29 éves a Művészetek Völgye – Íme, 6 program, amit semmiképp ne hagyj ki!
Támogatott tartalom
Te hányszor jártál ott? Én már az elsőn is ott voltam… Elég durva belegondolni, hogy azóta eltelt 29 év, és az akkori hamvas, 21 éves fiatal lányból… meglett ötvenes asszonnyá váltam. Velem ellentétben, a művészeti fesztiváloknak jól áll a kor. Ma már sokkal kiforrottabb, mint az elején, és olyan színes a programkavalkád, hogy szinte lehetetlen választani. Én azért megpróbálkoztam vele, és hat olyat ajánlok figyelmetekbe az 1500 (!)-ból, ami igazán közel áll a szívemhez. Pedig legalább hatvanat szeretnék… Both Gabi völgyajánlója.
–
1. A rockdíva és bandája
Péterfy Bori & Love Band Kapolcson lép föl a Panoráma színpadon július 24-én, kedden este fél kilenckor.
D. Tóth Kriszta is elvitte magával Péterfy Borit, aki elmondta a műsorban, hogy ő igenis szeret szexuális tárgy lenni. Aki volt már Bori koncertjén, tisztában van azzal, hogy ő egyáltalán nem bánja, ha a rajongók istenítik, minden pillanata iszonyú intenzív a színpadon. „Nincs idő primadonnáskodásra és hisztire, ha ennyi pasi van körülötted, akkor neked kell a legösszeszedettebbnek lenned”. Bori és bandája biztosan megint a maximumot adja Kapolcson.
Aki nem volt még a koncertjükön, annak feltétlenül ki kell próbálnia, mennyire fílinges, aki pedig volt már, az úgyis visszatér. Ezt a bulit biztosan nem lehet kihagyni.
2. Kelemen Barnabásék családi koncertje
Kelemen Barnabás és felesége, Kokas Katalin, valamint gyermekeik, Kelemen Hanna és Kelemen Gáspár különleges családi koncertet adnak délután a Völgykomolyzene keretein belül július 20-án, pénteken délután négykor.
Ugyanezen a napon, este hétkor pedig csak a szülők lépnek fel, immár a gyerekeik nélkül a Muharay Udvaron.
Kelemen Barnabás ezt mondta Gyárfás Dorkának egy interjúban itt nálunk, a WMN oldalán:
„Sokféle zenész létezik, és sokféle boldog zenész van. Olyannal is találkozni, aki bár híres, mégsem boldog, mert sosem elég neki a siker; vagy azért, mert nem szeret annyit utazni. Szerintem az a fontos, hogy mindenki ki tudjon teljesedni abban, amit csinál.”
Mindketten arra törekednek, hogy elsősorban boldog gyerekkort biztosítsanak a gyerekeiknek, akiknek életéhez a zene épp úgy hozzátartozik, mint a levegő. Magától értetődő.
Kokas Katalin így gondolkodik erről:
„A színpadon az a dolgunk, hogy érzelmeket közvetítsünk, és ha nem élnénk teljes életet, nem tudnánk megélni ezeket az érzelmeket, amiket aztán a hangszerből elő kell hívnunk.”
3. Kaláka versudvar
A Kaláka versudvara legendás hellyé vált a kapolcsi közönség számára. Ez tényleg a béke szigete, ahol a zene és a költészet szétválaszthatatlanul összekapcsolódik. Aki izgalmas békére vágyik, mindenképp látogasson el valamelyik programra.
A gyerekek és a felnőttek is ugyanúgy élvezhetik ezt a programsorozatot.
Amit szívedbe rejtesz
Galkó Balázs, Kaláka együttes, július 20., péntek este nyolckor
Kutyából szalonna
Kaláka együttes, Lackfi János, július 21., szombat délelőtt tizenegykor
Szilágyi Örzsébet levelét megírta
Lackfi János, Kaláka együttes, július 23., hétfőn délután négykor, és 16:00 és július 27-én, pénteken délután négykor
Kaláka Arany János
A Kaláka együttes régi tagja is visszatér erre a koncertre, Huzella Péternek is tapsolhatunk, július 25-én, szerdán este nyolckor
Három székláb
A Kaláka együttes önálló műsora, július 28-án, szombat délelőtt tizenegykor
4. Szirtes Edina Mókus
Mókus igazi unikum a zenészek között. Nem is zenésznek nevezném, hanem valójában az összművészet képviselőjének, aki bármit is csinál, az nagyon jellegzetesen „mókusos” lesz, hiszen a színpad olyankor mindig megtelik szívvel és lélekkel, amit mindenki tapasztalhat, amellett, hogy élvezheti a hatalmas és megkérdőjelezhetetlen zenei tudást és virtuóz technikát is.
