Az embert próbáló terep, ahol minden férfi elveszik – 6 pasitípus az áruházak soraiból
Ha már ezen a fórumon többször belementünk az emancipáció kérdéskörébe, a nők-férfiak szerepének, jogainak kényes egyensúlyára, ideje, hogy végre rátérjünk az „igazán fajsúlyos” kérdésekre. Igenis van olyan terület, ahol soha nem volt, nincs, és nem is lesz egyenjogúság férfiak és nők között! Ahol egyértelműen és véglegesen kirajzolódik a férfiak fogyatékossága, ahol verseny nélkül dőlt el az első hely kérdése, ahol a startgépből egyszerre a célszalagnak lehet feszülni. Ez pedig, kérem, nem más, mint a vásárlás dzsungelének embert próbáló rengetege. Kovács Márk írása.
–
A shoppingolás bizony az a szorító, ahol Rocky az egész éves felkészülés után is csak egy menetet bírna bármelyik 50 kilós felpörgött nővel szemben. A javak, azon belül is a ruhák kiválasztása elsősorban a nők feladata. Nekik áll jól, és – valljuk be őszintén, hogy – ezt általában a férfiak át is engedik nekik. Valószínűleg ez egy olyan önvédelmi mechanizmus, ami még az állatvilágból maradt ránk. Annak van nagyobb esélye a túlélésre, aki nem megy bele a felesleges harcokba, megőrzi a nemzőképességét, és próbál azon a vékonyka ösvényen maradni, ami esélyt nyújt neki a génállomány továbbörökítésére, hogy aztán Darwin ne foroghasson boldogan a sírjában.
Ez igenis az emberiség törzsfejlődésének egyik fontos lépcsője. Nem lehet véletlen, hogy a nők több színt látnak, mint a férfiak. Nem lehet véletlen, hogy bizonyos hormonok felszabadulása miatt még egy terhes nő is jobban bírja a vásárlást fizikailag, mint bármelyik harcedzett férfi, vagy maga Bruce Willis! Ez vagy a midikloriánok miatt lehet, vagy egyenesen Istentől kapott előjoguk. A férfiak meg habitusuk, életkoruk, érzelmi- és értelmi állapotuk szerint megpróbálják ezt feldolgozni. Nyilván nem sikerül, csak megpróbálják, de már ez is figyelemreméltó teljesítmény.
Ha boltba mész, többnyire a következő alfajokat sodorhatja eléd az élet:
1. A „Mindegy, csak menjünk már”-típus
Van az a „pénztár-bulimiához” hasonló lelkiállapot, melyet brit tudósok szerint az elménk teljes kiürülése okoz. És adódik olyan élethelyzet, amikor a sorban állva több édességet, rágót, üdítőt, vitamint, újságot, és barbie-s matricát vásárolunk, amennyit csak lehet. Nem azért, mert kell, hanem, mert nem figyelünk, vagy nyaggat a gyerek, vagy az összes agysejtünk elpusztult az azt megelőző 30 percben. A hipermarket üvegportálján keresztül esetleg már látjuk a parkoló autónkat, felsejlik a menekülés lehetősége, és az ember nem bír ellenállni. Mindegy, mi történik, csak legyen vége, legyünk túl rajta. Persze, hozd azt a lila blézert is, kellett már úgyis egy olyan!
2. Az „Én ezt is jobban tudom”-féle
Bizony, a szülés mellett van még olyan terület, ahol a hímcsőlátás legalább ennyire élesen kirajzolódik. A szexi fehérneműk között turkálva, derékból hátrafordulva vakkantja oda a trendiséghez szükséges alapigazságokat a nejének. "Légy fitt, anyukám, adjál magadra! Tél-típus vagy, ahhoz ez a szín a menő. Kit érdekel, ha nem szereted, megmondta a Márk, hogy ez így jó! Most olvastam, hogy hidrogén színű flip-flop papucs, szakadt atléta, meg picsagatya lesz a nyár slágere. Nekem már nyár van, jó lenne, ha te is beszereznél egy szettet, hogy együtt tudjunk villantani a strandon!"
3. A reményvesztett agyhalott
Ha nem valami butik sorai között lézeng üveges tekintettel, leginkább a Walking Dead új évadában tudom elképzelni, mint szabadnapos zombit, akit már a friss hús sem érdekel. Megbarátkozott a gondolattal, hogy ő nem várhat többet sem az élettől, sem a haláltól, gépisen tolja előre végtagjait, mintha valódi értelem mozgatná a testét, nem pedig csak az elhalt neuronok fura agóniáját látnánk megnyilvánulni.
4. A szerelmes agyhalott
Az üveges tekintet meg a gépies mozgás itt is megvan, csak a vezérlőelv más. Az különbözteti meg az előző szerencsétlentől, hogy ő mindennek a tetejébe élvezi is a dolgot. Nem, nem ez a jó szó, mert nem élvezi, csak máshogy látja. Ja, mindent máshogyan lát. Az ilyenkor termelődő szeredrin (ez a szerelem és az adrenalin szavak keveréke, most találtam ki) hatása akár évekig is eltarthat. Persze később kiürül a szervezetből, és akkor valamelyik másik alfajhoz csatlakozik.
5. A kárörvendő
Kisebbségi komplexusát, és a vásárlással járó megaláztatásokat oly módon próbálja levezetni, hogy nőtársa gyenge pontjait veszi célba, ezzel érve el a kívánt idegesítő hatást, hogy aztán kicsinyes bosszújával eltelve egész este rossz hangulatban zabálja a csipszet a tévé előtt.
A „Minek veszel kisebbet, úgysem lesz rád jó soha! A tavalyi is bent lóg a szekrényben, nincs már ennyi vállfánk. A Vaterán meggazdagodtunk volna, ha pénzzé tesszük a feleslegesen összevásárolt ruhákat. Te jó isten, hány sör jött volna ki ebből a szoknyából!” És ez így megy egészen a válásig, vagy eddig: „Boldogtalanul éltek, míg meg nem ölték egymást”.
6. A rejtőzködő
Szintén az állati ösztönöknek köszönhetjük a rejtőzködés tudományát, ami évmilliókon keresztül óvta meg a gyengébb teremtményeket a felzabáltatástól. Egyszerűen úgy tettek, mintha ott sem lennének. Közben ették a dinók tojásait, szaporodtak, a még kisebb állatokat jól megölték, nőttek, híztak, és ami a legfontosabb: túléltek.
Régebben egy gurulós állvány volt erre a célra a legjobb, de az okostelefonok világában mindennél könnyebb egy képernyő mögé bújni, és létezést szimulálni. A bujkálás legfőbb célja, a gyilkos kérdések elkerülése: „Édesem, jól áll ez a ruha?”, vagy: „Szerinted a bézs, vagy az ekrü lenne jobb?”. Ha ezek betalálnak, mindegy, mi történik, lényegtelen a válasz, halott vagy!
Kovács Márk
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/Song_about_summer