A napokban találkoztam egy régi baráttal, akivel elég hamar vad nosztalgiázásba kezdtünk. Ebben nincs is semmi kirívó, 35 fölött ez már egy jól bejáratott koreográfiája a beszélgetéseknek. Észrevettem viszont, hogy amikor az emlékek táncát járjuk (hú de költői, figyelitek?), van egy állandó lépésünk: gondolatban visszarepülünk a Művészetek Völgyébe, ahol a húszas éveinkben a legemlékezetesebb élményeinket szereztük. A jó hír viszont, hogy a Völgyben nemcsak hamvas húszas szingliként jó lenni, hanem családként is. Ez az a hely ugyanis, ahonnan kicsik és nagyok egyaránt felejthetetlen emlékekkel távoznak. Mutatom is, milyen családbarát programok várnak idén a Művészetek Völgyében, amit július 19. és 28. között Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend helyszínein rendeznek meg, közel 3000 programmal. Filákovity Radojka ajánlója.
–
A Völgy szívében felcsendül a Kaláka legendás albuma
Ha a Művészetek Völgye az ország szíve, akkor a Kaláka Versudvar a Völgyé. Képes ugyanis kitágulni, összehúzódni, és több szomszédos udvar felé is továbblökni a vért, a művészetet, az életet. Ez az a hely, ahol tényleg mindenki – korosztálytól függetlenül – megtalálja a maga szórakozását.
Fotó: Kleb Zsófi
Az irodalomkedvelőknek évek óta ez az állandó találkozóhelye, és nem lesz ez másképp idén sem. Egy igazi mesterhármassal: Szabó T. Annával, Lackfi Jánossal és Gryllus Dániellel július 22-én izgalmas-elmélyülős zenés versimprót rendeznek – és bebizonyítják a közönségnek, hogy a mai költői nyelvben sokkal ősibb ritmus kalapál, mint azt elsőre gondolnánk. És ez még nem minden:
zene és szöveg isteni találkozásának lehetsz tanúja Lackfi János Sistergő zsoltárok estjén is, melyen Szirtes Edina Mókussal lépnek színpadra. Bár János zsoltárai hajléktalanokról, bojlerjavításról, lekésett repülőről vagy mágnes rendezte vasreszelékről szólnak, ugyanakkor mindig a Teljességről beszélnek.
A Völgy visszajáró vendégei azonban megszokhatták már, hogy a Kaláka Versudvaron a kicsik sem unatkoznak soha. Most azonban egy olyan különlegességet ajánlok, amiben nemcsak ők, hanem az őket kísérő felnőttek is garantáltan örömüket lelik majd: július 20-án ugyanis a Kaláka első gyerekeknek szánt zenéskönyve elevenedik meg.
A „Nálatok laknak-e állatok?” album 1986-ban jelent meg, a Kaláka együttes a régi műsorát pedig újabb dalokkal is kiegészítette.
A meséktől még a legizgágább gyerekek (és felnőttek) is megpihennek
A meséket sosem lehet kinőni – még felnőttként is számtalan megszívlelendő bölcsességet találhatunk bennük. Épp ezért gondolom az egyik legjobb családi programnak a közös mesehallgatást, ami olyan meditatív állapotba repít felnőttet és gyereket egyaránt, amire kevés dolog képes.
Ha te is osztod a véleményem, akkor biztosíthatlak, hogy nagyon jól fogod érezni magad a gyerekeiddel az Egyszülős Központ vendéglátásában, ahol az élvezetes workshopok mellett a már hagyománynak számító mesemondással várnak.
A kedvenc mesém program alkalmával írókat, zenészeket, ismert előadóművészeket láthatsz rendhagyó szerepben: ahogyan a legkedvesebb meséjüket osztják meg a közönséggel.
De nem ez az egyetlen helyszín, ahol a meséké lesz a főszerep!
Fotó: Fekete Kristóf Tibor
A Kultúrtér udvarában ugyanis bábelőadások, zenés mesék, kézműves foglalkozások, játéksarok és érdekes beszélgetések szórakoztatják kicsiket és nagyokat.
Minden délben MesEbéddel várnak az udvarban: míg a családdal megebédeltek és megpihentek, a Kultúrtér udvargazdái mondanak történeteket. A Mesékbe zárt titkok foglalkozásokon pedig Kecskés Karina színésznő, metamorphoses meseterapeuta, drámapedagógus és Fehérváry Lilla énekes, muzsikus interaktív mesemondásra és játékra hívják az öt–kilenc éves korosztályt.
Kecskés Karina és Fehérváry Lilla - Fotó: muveszetekvolgye.hu
És nem érdemes lemaradnotok két nagy kedvencem, Szabó T. Anna és Molnár Emese énekesnő programjáról sem: Szabó T. Anna 2024-ben új verseskötettel jelentkezett, amelyhez a Molnár Emese, énekes-dalszerző nevével fémjelzett JaMese zenekar komponált ismét zenés albumot. Az új zenei anyag játékosságáról, a szavakban rejtőző dallamokról beszélgetnek majd a Völgyben, a gyerekeket pedig önálló dallamalkotásra, improvizálásra és újfajta ritmusjátékok kitalálására inspirálják.
Táncolj, beszélgess, egyél – érezd, hogy élsz!
Aki nem ismeri a múltját, az hogyan építené a jövőjét?! Hogy őszinte legyek, az én családomban ez a kérdés alapvetés, ennek szellemében nőttem fel. Magyarországi szerbekként ugyanis hűen őrizzük a hagyományainkat, és ápoljuk gazdag kulturális örökségünket. A modernitással ez számomra teljesen megfér, sőt, ezzel együtt érzem magam teljesnek.
