,,Az elmúlt húsz évben százszor plasztikáztattam, és még nincs vége”

A BBC kutatása szerint minden évben több mint 20 millió kínai állampolgár költ szépészeti, plasztikai beavatkozásokra. A többségük, egészen pontosan 80 százalékuk nő, akik hajlandóak kés alá feküdni azért, hogy megfeleljenek a legújabb, irreális szépségtrendeknek.

Közéjük tartozik

a Pekingben élő influenszer, Abby Wu is, aki mindössze 14 éves volt, amikor bejelentkezett zsírleszívásra. 

„A drámatanárom azt mondta, ha sikeres akarok lenni és jól akarok kinézni a kamerák előtt, akkor gyorsan fogyjak le” – emlékszik vissza, miközben anyjával régi fotókat nézegetnek, és nevetgélve arról beszélnek, mennyivel szebb most Abby, mint a plasztikák előtt, amelyekre az influenszer félmillió dollárt költött. 

Az orr- és állplasztikák, zsírleszívások, szemhéjplasztikák nemcsak egy új külsőt adtak Abby Wunak, hanem karriert is. Ugyanis ő a társtulajdonosa az egyik legfelkapottabb plasztikai beavatkozásokat kínáló központnak Pekingben. A klinika vezetése mellett az influenszer rendszeresen oszt meg tartalmakat a kínai közösségi platform, a Weibo-oldalán arról, hogyan változott meg a külseje az elmúlt években, és mivel jár mindez.„Az elmúlt húsz évben százszor plasztikáztattam, és még nincs vége. Soha nem fogok lemondani arról, hogy még szebb legyek” – teszi hozzá Abby Wu. A rengeteg beavatkozás nemcsak a testén, de az elméjén is nyomott hagyott: az influenszer szerint a rengeteg altatás és a műtét miatt beszéd közben olykor-olykor „lefagy”, ami korábban sosem fordult elő.

Kína közösségi média plasztikai sebészet szépségideál szépészeti beavatkozás
Abby Wu

„Azt hittem, elveszítem az orrom”

Abby Wu mellett megismerjük az énekes és színész, Gao Liu nem túl vidám történetét is.

„Mindenki csak úgy ismer, hogy a lány, akinek elfuserálták az orrát. Ez lett a védjegyem”

– meséli Gao Liu a BBC stábjának, miközben Szeptember nevű kutyáját sétáltatja.

Ő, mint sok más fiatal lány, sem volt kibékülve a külsejével. Úgy gondolta, hogy nincs benne semmi különleges, ezért is kereste fel dr. He Ming plasztikai sebészt, akit az egyik barátnője ajánlott neki. „Változtatni akartam, szebb akartam lenni” – mondja a színész, akit az influenszerek körében is népszerű She’s Time nevű klinikán műtöttek meg 2020-ban. A beavatkozás, amely során bordaporcot használtak fel Gao Liu orrának esztétikai átalakításához, azonban nem ment olyan flottul. Sőt! „Azt hittem, elveszítem az orrom” – emlékszik vissza a kínai színész.

Az operáció után Gao Liu három napot töltött a klinikán. Ez idő alatt antibiotikumot kapott, a szája feldagadt, és további komplikációk léptek fel. Végül a sebész egy második műtétet javasolt, amikor eltávolították az orrából az implantátumot. Egy héttel később kórházba került, ahol az is kiderült, hogy az orra hegyén lévő szövet teljesen elhalt. 

„Elvesztettem az orromból egy darabot, nem is hagytam el a lakásom egy éven keresztül. Nem találkoztam a barátaimmal, és munkám sem volt. Két évvel később került sor az első helyreállító műtétre.Teljesen bezárkóztam, az arcom torz lett. A beavatkozás tönkretette a karrieremet” – részletezi Gao Liu, aki azt mondja, utólag megbánta az egészet. „A természetesség mindig szebb, de korábban ezt nem így láttam. Az összes beavatkozás időpocsékolás volt. Ha visszamehetnék az időben, akkor biztos nem plasztikáztatnék." 

Kína közösségi média plasztikai sebészet szépségideál szépészeti beavatkozás
Gao Liu

Az ismert énekes a vele történtekről egy hosszú bejegyzésben számolt be a Weibo-oldalán, ami óriási port kavart. Ugyanis két hónappal később a felelős szervek bejelentették, hogy felelősségre vonják az ügyben érintett szakembereket. A város Egészségügyi Bizottsága pedig közölte, hogy a plasztikát végző sebész nem is rendelkezik megfelelő képesítéssel, azaz nem is végezhetne ilyen beavatkozásokat szakmai felügyelet nélkül. A 2019. óta működő szépészeti központot 6700 dollár pénzbírsággal sújtották, majd végül bezáratták. Dr. He Minget pedig hat hónapra eltiltották a praktizálástól, de ennek ellenére egyes információk és közösségi médiában látható felvételek szerint továbbra is operál. 

