„A csatamezőn hagyta el a Földet, a legszebb pillanatban” – 15 éve hunyt el Kolonics György
„Egy művész volt ebben a sportágban. A technikája és a versenyzési stílusa is művészi volt, viszont a keze munkáskéz volt. Ő hajlandó volt a művészetéhez a munkát is hozzátenni” – mondták Kolonics Györgyről, aki nemcsak Magyarország, hanem a világ kenusportjának is korszakos egyénisége volt. Eredménysora párját ritkító: többek között kétszeres olimpiai és tizenötszörös világbajnoknak is vallhatta magát. A nagy formátumú sportember rendkívüli módon inspirálta a társait, akik sokat merítettek az elszántságából, a maximalizmusából és az alázatosságából. Az utolsó olimpiájára készült, amikor egy edzésen rosszul lett, és már nem tudták megmenteni az életét. Mint kiderült, szívelégtelenség vezetett fájdalmasan korai halálához. Nádudvari Péter emlékezik meg róla.
–
2008 júliusában a közelgő pekingi olimpia lázában égtem
Naponta többször átfutottam a kedvenc híroldalaimat, hogy tudjam, miként halad a magyar sportolók felkészülése az augusztus 8-án kezdődő ötkarikás játékokra. Az egyik kedvenc olimpikonom a kenulegenda Kolonics György volt, aki már a kivételes sportkarrierje végén járt – harminchat éves volt –, és azt tervezte, ha aranyéremmel tér haza a kínai fővárosból az ötödik, egyben utolsó olimpiája után, búcsút int a versenysportnak, és oltár elé vezeti a barátnőjét.
Többször elképzeltem, ahogy párjával, az évek óta vele versenyző Kozmann Györggyel feláll a dobogó legfelső fokára, nyakába akasztják a legfényesebb érmet, majd meghatódva hallgatja a magyar himnuszt a rá jellemző kisfiús, szerény mosollyal.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Július 15-én, egy keddi napon is az olimpiára gondolva ébredtem, de az emelkedett hangulatomat hamar elrontotta az időjárás: aznap nem a szép arcát mutatta a nyár, a hidegfront esőfelhőket hozott az előző este még napsütésben úszó égre, és barátságtalan szelek fújtak. Hatalmába kerített a balsejtelem érzése: mintha jelezte volna a természet, hogy hamarosan valami nagyon rossz fog történni.
A hősöm, Kolonics (akit sokan Kolónak becéztek) abban a tudatban indult el reggel a csepeli kajak-kenu telepre, hogy már négy hét sincs hátra az olimpia megnyitójáig, és az aznapi edzésébe is bele kell adnia apait-anyait, hogy Pekingben valóra válthassa az aranyéremről szőtt álmát.
Hirtelen rosszullét
A kajak-kenu telep példaképe közösen tréningezett párjával, Kozmann-nal. Az edzés bemelegítő evezéssel kezdődött, majd magasabb sebességfokozatba kapcsolt a páros: először ezer, majd ötszáz métert evezett úgy, hogy mérték az idejüket. Az eredmény arról tanúskodott, hogy a duó remek formában van. Az ötszáz méteres próba végén azonban megfagyott a levegő a telepen: Kolonics váratlanul rosszul lett. „Koló átszólt, hogy menjek oda, mert szédül. Mondtam neki, üljön rá a motorcsónakra, aztán azt, hogy dőljön hanyatt. […] Úgy tűnt, nem kap levegőt. Biztattam Kozmann Gyurit, kezdje el pumpálni a mellkasát, aztán levegőt is fújtunk az orrába, közben kikiabáltam a partra, hogy hívjanak azonnal mentőt” – emlékezett vissza a tragikus percekre Ludasi Róbert, Kolonics edzője. A kenus életéért egy órán keresztül küzdöttek. „A mentősök folytatták az újraélesztést, Gyuri infúziót is kapott, de már semmi sem segített rajta.”
Iszonytató csend lengte körül a telepet, amely tudatta: Koló nincs többé.
Nagy veszteség érte aznap a sportvilágot
Egy pótolhatatlan legenda távozott, akin már gyerekkorában látszott, hogy nagy jövője lehet a kenusportban. Nevelőedzője, Nótárius József az …És az ég a vízre ráhajolt… című dokumetumfilmben a következőket mesélte róla: „Gyuri egy kilencéves, szőke hajú, ártatlan, csendes, szófogadó fiú volt, aki borzasztóan akart kenuzni, és azzal emelkedett ki a társai közül, hogy szinte minden edzésen részt vett, és hatalmas akaraterővel csinálta a dolgokat, amiket kértem tőle.” A visszaemlékezések szerint Kolonics elsősorban a mozgáskoordinációjának és a technikájának köszönhette a sikereit, eleinte nem tartozott az izmosabb kenusok közé, de később sokat erősödött.