Ezt mondta Szirtes Edina Mókus egy interjúban:
„Merjünk egymás vállára borulni, sírni, kacagni, valami mélyről jövőt, igaz hittel teli dolgot átélni. Én semmi mást nem tudok, csak megpróbálom maradéktalanul odaadni azt, amit kaptam.”
Kismókus kertiparti
Jammal & The GrooveTroop, Szirtes Edina Mókus, július 20-án, péntek este háromnegyed tízkor
Nemigazi mókussimogató
Tóth Szabolcs szitárművésszel lép fel Mókus, július 21-én, szombat délután fél háromkor
Lélektalálkozások
Rohmann Ditta és Szirtes Edina Mókus lelkének találkozás a színpadon, július 22-én, vasárnap este hétkor a Völgykomolyzene programjának keretein belül
Interaktív énekes workshop regényfelolvasás, megzenésítés
Térey János, Szirtes Edina Mókus, Harcsa Veronika, izgalmas kombó, az biztos! Július 23-án, hétfőn délután fél egykor a Harcsa Veronika udvarban
Szirtes Edina Mókus és a Liszt Ferenc Kamarazenekar
Mókus eredetileg klasszikus zenét tanult, most ezt is megmutathatja, július 26-án, csütörtök este kilenckor a Nemzeti Szín-Tér programján
Nemigazi mókussimogató
Farkas Péter dalárnok, Cseh Tamás továbbéltető simogatja Mókus lelkét: július 23-án, délután fél háromkor
Zenés versimpró
Szirtes Edina és Kemény Zsófi (ez tényleg kihagyhatatlan!)
Slam Poetry a hegedű, az ének és a komolyzene találkozása a széki népzenével, Fonó udvar, Kocsor ház, július 27-én, pénteken délután négykor.
Ávéd János, Szirtes Edina Mókus, Harcsa Veronika Quartet, Matthew Mitchell
Ennyi nagyágyú egy színpadon! Július 27-én, pénteken este tízkor, a Harcsa Veronika Udvarban
5. A Filmarchívum gyerekprogramja
2017-ben volt először jelen a Művészetek Völgyében a Filmarchívum: a Fő téri Kastélyban tíz napon át filmekkel, gyerekprogramokkal, éjszakai szabadtéri vetítésekkel várták a fesztiválozókat. Programjuk nagy sikert aratott, egyre többen keresték fel őket, és mind több helyen lehetett látni a náluk rajzolt filmszalagokat is szerte Kapolcson. Az esti szabadtéri vetítéseken sokan ülték körül kis vetítőgépüket, ami prímán ketyegett végig, egyszer sem kellett gépet cserélniük – tehát tényleg igazi falusi keskenymozi volt ezen a tíz napon.
Nagypapák meghatottan mutatták unokáiknak az analóg technikát, a celluloidot és a gramofont, de a fiatalok is szívesen nosztalgiáztak, kérdezősködtek.
6. Etno Liget, a Néprajzi Múzeum közösségi lazítója
Az interaktív kerámiatér várja mindazokat, akik szívesen gondolkodnak együtt az emberiség egyik legősibb technológiája, a kerámiakészítés kérdéseiről. Milyen kerámiatárgyakat rejtenek a Néprajzi Múzeum gyűjteményi raktárai? Mi az a látványraktár?
Kerülhet-e egy térbe a tejesköcsög, a pálinkás butella, a perzsa váza, az afrikai tűzhely és a maja szertartási edény?
Van-e a kerámiakészítésnek és használatnak kultúrája, és van-e az egyes kultúráknak saját kerámiája? A látogatók megismerkednek a Kárpát-medence kerámiakultúrájával, távol-keleti kerámiákkal, afrikai és közel-keleti valamint az indián kultúrában használatos kerámiákkal és a fajanszedények világával – délelőtt animátorok, délutánonként szakmuzeológusok közreműködésével.
Anyagismeret, mesterségek, közösségi alkotás, workshopok, dramatikus- és szimulációs játékok, közös főzés. A középpontban a kerámia Taliándörögdön, az Etno Ligetben!
Both Gabi
ITT tudsz tájékozódni a többi programról is.
Képek forrása: Művészetek Völgye