„Sosem hagyott el a hit, hogy Szonja túléli” – A betegség gyógyíthatatlan, de a kislány jól van
A hatéves Szonja azt mondja, ha felnő, lesz egy farmja. Most egy fővárosi panellakásban laknak, ahol sajnos csak plüsskutyája lehet, és ami elég szűkös egy olyan örökmozgó kislánynak, mint amilyen ő. No, de majd a farmon minden másként lesz. Sorolja, hogy tartanak majd az anyukája meg ő vagy harminc lovat: barnát, feketét, és szivárványszínű, unikornis típusút is. Meg persze kutyát, macskát, egeret. „Jaj, egeret ne” – kiált fel Gréta, Szonja anyukája, de azért nevet velünk, csillog a szeme, és bólogat. Aztán elmeséli, hogy mostantól kell majd szorítani nekik nagyon. Hogy meglegyen az a farm. És főként, hogy ne újuljon ki a betegség. Kurucz Adrienn látogatása a Tűzoltó utcában.
–
Szonja óvodás. A kora alapján mehetne idén iskolába, de még marad egy évig nagycsoportos, picit megkésett a beszédfejlődése, logopédushoz jár. Állatorvos szeretne lenni – ez a szakértelem a majdani farmján is jól jön majd. Most tornára, lovaglásra és néptáncra jár, de a karatét is kipróbálta. A legjobb barátnőjét Lillának hívják, és mint mondja, „ütős” a kapcsolatuk – azaz sokat csépelik egymást, magyarázza Gréta a hirtelen jött kánikulától tikkadt újságírónak a poént.
Millióból csak egy
A Tűzoltó Utcai Gyermekklinikán találkozunk, Szonjáék az ambulancián várnak rám, vérvételre jöttek be ma reggel. Gréta azt mondja, nekik ez már olyan rutinszerű esemény, mint elszaladni a boltba kifliért.
Csúszda, mászóka, színes játékok, az Őrzők Alapítvány élményterápiás foglalkozása: az ambulancia váróterme szinte játszóházszerű, tele nyüzsgő gyerekkel és őrt álló, fáradt arcú szülővel. Persze egy pillanatra sem felejti el az ember, hogy a szemnek kedves enteriőr ellenére kórházban vagyunk – már csak a fertőtlenítőszer és a saját pánik szaga, valamint a kezelőhelyiségekből ki-kilépő, könyökhajlatba vattát szorító betegek és maszkot-sztetoszkópot viselő, ide-oda siető orvosok látványa miatt sem.
Szabó Gréta öt éve hordja kislányát a Tűzoltó utcába. Szonja 16 hónapos volt, amikor mellékvesekéreg karcinómával diagnosztizálták. Ez egy nagyon ritka betegség, kisgyerekeknél pláne az, egymillió emberből egyet érint.
A mellékvese igen fontos szerv: irányítja például a szénhidrát-anyagcserét és a só-vízháztartást, illetve nemi hormonokat is termel. Szonja betegségének egyik első tünete ennek megfelelően az indokolatlan hízás volt. Figyelték a táplálkozását, vizsgálgatták, kiderült, a csontozata egy két és fél éves gyerekének megfelelő. Észrevették, hogy pár fura szőrszál is megjelent a testén: hormonzavarra gyanakodtak.
2013-ban havas-szeles, ronda időt hozott a március 15-i ünnep. Mivel Szonja napok óta lázas volt, és a háziorvos nem találta az okot, beküldte a kislányt a kórházba, húgyúti fertőzésre gyanakodott. Csakhogy az ultrahang mást mutatott, sokkal nagyobb bajt.
„Egy anyának nincs lehetetlen”
Kiderült, Szonjának egy jókora daganat van a hasában. Később a sebész azt mondta, életmentő volt a műtét, amely szerencsére nagyon jól sikerült, kiemelték a rosszindulatú daganatot – a jobb mellékvesével együtt. Utána fél év kemoterápia következett. Szonja szerencsére nagyon jól viselte a megpróbáltatásokat, így havonta egy hetet volt kórházban, nem hármat, ahogy jósolták.