Sőt, mi több, egy Qingya nevű klinika sebészfőorvosa és műszaki igazgatója, akit úgy reklámoznak, mint az „orrok királyát”. (A BBC szerint ez a klinika szoros kapcsolatban állhat a becsődölt She’s Time-mal, mivel ugyanarra a címre van bejegyezve, csupán az az üzemeltető neve más.)  

 

A film alkotóinak sikerült egy álkonzultációt is leszervezni a kétes hírű sebésszel. A BBC munkatársa titkos felvételeket is készített, amelyeken az hallható, hogy dr. He Ming ugyanazt a szépészeti kezelést ajánlja fel a kamu páciensnek, amit Gao Liunak is három és fél évvel ezelőtt.

„Be a woman, do your surgery right"

A jelenség kutatói szerint a plasztikaőrületnek két oka van. Egyrészt Kínában rendkívül népszerűek a beauty applikációk és filterek, amelyek segítségével a felhasználó hibátlan külsőt kreálhat magának.

Ezek közül a legfelkapottabb a SoYoung, aminek egy olyan funkciója is van, amely

egy fotó alapján listát készít arról, hogy az illetőnek milyen plasztikai beavatkozásokra lenne szüksége ahhoz, hogy az arca még szebb, tökéletesebb és szimmetrikusabb legyen.

A javaslatok után az alkalmazás össze is köti a felhasználót a megfelelő szakemberrel. Egy darabig dr. He Ming is köztük volt, és egész jó értékeléseket kapott, azonban a Gao Liu-ügy kirobbanása után az oldal törölte a sebész profilját.

A BBC dokumentumfilmje rávilágít arra is, hogy a SoYoung nevű platform nem csupán plasztikai műtéteket kínál, hanem egy olyan torz szépségideált népszerűsít, amely szerint egy nő csak akkor lehet boldog és elégedett, ha tetőtől talpig átműtteti magát. Ezt az üzenetet fogalmazza meg a cég szlogenje is, ami úgy szól, hogy: „Be a woman, do your surgery right”, amit magyarra talán úgy lehetne lefordítani, hogy: „Légy nő, plasztikáztass jól!” 

Kína közösségi média plasztikai sebészet szépségideál szépészeti beavatkozás

Dr. Yang Lu plasztikai sebész, akinek saját praxisa van Sanghajban, úgy véli, azért is nőtt meg hirtelen az érdeklődők száma, mert ma már az emberek könnyedén hozzáférhetnek az információkhoz. Azaz a plasztika többé nem számít tabutémának. A kereslet megugrása azonban azt is eredményezte, hogy sok kétes, nem szakképzett személy is elkezdett műtéteket végezni. A hibákat azonban nem egyszerű, olykor lehetetlen helyreállítani. Dr. Yang Lu azt mondja, mostanában főleg helyreállító műtéteket végez, amelyek száma évről évre egyre csak nő.

„Volt olyan páciensem is, akit valakinek az otthonában operáltak meg.”

A BBC kutatása szerint Kína-szerte legalább 100 ezer olyan személy végez kozmetikai és plasztikai kezeléseket, akinek nincs erre képesítése. 

 

„Ha itt akarsz dolgozni, kés alá kell feküdnöd”

A plasztikáztatás – amellett, hogy sok fájdalommal jár – igen költséges műfaj. A BBC azt találta, Kínában az a bevett gyakorlat, hogy az új arcra, szájra, orra vágyó páciensek hiteleket vesznek fel azért, hogy finanszírozni tudják a beavatkozásokat. Így tett például a filmben szereplő Ta Lan is – de nem önszántából. 

Az álnevet használó fiatal lány egy szépségtanácsadói állásra jelentkezett egy kantoni klinikára, ahol már az első napján közölték vele, hogy ha ott akar dolgozni, akkor kés alá kell feküdnie. „A főnököm azt mondta, rengeteg olyan ember mászkál az utcán, mint én, és kétli, hogy máshol találnék munkát. Közölte velem, ha hajlandó vagyok megműttetni az arcom, akkor kvázi élő reklámja lehetnék a klinikának. Egy órát kaptam, hogy döntsek” – mesélte Ta Lan, aki fél éven át fizette vissza azt a kölcsönt, amit azért vett fel, hogy megműtesse magát. 

Kaiser Orsolya

Képek:  BBC World Service