A szorgalmas és alázatos sportoló – aki a Budapesti Spartacus után a Csepel SE versenyzője lett – első nemzetközi versenye az 1991-es világbajnokság volt, ahol a négyesek versenyében ötszáz méteren ötödik, ezer méteren pedig hatodik helyezést ért el. Egy év múlva élete első olimpiáján is részt vett, a barcelonai játékokon kenu kettesben ezer méteren ötödik, ötszáz méteren pedig hetedik helyezést ért el Pálizs Attilával.
Maximalizmusára jellemző, hogy amikor hazautazott Barcelonából, a repülőtéren a rá váró sportvezetőtől sírva kért bocsánatot, hogy „csak” az ötödik helyezést érték el. Pálizs édesapja úgy vigasztalta, amikor továbbra is zokogott, hogy közölte vele:
„Leszel te még bajnok!”
A jóslat valóra vált.
Éremeső
A következő években új társával, Horváth Csabával a páros számok egyeduralkodói voltak: miután az 1993-as világbajnokságon megszerezték első aranyérmüket, 1998-ig mindössze két olyan nagy nemzetközi verseny volt, ahol kenu kettesben ötszáz méteren le tudták győzni őket – külön megemlítendő az 1995-ös vb, ahol öt elsőséget értek el, ez a mai napig is rekordnak számít. Az egy év múlva rendezett atlantai olimpián pedig feltették a koronát az együttműködésükre: kenu kettesben ötszáz méteren arany-, ezer méteren pedig bronzérmet szereztek.
Miután Horváth abbahagyta a kenuzást, Kolonics egyénileg folytatta a versenyzést – méghozzá sikeresen, amit a 2000-es sydney-i olimpián az ötszáz méteres versenyszámban szerzett aranyérme, és az egy évvel későbbi Európa-bajnoki győzelme is bizonyított.
„Sydneyben nagy kő esett le a szívemről. Egyéni sportág a miénk, a többiek is máshogy néznek rád egy egyesbeli siker után. Az egyesmenők az igazi királyok. Pedig lehet, hogy a pároshoz sokkal nagyobb technikai tudás kell” – mondta, miután egyéniben is olimpiai bajnok lett.
A siker ára
Viszont hamarosan már nem egyedül versenyzett, hanem lett egy új társa, Kozmann, akivel szintén remekelt, a 2003-as világbajnokságon bronzérmesek lettek, egy év múlva az Európa-bajnokságon pedig „egy tökéletes ötszáz méterrel” szereztek aranyérmet. A szintén 2004-ben rendezett athéni olimpián pedig ezer méteren a harmadik helyen zártak kenu kettesben. Két év múlva a szegedi világbajnokságon ezer, majd a 2007-es olimpiai kvalifikációs vb-n ötszáz méteren lettek újra aranyérmesek. A rengeteg siker, a rivaldafény viszont csak a felszín volt,
a „színfalak mögött” Kolonics sokat gyötrődött. Időnként úgy érezte, már nem ad neki sok örömöt a versenysport: lassabban regenerálódott, mint fiatalabb korában, és egyre nagyobb fájdalmak árán tudta elérni csodálatra méltó eredményeit.
De a nehézségek ellenére is nagyon szerette a kenuzást
Nemcsak a kedvenc sportága volt, hanem az életvitelét is meghatározta. Nem akarta még lezárni ezt a fejezetet, pedig egyre több intő jelet kapott. Annak ellenére sem lassított a tempón, hogy az edzéseken kétszer is elájult – úgy gondolta, mivel az orvosi vizsgálatok során nem derült fény semmilyen rendellenességre, és a szakemberek kéréseit is maradéktalanul betartja, így nincs miért aggódnia. „Észre kellett volna vennünk, hogy valami nincs rendben, és szólni neki: Gyuri, hagyd abba, mert az életeddel játszol!” – mondták egyszer az edzői és a sporttársai.
Ha kapott is figyelmeztetéseket az érte aggódóktól, nem hallgatott rájuk: a tragikus kedd reggel óta a csepeli kajak-kenu telep már nem az a hely, ami korábban volt. Kolonics – aki szerető édesapa és remek edző is lehetett volna – betölthetetlen űrt hagyott maga után.
