Amikor a barátnőd elárul, aztán feljelent – A Coleen Rooney: Az igazi Wagatha-sztori című sorozatról
A Disney+ dokusorozata Anglia legbizarrabb peréről
Képzeld el, hogy valakit a bizalmadba fogadsz. Azt hiszed, pontosan tudja, min mész keresztül, hisz az ő férje is híres futballista, akárcsak a tied. Azt hiszed, kedvel téged. Látszólag így is van. Csak közben az összes privát információt továbbadja rólad a sajtónak. Ilyen csak rosszul megírt Zs kategóriás filmekben van? Nos, Coleen Rooney-val megtörtént. És bár egy csomó bizonyítéka volt rá, még neki kellett bizonygatnia az igazát. A Disney+ háromrészes dokusorozata a Wagatha Christie-ügyként elhíresült perről szól, amelyből kiderül, hogyan adják el emberek az ismerőseik magánéletét, hogy ők maguk jobb pozícióba kerüljenek a bulvársajtóban. Csepelyi Adrienn ajánlója.
–
Sokak számára egy angol futballistafeleségek háborújáról szóló dokusorozat nemhogy érdektelennek, de egyenesen nevetségesnek is tűnhet. Kezdjük azzal: kiver a víz az angol WAG kifejezéstől, amely a focisták feleségeit és barátnőit jelölő betűszó (vö.: wives and girlfriends) – miközben lenéző és tárgyiasító, még szenzációhajhász is. A brit bulvársajtó ilyen agyament szóalkotásokkal közöl egészen hajmeresztő dolgokat egyetlen kifejezésbe sűrítve: jelesül, hogy WAG-nek lenni státusszimbólum.
Ennek a szóalkotási agymenésnek a csimborasszója a Wagatha Christie-ügy, amely annyit tesz: egy futballistafeleség ügye, aki Christie-t megszégyenítő nyomozásba kezdett egy rejtélyes eset kapcsán. Néha tényleg kedvem lenne pénzbírságot szedni ezekért, na.
De kivételesen megéri felülemelkednünk az ostoba szóvicceken.
Don’t Believe The Sun
Szóval vázolom a sztorit röviden – nem spoilerezek, az ügy végkimenetele régóta nyilvános, hatalmas bulvárszenzáció volt belőle a szigetországban. Wayne Rooney, a Manchester United és az angol válogatott egykori sztárja a bulvár elsődleges célpontja volt Angliában. Felesége, Coleen Rooney (akire nézve már csak amiatt is sértő az aranyásást sugalló WAG kifejezés, mert tizenéves kora óta együtt vannak Rooney-val, amikor a férfi még a nagy sikerek közelében sem járt) számos botrányt viselt el a részegen ökörségeket csináló Rooney mellett (ezekből kapunk némi ízelítőt is, de maradjunk annyiban, hogy a leglájtosabbak kerültek csak bele a dokusorozatba…). Épp ezért Coleen óvatos a nyilvánossággal, viszont sok tekintetben elszigetelődve érzi magát, amikor férje Amerikába igazol: úgy érzi, az Instagramon keresztül kapcsolódhat legalább az otthoni életével, barátaival, és megoszthatja azt is, mi történik a családdal a tengerentúlon.
Fontos, hogy mindezt a privát Insta-oldalán teszi, amelyen csakis olyanok követhetik, akikben megbízik, akiket a barátainak gondol. És akik között van egy áruló: valaki, aki eladja a privát sztorikat a The Sun bulvárlapnak.
Abba most nem mennék bele mélyebben, meddig képes süllyedni a brit bulvármédia, ha akar – márpedig általában akar. Én például Liverpool-szurkolóként tradicionálisan bojkottálom a The Sunt. Ez volt ugyanis az a lap, amely a Hillsborough-tragédia után, azért, hogy segítse a rendőrség hibáit és felelősségét eltüntetni, az ártatlan szurkolókról gyártott hamis sztorikat: hogy kirabolták egymást, levizelték a földön fekvőket – miközben ezek az emberek a hatósági mulasztások miatt épp a saját maguk és egymás életéért küzdöttek. (Majdnem harminc év telt el, mire a titkosított anyagok feloldásával világossá vált a The Sun szerepe és a rendőri jelentések meghamisítása…)
Ehhez képest bagatellnek tűnhet az, hogy amikor Coleen Rooney autóját meghúzzák Amerikában, arról cikkeznek Angliában, hogy a nő súlyos balesetet szenvedett, és totálkáros lett az autója. Mégsem az: mivel
Coleen Rooney kőkeményen beleállt az ügybe, és lerántotta a leplet a szivárogtatóról, így betekintést kaphatunk a bulvársajtó és a celebvilág toxikus kapcsolatába. Ha valakinek voltak még illúziói ezzel kapcsolatban, a sorozat végére garantáltan elszáll az összes.
