Visszanyerheti a látását az a férfi, akin a világon először teljes szemátültetést hajtottak végre
Aaron Jamest 96 orvos operálta, 21 órán át
Korszakalkotó jelentőségű műtétet hajtottak végre New York-i orvosok. Aaron James részben új arcot és – ami a világon most először sikerült – új szemet kapott. A sikeres transzplantáció fél évvel ezelőtt történt, de csak néhány napja hozták nyilvánosságra. A műtét 21 órán át tartott, a műveletben az előkészítéssel és rehabilitációval együtt 140 szakember vett részt. Aaron James, aki egy 7200 voltos áramütés következtében veszítette el fél arcát és egyik karját, nagyon jó ütemben gyógyul, az átültetett szemben pedig a véráramlás megindult, így orvosai bizakodók. D. Tóth Kriszta írása.
–
– Isten hozta az új világban! Mi az első dolog, ami eszébe jut?
Orvos és betege egy óriási ablak előtt ülnek a New Yorki-i Langone Oktatókórház egyik szobájában. Dr. Eduardo D. Rodriguez, az intézmény arcátültetés programjának vezetője előzőleg egy kézi tükröt ad át Aaron Jamesnek, az első embernek a világon, akin sikeres szemátültetést hajtottak végre. A férfi megfogja a tükröt, belenéz és alig érthetően, de egyértelműen azt mondja:
– Hogy milyen jól nézek ki!
A kórház hivatalos oldalán elérhetővé tett számos videó egyikén látható interakció rövid, de a jelentősége óriási.
A 46 éves arkansas-i férfin néhány hónappal a felvétel előtt hajtották végre a világon az első sikeres, részleges arc- és teljes szemátültetését. A beavatkozást igazán különlegessé teszi, hogy dr. Rodriguez és csapata a szem transzplantációjával párhuzamosan a donor csontvelőjéből nyert őssejteket is átültetett a páciens testébe. A felnőtt őssejtek az orvosok számításai szerint beindíthatják az átültetett testrész természetes beépülését és regenerálódását.
„Ez az első próbálkozásunk arra, hogy felnőtt őssejteket fecskendezzünk emberi látóidegbe egy transzplantációs folyamatban – közölte az orvoscsoporttal dolgozó prof. dr. Samer Al-Homsi a kórház honlapján. – CD34-pozitív típusú őssejteket izoláltunk, amelyekről tudjuk, hogy potenciálisan képesek a sérült sejtek helyettesítésére és az idegek védelmére. Esetünkben kiderült, hogy az eljárás biztonságos és valószínűleg hatékony. Természetesen időbe telik majd, hogy megállapítsuk, ez a módszer milyen mértékben növelheti a látás visszaállításának esélyeit, illetve hogy szükséges-e a procedúra finomhangolása” – teszi hozzá.
Aaron Jamest 2021 júniusában érte extrém erős, 7200 voltos áramütés, amikor munka közben az arca véletlenül hozzáért a magasfeszültségű elektromos vezetékhez, amelynek megjavításán dolgozott. James, aki korábban tíz évig az amerikai hadseregben is szolgált, életveszélyes sérüléseket szenvedett; elvesztette a fél szemét, (balkezesként) a bal karját, az egész orrát és az ajkait, az elülső fogait és arcának bal felét. A baleset után három hónapot töltött a dallasi kórház égési osztályán, ahol hat hétig mesterséges kómában tartották. Dr. Rodriguezzel két hónappal később találkoztak, aki hosszas kivizsgálás és alapos mérlegelés után felvette őt az arc- és szemtranszplantációs programjába.
Ez 2023 februárjában történt, ezután felgyorsultak az események. Ugyanis rekordidő, mindössze három hónap alatt sikerült számára megfelelő donort találni egy a harmincas éveiben járó elhunyt férfi személyében, akinek a családja mélyen hisz a donoradományozásban: a veséi, a mája és a hasnyálmirigye által Jamesen kívül három másik ember életét is megmentette.
Az összesen 21 órás műtét során a 96 fős orvosi team a teljes bal szem átültetésén túl a következő transzplantációkat végezte el a 46 éves férfin: orr, bal felső és alsó szemhéj, bal szemöldök, alsó és felső ajkak és az alattuk lévő csont, orca, arc- és arccsontdarabok, a jobb arcfél teljes szem alatti szövete az izmokkal együtt, vérerek és idegek. James a monstre beavatkozás után 38 napot töltött kórházban, amely időszakban egyszer sem merült fel a beültetett szövetek esetleges kilökődése.
Július hatodikán mehetett haza.
Az emberi történelem első szaruhártyaműtétéről szóló feljegyzések az ókori görög orvos, Galénosz nevéhez fűződnek, akinek munkássága időszámításunk szerint 130–200 közöttre tehető. A viszonylag előrehaladottabb keratoplasztikai beavatkozásokra a XVII–XVIII. századig kellett várni, míg a valós, tudományos alapú műtéti kísérletek ezen a téren a XIX. század óta folynak. Mára a szem szaruhártyájának átültetését, ha nem is rutinszerűen, de viszonylag gyakran végzik az orvosok, csak az Egyesült Államokban több ezer ilyen beavatkozásra kerül sor minden évben.
A teljes szem átültetése azonban mostanáig nagyon nehezen kivitelezhető procedúrának bizonyult, ami egyrészt az emberi szem rendkívül komplex természetének tulajdonítható, másrészt annak, hogy az idegek regenerálódási folyamatai, az immunreakciók és a retina véráramlásának beindítása hatalmas feladat.
Az emberi szem egészen kifinomult és összetett módon kapcsolódik az agyhoz a látóidegen keresztül, amely a központi idegrendszer része. Ezen idegi kapcsolódások sikeres rekonstrukciója elengedhetetlen ahhoz, hogy egy teljes szemátültetés után esélye legyen a betegnek visszanyerni a látását. Aaron James egyelőre nem lát új szemével, de jókora bizakodásra ad okot, hogy a retinában már elindult a véráramlás.
A férfi jelenleg jól van, a hosszú New York-i tartózkodás után feleségével visszatértek szülővárosukba, néhány nappal a nagy bejelentés előtt meglátogatta őket dr. Rodriguez is. Az ekkor készült – szintén a kórház honlapjára felöltött – felvételek tanúsága szerint mobilitása és beszédkészsége is rohamosan javul, sőt az átültetett arcfélen is kinőtt a szakálla.
Kiemelt kép: YouTube / NYU Langone Health