Azóta is (tehát ötödik éve) kapja a daganatellenes és hormonpótló gyógyszereket, de az időnként kellemetlen mellékhatásokat leszámítva jól van, stabil az állapota. Ami nagyon nagy dolog ahhoz képest, hogy
a betegsége az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan.
Ezt mondták Grétának a diagnózist követően. De ő nem hitte el.
„Először persze letaglózott a rossz hír” – meséli. „De aztán össze kellett szedni magam. Tudtam, ez a kislány csak rám számíthat, erősnek kell lennem. És megtenni mindent, amit megtehetek. Azt tudtam, hogy a Tűzoltó utcában orvosilag a legjobb kezekben van, de emellett én is kutattam a lehetőségeket, a vitaminoktól kezdve a lelkünket támogató pszichológiai és spirituális mankókig mindenre támaszkodtunk.”
A nagyi volt a legfőbb bástya
A kezelés legkeményebb időszakára Szonja nem emlékszik. A vizsgálatoktól, mondjuk, nem fél, simán tűri a vérvételt, felteszi magának a vérnyomásmérőt, látszik, hogy hozzá van szokva a kórházi szertartásokhoz.
A takarító néni nevet, ha találkoznak, ő nem felejtette el, hogy a kétéves, beszélni még nem tudó Szonja mutogatta neki, hol piszkos a kő.
Szonja nem firtatja, miért kell neki sokkal, de sokkal több szenvedésen keresztül menni, mint egy átlagos gyereknek.
A legnagyobb pirulát is szó nélkül lenyeli. Jár pszichodrámára, hogy a tudattalanban megbújó traumákat fel tudja dolgozni, de ami miatt sokszor szomorú, az nem a saját betegsége. Tavaly elvesztette a nagymamáját, akivel egy fedél alatt laktak, és akire mindenben számíthattak, amíg a saját egészsége meg nem roppant. A diagnózishoz képest alig három hónap alatt vitte el a tüdőrák. Nincs nap, hogy ne siratnák.
Gréta egyedül maradt a gondokkal. A lelki nehézségeken kívül a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nincs, aki vigyázzon a kislányra, ha Gréta dolgozik. (Normál munkarendben már nem is tud állást vállalni, hisz kiszámíthatatlan, mit hoz a holnap, mikor kell kórházba, vizsgálatra, kezelésre vinni, ápolni, mellette maradni. Régebben cukrász volt egy menő budai cukrászdában, de a hektikus mindennapok miatt kitanulta a rugalmasabb időbeosztást jelentő gyógymasszőrséget.) Szonja apukájával már régóta nincsenek együtt, a kislányt egyedül neveli. Azt mondja, nagyon jó volna egy társ, most, hogy elvesztette az édesanyját, különösen érzi a hiányát.
Bízik benne, hogy talál valakit, akivel össze tudnak kapaszkodni, ha már ilyen szeszélyes és cibálós az élet.
Most indul a visszaszámlálás
Szonja az ujjával mutatja, mennyire mozog a felső foga. Alul már kinőtt két maradandó fogacska. Gréta azt meséli, nagyon nehéz felhagyni az aggódással, nem szólni például, hogy ne nyúljon a szájába. A játszótéren nem túlfélteni. Nem rettegni, hogy elesik, megsérül, elkap valamit. Fertőtlenítős kéztisztító ma is van a retikülben. De a bacilusoknál nagyobb veszély az alapbetegség. A kellemetlen idegrendszeri tünetekkel járó mellékhatások miatt április elsején abbahagyták annak a gyógyszernek a szedését, amely a daganatképződés ellen dolgozott. Mostantól gyakoribb kontrollra lesz szükség.
Gréta azt mondja: „mikor rákérdeznek, hogy most már, ugye, minden rendben van, hisz Szonja szép és nagy és egészséges, a kritikus – műtét utáni – öt év pedig letelt, akkor én elmondom, hogy igazából most kezdődik csak a visszaszámlálás, most kell érte nagyon szorítani!”
Kurucz Adrienn
Képek: Csiszér Goti/WMN – Goti Photography