A nő ugyanis hónapokon át állított csapdákat annak, akire gyanakodott: Jamie Vardy, férje válogatottbeli csapattársa feleségének, a hírnévre már-már betegesen vágyó Rebekah Vardynak. És egy idő után sikerrel járt: képernyőfelvételekkel bizonyította, hogy az a kamuhír jelent meg a The Sunban, amelyet (mivel ő mindenki más elől letiltotta az Insta-storyt) kizárólag Vardy látott.
És ekkor Coleen Rooney egy nem túl megfontolt, de érthető mozdulattal nem is követ, hanem jókora sziklát dobott a brit futball állóvizébe: kiírta a Twitteren, hogy ki adja le a drótot a bulvárnak.
Aki mondja másnak, az mondja magának
Az ember azt hinné, ha valaki ilyen csúnyán lebukik, nincs más választása, mint a nyilvános bocsánatkérés – Rebekah Vardy azonban beperelte Coleen Rooney-t rágalmazásért. És hangozzék ez bármily furcsán, Rooney szénája az összes bizonyítéka ellenére nem állt túl jól a bíróságon.
Azt, hogy végül az ügyvédei miként bizonyították be azt, amit nyilvánvalóvá tett már Coleen Rooney magánnyomozása is, nem fogom elspoilerezni – annyit elárulhatok, hogy tragikomikus és egyben hajmeresztő az egész történet.
Rebekah Vardy ugyanis azért szivárogtatott a nála híresebb Rooney-ról, hogy ezzel önmagáról szóló „exkluzív” interjúkat csikarjon ki a The Suntól, amelyben őt csodálatos színben tüntetik fel. Agyrém.
A Coleen Rooney: A Wagatha-sztori nem olyan briliáns, mint, mondjuk, a Beckham-doksi a Netflixen (erről ITT írtam), de van átfedés a kettő között: a Beckhaméket üldöző lesifotósok ebben a történetben is feltűnnek. Mármint szó szerint: a Victoriáékat legádázabban üldöző testvérpár itt is látható, méghozzá munka közben. Hiába, vannak, akik semmit sem tanulnak. És akiknek semmi sem drága.
A sorozat néhol kimondottan szájbarágósan magyaráz el dolgokat – ez pont kapóra jön azoknak, akiknek fogalmuk sincs a brit bulvárról vagy a Premier League világáról. Emiatt bárki számára élvezhető a sorozat, amely szerencsére nem a szaftos részleteken akar csámcsogni, hanem megmutatja, hogy mennyire nem vicces, ha kiárusítják az életed.
A WAG-eket gyakran vádolják azzal, hogy a hírnév, a pénz és a csillogás a lételemük – Coleen Rooney egyáltalán nem kért abból, amit vele művelt a The Sun, mégis egy kalap alá vették például Vardyval, akire nemhogy illik minden sztereotípia, de még túl is szárnyalja az összeset.
Mondanám, hogy tanulságos sorozat, de azt hiszem, ebben a témakörben sok-sok évtizede nem bírunk értelmesen tanulságokat levonni.
Hollywood aranykorában semmi sem akadályozta meg a filmstúdiókat, hogy ordenáré hazugságokból építsék fel új sztárjaikat – amelyekbe aztán azok gyakran bele is roppantak. Diana hercegné tragédiája, a Beckham-ügy ’98-ból mind-mind lehetett volna megálljt parancsoló piros lámpa a bulvármédia számára – nem lett.
Egy tanulság talán mégiscsak van azért: a jóisten óvjon meg az olyan „barátoktól”, akik szó szerint eladnának két fillérért.
Kiemelt kép: Disney+