Épp ezért ajánlom szeretettel a Hagyományok Háza Folk Udvar programjait, ahol egy már megszűnőben lévő, de mégis tovább élő világot szeretnének megmutatni kicsiknek és nagyoknak, játékosan és komolyan, zenélve, táncolva, alkotva, énekelve, mesélve – hangsúlyt helyezve mindarra, amit érdemes megőrizni a jövőnek is. És hidd el, nagyon sok mindent érdemes!
Vagy ha még nem is hiszed, akkor ülj le a gyerekeiddel a Kalotaszegről, Gyimesből vagy épp a környékbeli Bakonyból érkező mesterek mellé hímezni, faragni, énekelni vagy faggasd őket egy lassan végképp eltűnő világról, ahol az élet szerves része volt a zene, tánc, mese- és mondavilág, kézműves hagyomány, és meglátod, teljesen másképp távoztok majd.
Buszozz Hobóval, improvizálj Vecsei H. Miklóssal – A Völgyben mindig érdemes nyitott szemmel járni
A Völgy azonban még megannyi izgalmas programot kínál, a legjobb, ha mindig nyitott szemmel (és szívvel) jársz. Sokak nagy örömére ismét lesz például Zenélő busz, ami a tavalyi évben óriási sikerrel debütált.
Zenélő busz - Fotó: muveszetekvolgye.hu
A Közlekedési Múzeum retró Ikarusa minden délután körberobog majd a fesztiválon, miközben olyan előadók játszanak limitált közönségének, mint például Bérczesi Robi, Hobo, a Margaret Island vagy éppen Wunderlich József.
A Kender Kertbe egy év kihagyás után idén visszatér sokak kedvence, a Völgyimpró, ahol a Blue sPot zenekar délutánonként más-más vendégzenészt – olyan kiválóságokat, mint Szirtes Edina Mókus, Premecz Mátyás vagy Vecsei H. Miklós – hív el egy-egy improvizatív minikoncertre.
De először érkezik saját udvarral Vigántpetendre a Romani Design, a világ első roma divatstúdiója, ahol a fesztiválozók ízelítőt kaphatnak a Romani kultúrmissziójából, a kortárs roma viseleti kultúra, az iparművészet és a képzőművészet nyelvén keresztül. Az udvar kiállításokkal, beszélgetéssekkel, pop-up store-ral és tematikus művészeti napokkal készül, lesz például lagzi, jósda és divatbemutató, valamint Varga Helena-koncertek is, ahogy ételkóstoló, mesefilmvetítés és fenntartható kézműves ékszerkészítő workshopok is várják a Völgylakókat.
A Diabelli kimondottan családoknak szóló programjai között helyet kapnak a kézműves foglalkozások, a fűszernövény-ültetés csínjának-bínjának elsajátítása és a művészetterápiás foglalkozás is.
De idén több múzeum is csatlakozik a Művészetek Völgyéhez: a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, Budapest Főváros Levéltára, a Néprajzi Múzeum, a Laczkó Dezső Múzeum, az Adaptér, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Posta Múzeum, valamint a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) is interaktív kiállításokkal és programokkal ad betekintést kínálatába.
Jó ideje már az ősz jelenti számomra az elmélyülés, a megismerés, az apró részletek kibontásának idejét. És ha azt szeretném megfejteni, miért is jó múzeumba járni, akkor a válasz számomra ugyanez. Az idei ősz pedig bőven kínál muníciót ebből a szempontból.
Ne a begubózásról szóljon az idei ősz! Inkább arról, hogy minél tovább kiélvezd a napfényt, a jó levegőt, a kellemes időt. Tankold fel a D-vitamin raktáraidat, és tartózkodj sokat a szabad levegőn! – Filákovity Radojka ehhez ajánl most szuper programokat a szeptember utolsó napjaira.
Szinte kimondani is szürreális: lassan vége az évnek. Jó, persze, hátravan még két izgalmas hónap, de bárhogy is szépítjük, a nagyobbik része már bizony mögöttünk van. Átrohantunk rajta – vagy inkább fordítva? Bárhogy is, itt az ideje, hogy legalább a végébe belelassuljunk. A november ugyanis felejthetetlen élményekkel vár, amiket jó lesz megélni.
Lázár Bence pályafutása ígéretesen indult, de egy sérülés miatt korán fel kellett hagynia a futballal. Új életet kezdett, szakkomentátorként szintén nagy potenciált láttak benne – de a leukémia megtámadta a szervezetét, ezért a stúdióban sem tudott kiteljesedni. Két és fél évig küzdött a halálos kór ellen. Emlékét egy róla elnevezett alapítvány is ápolja, amely – az ő akaratának megfelelően – sorstársai támogatását tűzte zászlajára.
Nagyon fontos lenne a demenciával élők szakszerű kezelése és a családok hatékony támogatása, ám ezen a téren még rengeteg a teendőnk. Információhiány, tévhitek, stigmák is nehezítik az érintettek amúgy sem könnyű helyzetét. A változás része szeretne lenni Stoiber Vivien gyógytornász, demenciaszakértő, a WMN Creator Programjának egyik résztvevője.
„Az anyaság nem egy egzakt tudomány, így aztán mindenki úgy érzi, hogy ért hozzá” – mondta Orvos Tóth Noémi a Ki vele! következő fontos és izgalmas adásában. Both Gabi véleménycikke.