1. Részben egy boltnak köszönhető a zenekar (és a jelenség), amit Sex Pistolsként ismert meg a világ

Aki valaha elmélyedt a Pistols történetében, valószínűleg találkozott már Malcolm McLaren nevével: ő az a menedzser, aki a New York Dolls támogatása után Londonba költözött és megálmodott egy saját stílusvilágot – egy olyan zenei műfajét, ami nemcsak a gyors taktusokról, de sajátos ideológiáról és a hozzá kapcsolódó stíluselemekről is szólt. És McLaren legalább olyan jól értett a brandinghez, mint a párhuzamosan futó bizniszei összehangolásához: néhai szerelmével – akit egészen véletlenül Vivien Westwoodnak hívtak – üzemeltetett egy boltot a King’s Roadon, ami elsőként kínált olyan ruhákat és kiegészítőket, amik aztán gyökeresen meghatározták mind a Sex Pistols, mind a teljes punkmozgalom látványvilágát.

A négyesfogat sok szempontból hálás lehetett a SEX néven futó boltnak, amitől a nevét is kölcsönözte: a bolt nemcsak törzshely, de amolyan inkubátorház is volt számukra, ahol a bőrdzsekik, szakadt pólók és biztostűk mellett iránymutatást is kaphattak.

2. Épp az a tag lett a zenekar „arca”, aki nem értett a hangszeréhez

…oké, erre most a szarkasztikusabbak visszakérdezhettek, hogy miért, ugyan ki értett hozzá egyáltalán a bandából Matlockon kívül, de higgyétek el, Sid Vicious még a többiekhez képest is antitálentum volt. Olyannyira, hogy mikor a banda híres lemezén, a Never Mind the Bollockson dolgoztak, a basszusgitár szólamot Steve Jonesnak kellett feljátszania Vicious helyett (aki amúgy is egy hepatitis-fertőzésből lábadozott), így a lemez valójában csak nyomokban tartalmazza az eredeti „basszeros” játékát. Hogy szégyenkezett-e emiatt valaha Vicious vagy a banda? Cseppet sem: a DIY – azaz do it yourself filozófia egyik sarokköve, hogy a zene, a kreativitás, a művészet lekerüljön az elit felső polcáról, és bárki magáévá tehesse tudás vagy képzettség nélkül.

London punk Sex Pistols Johnny Rotten Sid Vicious
Sid Vicious és Johnny Rotten - Kép forrása: Getty Images/ Bettmann / Contributor

Az persze már másik kérdés, hétköznapi szinten mennyit nyert Vicioussel a zenekar – mert bár tény és való, hogy a srác fontos ikon és jelenség volt, balhéi időnként még a bandán belül is kicsapták a biztosítékot. Ennek ellenére McLaren nyíltan kijelentette:

ha korábban találkozik Vicioussel, mint Rottennel, akkor őt választotta volna frontembernek elképesztő karizmája miatt – nem csoda, hogy a két zenész gyakran rivalizált is egymással.

3. De vannak vicces sztorik is a Pistols körül…

…többek között az, hogy a banda egykori basszusgitárosa, a Vicious előtti Glen Matlock rajongott a popzenéért, és valahogy kiharcolta a többieknél, hogy feldolgozzák kedvenc ABBA dalát, az S.O.S.-t – ez lett a Pretty Vacant. (Egyébként később őt állítólag azért rúgták ki a bandából, mert nem volt elég punk – ami, ezen történet fényében vitathatatlan.) De talán legalább ennyire mókás az a tény is, hogy a Devo tagjait mélyen megérintette a Pistols feloszlása, és állítólag komolyan felmerült bennük, hogy bevegyék maguk közé Johnny Rottent énekesnek. Ez a kollaboráció végül nem valósult meg, egy másik viszont igen: Rotten híresen rajongott a vajért, olyannyira, hogy ő lett a reklámarca a Country Life vajmárkának, amiről utólag azt mondta:

„nagyon anarchikusnak tartottam, hogy egy tejipari vállalat hozzám akarja kötni magát”.

A kollaborációért egyébként jó pénzt is kapott: abból alapította meg saját lemezkiadóját, amivel a lemezét is kiadta később.

London punk Sex Pistols Johnny Rotten Sid Vicious
Sex Pistols - Kép forrása: Getty Images/ Express / Stringer

4. A zenekar gitárosa, Steve Jones súlyos kleptomániában szenved(ett?)

Bevallom, viaskodtam magammal, hogy ezt a sztorit is a poénok közé soroljam, de végül győztek az erkölcseim, így külön pontot kapott. Steve Jones híresen jó tolvaj volt a zenekar tagjai szerint, legismertebb akciója pedig nem máshoz, mint David Bowie utolsó koncertjéhez kapcsolódik. Mikor ugyanis Ziggy a londoni Hammersmith Odeonban lépett fel, Steve felsétált a színpadra az utolsó dalnál, és elbitorolt több mikrofont és hangfelszerelést. És noha ezt az ügyet megúszta, ’74 nyarán egy másik eset hatására bevitték, és McLarennek köszönhetően úszta csak meg a börtönbüntetést, aki a bíróságon a „társadalom előkelő tagjának” nevezte a srácot. Hogy azóta kigyógyult-e a kleptomániából, azt nem tudni, de bízzunk benne, hogy a jogdíjakból megszedte magát annyira, hogy ne kelljen másoktól lopnia felszerelést.

