTQ-embereket szidalmazott. Hollywoodi karrierje 2017-ben tört meg, miután hat nő vádolta meg szexuális visszaéléssel, bár a férfi tagadja, hogy ilyet tett volna.
Hát ilyen figurák jönnek most vissza.
A dokumentumfilm egyik executive producere egyébként maga Melania Trump lesz, szóval várhatóan elég erős kontrollja lesz afölött, mit enged láttatni magából. Félő, hogy inkább imázsfilmre lehet számítani.
First lady 2.0?
Bár a már említett Fox-interjúban azt nyilatkozta, az elsődleges, hogy „anya, first lady és feleség” legyen (ebben a sorrendben), azért azt se felejtsük el, hogy egy friss kriptomilliárdosról van szó. Noha Donald Trump korábban átverésnek nevezte a kriptókat, ő lett az első elnökjelölt, aki elfogadta a digitális eszközöket adományként. Nemrég piacra is dobta a $Trump kriptopénzt, felesége pedig a beiktatás előtti este a $Melaniát. Előbbi összértéke már 12, utóbbié 1,7 milliárd dollár körül jár. Melania coinját a saját cége jegyzi, amelyet 2021 óta használ többek között a róla first ladyként készült képek értékesítésére (de lehet ékszereket, dekorációkat is vásárolni nála).
Jó esély van arra is, hogy Melania Trump elsődleges hajtóereje a pénz, és arra vágyik, hogy hozzáértő üzletasszonyként tekintsenek rá. Bár konkrét terveiről nem árult el sokat, arra utalt, hogy ebben a ciklusban többet lesz Washingtonban, folytatja a Be best-programot, és ezúttal hozzáértőbb, megbízhatóbb embereket keres a csapatába. Hiszen a hibáiról mindig mások tehetnek. És neki mi a felelőssége?
Kiemelt kép: Getty Images / Chip Somodevilla / Staff