Csajok a csúcson: a legizgalmasabb Grammy-díjasok (playlisttel!)
Ki kicsoda az idei győztesek között – és ki fogja imádni a zenéjüket?
Az összes fontos kategóriában nők nyertek az idei Grammy-gálán: mindenki Taylor Swift rekordjáról (negyedszer vitte el az év albumáért járó díjat) és Billie Eilish sikeréről beszél, de még az idei „botrány” is arról szól, hogy egy férfi kiállt egy nőért (Jay Z felkérdezte az illetékeseket, hogy lehet, hogy Beyoncé még sose nyert az Év Albuma kategóriában). A hírdömpingben viszont könnyen elsikkadhatnak a „kisebb” sikerek: azoké a nőké, akik még nem (vagy mifelénk nem) számítanak ugyan szupersztárnak, de nagyon is érdemes rájuk odafigyelni. Csepelyi Adrienn mutatja be kedvenceit az idei győztesek közül.
–
SZA – 4 Grammy-díj
Solána Imani Rowe (művésznevét ejtsd: „Sziza”) 1989-ben született St. Louisban. 2017-ben jelent meg az első nagylemeze, így igazi villámkarrier az övé: az idén az övé volt a legtöbb Grammy-jelölés (hat), s ebből négyet díjra is váltott, például övé lett a legjobb R&B-dal és SOS című albumáért a legjobb progresszív R&B-lemez szobrocskája is. Mézédes és egyben nagyon karakteres hangja az utóbbi öt évben abszolút meghatározóvá vált a rádiókban éppúgy, mint az interneten. A Kendrick Lamarral közös All The Stars című dala másfél milliárdos lejátszásnál jár csak Spotifyon…
Érdemes megnézni, ahogyan szinte gyermeki boldogsággal rohan a színpadra, hogy Lizzótól (aki szintén ordít örömében, amikor meglátja SZA nevét a borítékban) átvegye a SNOOZE című dalért járó díját. Beszédét a meghatottságtól alig tudta elmondani, sikeréről pedig talán mindennél többet mond, hogy egyszerre ugrált örömében miatta Meryl Streep és Taylor Swift az első sorokban.
Aki szereti a kísérletezőbb, mégis könnyen befogadható, modern R&B-t, az nyilván kívülről fújta már a 2017-es Ctrl című album dalait is – aki még nem, az hallgasson bele, és majd fogja.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Victoria Monét – 3 Grammy-díj
Ő nyerte a legjobb új előadó díját, és We Might Even Be Falling In Love című slágerét vélhetően mindenki ismeri a social felületekről: még az is, akit teljesen hidegen hagy az R&B műfaja – és nem látta a Barbie-t se. JAGUAR II című tavalyi albuma lett a legjobb (tradicionális) R&B-album és a legjobb hangmérnöki munka díját is hazavihette – teljesen megérdemelten.
Victoria Monét 1989-ben született az Atlanta állambeli Georgiában, és azon túl, hogy rendszeresen dolgozik társszerzőként Ariana Grandéval, készített már dalokat Travis Scott-tal, a K-pop-nagyhatalom Blackpinkkel – sőt, a hiphoplegenda Nasszal is. Saját jogán pedig csodálatos előadó is.
Zenei világa elképesztően letisztult, minden azt a cél szolgálja benne, hogy az énekes és a pihekönnyű dallamok érvényesülhessenek, közben pedig egyszerre táplálkozik az R&B, a pop és a hiphop elemeiből. Egyszerűen csak jó hallgatni, a JAGUAR II pedig egészen kivételesen kiforrott, pazar lemez. (Írja ezt Cs. A., akit amúgy az R&B jelentős hányadával vallatni lehet. Szóval: NAGYON JÓ lemez.)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Boygenius/Phoebe Bridgers – 3 + 1 Grammy
A Phoebe Bridgers, Julien Baker és Lucy Dacus dalszerző-előadók kollektívájaként működő együttes az egyik legizgalmasabb dolog, ami az utóbbi években a popban történt: három, külön-külön is befutott, erős személyiségű nő egyesíti erejét. Ez három Grammyt ért az idei gálán – köztük a kimondottan férfiak által dominált Év Rockalbuma kategóriáét, ami önmagában is precedensértékű.
A Boygenius zenéje hol minimalista, hol a 90-es évek gitáros dalszerző-énekesnőit, de akár a grunge szürke-piszkos hangzásvilágát is idézi.
Olyan, mintha az ember rátalálna egy felfedezetlen erdei ösvényre: csodálatos helyeken át visz, néha kicsit szúrnak az ágak, néha megpihenhetünk egy tisztáson, a végén pedig egy olyan tájon lyukadunk ki, ahová nem is készültünk, de mégis otthon érezzük magunkat.
Phoebe Bridgerst azért emeltem ki külön, mert ő SZA-val közösen elnyerte a legjobb popduó díját is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Érdemes a Boygenius után ráfordulni külön-külön is az életművekre – nem lehet hibázni velük!
Kacey Musgraves – 1 Grammy-díj
Mondanám, hogy ő a guilty pleasure-öm a listáról, de hát az égvilágon nincs semmi bűnös Kacey Musgraves fényesre polírozott, popos countryuniverzumában – sőt! Ő az első női countryelőadó, aki felléphetett a Coachella Fesztiválon, s ez az idei Grammy-díj (amelyet Noah Kahannel közös, She Calls Me Back című daláért kapott) már a hetedik ilyen elismerése volt.
Kacey Musgraves – ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni – az alternatív Taylor Swift: bár sok a közös a zenei világukban, előbbi jóval tradicionálisabb, ugyanakkor a legkiválóbb hangmérnöki-hangszerelési megoldásokkal.
Messzemenőkig kifinomult látványvilág, zárkózott, kissé különc imázs, természetközeliség – miközben Musgraves hatalmas kereskedelmi sikereket ér el, akkurátusan figyel a merchandise-ra (az én nagy kedvenbem, a Slow Burn című slágere után például illatgyertyát kezdett forgalmazni, epic), és arra is, hogy soha semmi ne legyen túl sok.
2018-as Golden Hour című albuma igazi mestermű, nem hiába díjazták agyon annak idején – és hamarosan érkezik az új anyag is!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Karol G – 1 Grammy-díj
A Griselda című sorozat szemfüles nézői kiszúrhatták a dél-amerikai kontinens egyik legnagyobb szupersztárját az egyik kokaincsempész lány szerepében: a kolumbiai Karol G már nem csak a slágerlistákat ostromolja.
Az idei gálán ő vitte el Az Év Música Urbana albumáért járó díjat, mégis a másik jelölésével írt történelmet: ő az első nő, akit reggaeton kategóriában jelöltek.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Emblematikus rózsaszín haja és vagány, vibrálóan színes lemezborítói az utóbbi évben rendre visszaköszönnek a lejátszási listákon. Zenéje latin és karibi vonásokat is hordoz, a recept pedig végtelenül egyszerű: meghallgatod, táncolsz, boldog leszel. Próbáld ki, működik.
És akkor szavak helyett következzenek a dalok: íme, a kedvenceim a fenti előadóktól – meg még néhány díjazott női előadótól, akikről most nem meséltem a cikkben. (Személyes fájdalmam, hogy Lana Del Rey nem nyert a Did you know that here is a tunnel underg Ocean Blvd című, konkrétan zseniális lemezével, úgyhogy a kedvenc dalomat erről is ráraktam a playlistre #sorrynotsorry jeligére.)
Kiemelt kép: Wikipedia / The Come Up Show; Wikipedia / BruceC007; Wikipedia / The Recording Academy