London punk Sex Pistols Johnny Rotten Sid Vicious
Johnny Rotten és Steve Jones - Kép forrása: Getty Images/ Paul Bergen / Contributor

5. Sid Vicious majdnem feleségül vette Chrissie Hynde-t két fontért

Az eredetileg ohiói Chrissie Hynde, a Pretenders frontembere nem boldogult könnyen Londonban: sokáig küzdött az állampolgárságért, mielőtt végleg hazatért volna; többek között Johnny Rottent is megkérte, hogy vegye őt feleségül a papír kedvéért. Rotten ebből végül kihátrált, Vicious azonban szívesen segített volna neki két fontért cserébe, ám a kormányhivatal épp zárva volt a kijelölt napon, másnap pedig már nem ért rá, mert épp bíróságra kellett mennie, amiért egy balhé során véletlenül kiszúrta valakinek a szemét egy üveggel. Így hát, Hynde-ből se Vicious felesége, se brit állampolgár nem lett. 

6. Valójában sosem bizonyosodott be, hogy Sid Vicious ölte-e meg Nancy Spungent

Egy drogfüggő édesanya gyereke, aki maga is addikcióval és indulatkezelési gondokkal küzd, és egy szintén drogfüggő, lezüllött lány, aki többször is megjárta a pszichiátriát. Lássuk be, ez a találkozás nehezen végződhetett volna happy enddel, még ha időnként úgy is tűnt: noha Sid és Nancy Spungen kapcsolata egy túlromantizált, lázadó punkszerelemként vonult be a köztudatba, kapcsolatukat az első perctől kezdve valószínűleg a traumák, a függőségek és a toxikus se veled-se nélküled dinemika hatotta át. A pár végül a New York-i méltán híres Chelsea Hotelben költözött össze, azonban egy házibulit követő napon Spungent késsel a hasában, holtan találták a padlón, Vicious pedig nem sokkal később herointúladagolásban vesztette életét. Noha a történet látszólag összeáll, és

a legtöbben Vicioust tartják Nancy gyilkosának, a vád sosem igazolódott.

Egyes teóriák szerint a zenész olyannyira ki volt ütve a gyilkosság ideje alatt, hogy csak más követhette el azt, mások szerint a lány öngyilkos lett, de arról is esett már szó, hogy talán páros öngyilkosságra készültek, ami nem jött össze. 

London punk Sex Pistols Johnny Rotten Sid Vicious
Sid Vicious és Nancy Spungen - Kép forrása: Getty Images/ Watal Asanuma/Shinko Music / Contributor

7. Sokak szerint nem volt több, mint egy jó marketingfogás

Noha sokan a punk születéseként hivatkoznak arra a bizonyos november 6-ai koncertre, valamint a Pistols potom két és fél éves, de annál intenzívebb pálya(- és ámok)futására, akad egy olyan tábor is, akik szerint a zenekar nem volt több egy jól felhúzott brandnél. Hiszen míg a punk eredendően felszólal a kapitalista társadalom, a status quo ellen, adott esetben még olyan értékeket is zászlójára tűz, mint az emberi jogok védelme, a Pistols ideológiája mindig is zavarosnak bizonyult. (Erről Mózes Zsófi is írt már ITT). És bár tagadhatatlan, hogy a Pistols tagjai a munkásosztályból származtak és előszeretettel kritizálták a hatalmi berendezkedést, végső soron mégiscsak McLaren okosan felhúzott gépezetét forgatták, lemezük kereskedelmi sikert hozott, és még csak konkrét politikai állásfoglalást sem fogalmaztak meg némi káromkodáson és nofuture-özésen kívül. 

8. A zenekar nem engedélyezte, hogy bekerüljenek a Rock’n Roll Hall of Fame-be

No de ha autentikus punk, ha nem, az biztos, hogy kultúrtörténeti szempontból meghatározó formáció volt a Sex Pistols, és a srácok sosem futottak felesleges udvariassági köröket, ha valami nem tetszett nekik. Mikor 2006 februárjában a Rock and Roll Hírességek csarnoka beiktatta a zenekart a gyűjteménybe, beleértve a négy eredeti tagot és Vicioust, a zenekar honlapján az alábbi, meglehetősen zagyva és helyesírási hibákkal teli – ugyanakkor nagyon punk – közlemény jelent meg:

„A Sex Pistols mellett a rock'n roll és a Hírességek Csarnoka egy húgyfolt. A múzeumod. Húgy a borban. Nem jövünk. Nem vagyunk a majmotok. [...] Nem jövünk. Nem figyeltetek oda. A szarfolyón túl van az igazi Sex Pistols.”

Takács Dalma

Források: ITT, ITT, ITT és ITT, valamint a The Filth and the Fury című dokufilm.

Kiemelt képünk forrása: Getty Images/ Richard E. Aaron / Contributor