„Elképzelhető, hogy az ember lelke választhat, hogy akar innen eltávozni. Ha van ilyen, akkor úgy gondolom, hogy Koló lelke ezt választotta. Ő a csatamezőn hagyta el a Földet, a legszebb pillanatban”
– fogalmazott Kozmann.
Fájdalmas újratervezés
A veszteség miatti leírhatatlan fájdalom ellenére a kenus küldöttségen nem hatalmasodhatott el a gyász, ugyanis következtek az ötkarikás játékok.
„Így kellett elkezdeni újra dolgozni. Hihetetlen helyzet volt. Másnap már arról kellett beszélni, indulunk-e az olimpián, vagy nem” – emlékezett vissza Ludasi. Az edző megkérdezte Kozmannt a hogyan továbbról, a teljesen összetört kenus pedig sírva közölte vele, hogy senkivel sem akar versenyezni Pekingben. Ludasi viszont úgy gondolta, egy huszonegy éves fiú, Kiss Tamás megfelelő társ lenne a számára, mert emberi és sportszakmai szempontok alapján is illik hozzá – ráadásul Kolonics is kifejezetten kedvelte a fiatal és tehetséges sportolót.
A szomorú és nyomasztó helyzet megoldása érdekében Ludasi és az érintett kenusok pszichológus segítségét is igénybe vették. Kozmann végül úgy határozott, rajthoz áll Kiss-sel Pekingben. „Tudtam magamról, hogy nem vagyok döntésképes állapotban, torz az ítélőképességem. Ezért néhány beszélgetés után megadtam magam. Nem lelkierő volt ez, hanem elfogadás: ha a többiek így látják, akkor így megyünk tovább” – mesélte Kozmann arról, hogyan hozta meg élete egyik legnehezebb döntését. Kiss pedig úgy érezte, az égi hozzájárulást is megkapta:
„Egyszer, amikor edzés közben húzódzkodtam, mellém repült egy galamb, és rám figyelt. Meg voltam győződve róla, hogy ő Koló.”
Hihetetlen finálé
Kozmann-nak és Kissnek mindössze háromhétnyi közös felkészülés jutott az olimpia előtt – egy olyan sportágban, amelyben a társ minden rezdülését ismerni kell a hajóban, az összecsiszolódáshoz pedig hónapok vagy évek kellenek. Ráadásul az edzéseket a tragédia árnyékában, elmondhatatlanul nagy lelki teherrel a vállukon kellett végezniük.
A párosnak Pekingben sikerült bekerülnie a kenu kettesek ezerméteres versenyszámának döntőjébe. A fináléra örökre emlékezni fognak azok, akik látták: Kiss és Kozmann sokáig a mezőny második felében haladtak, de nagyjából féltávnál „begyújtották a rakétáikat”, és hétszázötven méter után már a negyedik helyen álltak. Sőt, még egy lapáttal rátettek: nem lehetett nem észrevenni, hogy az utolsó métereken már a dobogóért küzdenek.
Pekingi csoda
„Gyere, Gyuri! Gyere, Tomi! Emberek, lehet, hogy bronzérmes Kozmann György és Kiss Tamás! Felállok, fogom a fejem, megvárom, mit írnak ki a táblára. Az elsők a fehéroroszok, a másodikak a németek, írják már ki a mieink eredményét is! Olyan szépnek tűnt, olyan szép lenne… és harmadik, harmadik a magyar hajó! […] Ez a páros, ezek után, minden után, ami történt. […] Ezt már nem lehet száraz szemmel bírni” – mondta először emelkedett, majd elcsukló hangon a Magyar Televízió futamot közvetítő kommentátora. Vele együtt még nagyon sokan megkönnyezték a pekingi csodát. Az emberfeletti teljesítményt véghez vivő duó mindkét tagja állította a döntő után:
úgy érezték, hogy Kolonics végig segítette őket az „égi lapátjával”.
„Teljesen biztos vagyok benne, hogy hárman voltunk a hajóban” – mondták. Minden bizonnyal a dobogóra is hárman álltak fel, ahol Kolonics büszkén figyelte, ahogy Kiss és Kozmann nyakába akasztják az arannyal felérő bronzérmet – a rá jellemző szerény, kisfiús mosollyal.
Forrás: ITT, ITT, ITT, ITT, ITT és ITT
Kiemelt kép forrása: Getty Images / Scott Barbour / Staff