„Akkor sem szerettem a gyerekeket, amikor én gyerek voltam” – Egy tudatosan gyermektelen nő vallomása
Breakout Room: Horváth Viktóriával, aki sterilizáltatta magát
Rovattámogatás
2024. május 12.
|
DTK
Horváth Viktória merészet vállalt azzal, hogy a nyilvánosság elé állt élete egyik legintimebb döntésével: azzal, hogy nem szeretne gyereket, és ennek érdekében 32 évesen elutazott Szlovákiába, hogy sterilizáltassa magát. Magyarországon ahhoz, hogy ezt a lépést megtedd (a saját testeddel kapcsolatban), Európa legszigorúbb feltételeinek kell megfelelned – Viktória azt mondja, döntése részben rendszerkritika, amiért itthon megfosztották attól az alapvető emberi jogától, hogy rendelkezhessen a teste felett. De vannak mélyen a gyerekkorában gyökerező, személyes okai is a lépésének. Elképesztően összeszedetten és magabiztosan mesél arról, hogy mi minden vezetett a döntéséig, hogy mit szólt hozzá az élettársa, hogy miért érzi boldogabbnak és kiegyensúlyozottabbnak az életét gyerek nélkül, és arról is, hogy miért nem szereti a gyerekeket. Tudatában van annak, hogy hány „társadalmi normával” és elvárással megy szembe. Tapasztalja, mekkora népharagot szabadít magára azzal, hogy a nyilvánosság előtt is beszél erről. Minden kommentre és sztereotipikus kérdésre határozott válasza van. Lehet nem szeretni, lehet egyet nem érteni vele, lehet elutasítani, de ez tulajdonképpen egy viszonylag egyszerű történet: ő gyerekkora óta tudja, hogy nem szeretne gyereket, tisztában van azzal, hogy a szülőség nem az ő útja, valamint nem tetszik neki, ahogyan a bolygó változik, ezért úgy döntött, hogy ezek közé a keretek közé, nem hoz világra egy kisbabát. Breakout Room: Horváth Viktória tudatosan gyermektelen nő.
Neked ajánljuk
Lélektani határ –
2024. június 28.
–
FR
Sokféle ok húzódhat a gyermektelenség hátterében. Bár a hazai társadalom gyerekközpontú, és a mindenkori kormányok is évtizedek óta a születésszám növeléséért küzdenek, tavaly minden eddiginél kevesebb gyerek született Magyarországon. Ez a trend pedig nemzetközi színtéren is megfigyelhető. De vajon miért? És mire lenne igazán szükség a gyerekvállalási kedv javulásához?
0 like / 0 dislike
23 megosztás
BREAKOUT ROOM –
2024. május 5.
–
DTK
Gyerek utáni vágy, a családi sokk, amit a bevonulása okozott, az édesapja halálba kísérése, egy keserves kiégés, vagy épp a katolikus egyház napvilágot látott bántalmazási ügyei – nem volt olyan kérdés, amire Versegi Beáta szerzetes nővér ne válaszolt volna őszintén és nyíltan a Breakout Roomban.
0 like / 0 dislike
26 megosztás
Lélektani határ –
2024. június 27.
–
MD
Sok esetben sem a gyerektelenség, sem a gyerekvállalás nem tervezett. Ám amennyiben az utóbbi döntés eredménye, úgy fontos hozzá, hogy a leendő szülő(pár) biztonságban érezze magát. Mi minden sértheti ezt a biztonságérzetet napjaink Magyarországán? Lélektani határ Bátki Annával és Herczog Máriával.
0 like / 0 dislike
21 megosztás
WMN Egszsg –
2024. június 11.
–
BSz
Mára mind az endometriózis, mind a meddőség vagy a nehezített teherbe esés olyannyira gyakori problémává vált, hogy szinte nincs köztünk olyan, akinek a szerettei, ismerősei körében ne lenne érintett. Mik a lehetőségek és a gyógyulási esélyek? Erről kérdezte dr. Imre Rubent, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum Meddőségi Diagnosztikai Centrumának vezető szakorvosát és dr. Tömösváry Zoltán endometriózisspecialistát Bereczki Szilvia.
0 like / 0 dislike
36 megosztás
WMN Egszsg –
2024. március 23.
–
KC
Az endometriózis diagnózisának felállítása az első tünetek megjelenésétől számítva az Egyesült Államokban átlagosan 11, az Egyesült Királyságban 7, míg itthon 4 évet vesz igénybe, és ennek nagyon súlyos következményei vannak.
0 like / 0 dislike
44 megosztás
WMN SZEX –
2024. január 28.
–
KC
Hogyan hatnak az érzelmileg és fizikailag egyébként is megterhelő meddőségi kezelések egy pár együttléteire? És hogyan lehet visszahozni a vágyat, ha az csökkent, vagy teljesen eltűnt? Krajnyik Cintia Sepsi Helga szexuálpszichológussal járta körbe az érzékeny témát.
0 like / 0 dislike
10 megosztás