1. A majdnem-Spielberg-film kínai űrhajósokkal és szerelmi szállal

2006-ban még úgy volt, hogy a Csillagok között Steven Spielberg következő sci-fije lesz. A Paramount stúdió ekkor kérte fel Jonathan Nolant, hogy írja meg a forgatókönyvet, ami el is készült, ez a verzió azonban eléggé különbözött attól, amit végül a vásznon láttunk. A sztori ezen változata szerint Murph fiú volt, az űrhajósok csak a jégbolygóra jutottak el, ahol kínai űrhajósok nyomaira bukkantak, sokkal több emberszerű robot szerepelt a filmben,

Cooper a film végén a dédunokájával találkozott a gyereke helyett, illetve Cooper és Amelia egy párt alkottak.

A projekt azonban több évet csúszott, Spielberg pedig 2011-ben kiszállt belőle – ekkor jött Jonathan ötlete, hogy a testvére, Christopher rendezze a filmet, aminek forgatókönyvét aztán alaposan átdolgozták.

Anne Hathaway Christopher Nolan Matthew McConaughey Csillagok között Interstellar
Jelenet a Csillagok között című filmből - Forrás: InterCom

2. Tudományosan pontos

Azt gondolhatnánk, hogy ahogyan az a sci-fikben lenni szokott, a legtöbb tudományosnak gondolt magyarázat a filmben az író meglódult fantáziájának köszönhető – azonban ez ebben az esetben nincs így. A mozi stáblistájában a 2017-ben Nobel-díjat kapó Kip Thorne elméleti fizikus executive producerként jelenik meg, de valójában a film tudományos pontosságáért felelt. Azt már az elején megbeszélték Nolannel, hogy nem lehet a filmben olyan, ami nem felel meg a tudomány akkori állásának, azonban ez nem jelentette azt, hogy súrlódásmentes volt a közös munka:

például komoly erőfeszítéseibe került Thorne-nak, mire lebeszélte a rendezőt arról, hogy a szereplők a fénysebességnél gyorsabban utazzanak.

3. A kivétel

Bár Thorne-nak több, a fizika törvényeit sértő dologról sikerült lebeszélnie a rendezőt, volt, amiben ő engedett a direktornak. Az elméleti fizikus szerint az ebből a szempontból legkreatívabb részletet a jégbolygó felhői jelentik, amelyek nagy valószínűséggel nem tudnának létrejönni olyan körülmények között, mint amilyenek az említett planétán vannak.

Anne Hathaway Christopher Nolan Matthew McConaughey Csillagok között Interstellar
Jelenet a Csillagok között című filmből - Forrás: InterCom

4. A tudományt is szolgálta

Az, hogy minden, amit a filmben látunk és hallunk, a valóságnak megfelelő legyen, vonatkozott természetesen a fekete lyukra is. Úgyhogy Thorne egy halom számítással és egyenlettel csattogott be a szakemberekhez annak érdekében, hogy helytálló legyen az ábrázolás. A folyamat olyan bonyolult volt, hogy a számításokhoz át kellett írni a renderelő szoftver programját, és voltak olyan képkockák, amiket 100 órán át számoltak a gépek. A hatalmas idő- és energiabefektetés azonban megérte: nemcsak lenyűgöző lett a filmben látható fekete lyuk, hanem pontosságának hála tudományos szimulációként is megállja a helyét.

Anne Hathaway Christopher Nolan Matthew McConaughey Csillagok között Interstellar
Jelenet a Csillagok között című filmből - Forrás: InterCom

5. Kukoricák között

Hollywoodi produkciók esetében nem ritka, hogy az előre kiszámolt költségeknél végül jóval többe kerül egy film, az azonban nem túl gyakori, hogy a film még a forgatás ideje alatt extra pénzt termel.

A Csillagok között-tel ez történt: a filmben látható ötszáz hektárnyi kukoricát tényleg megtermelték, majd nyereségesen tudták eladni.

6. Előítéletek

Matthew McConaughey, aki a főszereplő Coopert alakítja, úgy nyilatkozott, hogy tartott Christopher Nolantől. Úgy hitte ugyanis, hogy a rendező szupermaximalista és szigorú lesz a forgatáson. A közös munka során aztán kiderült a színész számára, hogy a direktor nem olyan, mint amilyennek képzelte, sőt, tud laza lenni és humora is van.

A történet iróniája, hogy kiderült, Nolan is tartott McConaugheytől – ő azt gondolta színészről, hogy nem fogja elég komolyan venni a munkát és túlságosan laza lesz. Ám ő is pozitívan csalódott, McConaughey ugyanis profi módon viselkedett és nagyon odatette magát.

Anne Hathaway Christopher Nolan Matthew McConaughey Csillagok között Interstellar
Jelenet a Csillagok között című filmből - Forrás: InterCom

7. Timothée ki

Talán kevesen tudják, hogy Timothée Chalamet egyik első szerepe volt a Csillagok közöttben a főszereplő fiának fiatal verziójának megformálása.

A színész úgy nyilatkozott, hogy amikor megnézte a kész mozit, egy órán keresztül sírt, de nem azért, mert annyira meghatotta a végkifejlet, hanem mert a jelenetei jelentős részét kivágták.

8. Matt be

És míg szegény Timothée azon lepődött meg, hogy alig szerepelt a filmben, nekünk nézőknek az igazi meglepetés Matt Damon megjelenése volt. Azt, hogy a színész benne van a moziban, tudatosan titkolta a produkció, a megjelenés előtt csak egyszer írtak a Varietyben arról, hogy egy meg nem nevezett karaktert fog alakítani. Damon azonban még a díszbemutatón sem jelent meg, a feltűnése tehát váratlan fordulat volt a közönség számára. 

9. Nolan levele

A film sikeréhez egyértelműen hozzájárult Hans Zimmer fantasztikus zenéje, ami az elmondások alapján igen különleges módszerrel született. Ugyanis állítólag Nolan írt egy egyoldalas levelet a zeneszerzőnek, hogy az alapján készítse el a zenéket – csakhogy ebben a levélben nem szerepelt a film címe, műfaja, története, szereplői,

csak az, hogy milyen érzéseket kell átadnia.  

10. Interstellar

Megmosolyogtató tény, hogy bár Nolan és (főleg) Thorne megrendíthetetlenül ragaszkodtak ahhoz, hogy a film tudományos szempontból pontos legyen, éppen a film címe az, ami sántít. Az interstellar kifejezés ugyanis a bolygórendszerek vagy csillagok közötti űrutazásra utal galaxison belül – a film szereplői által meglátogatandó bolygók azonban másik galaxisban találhatók.

Dián Dóri

Források: ITT, ITT, ITT, ITT és ITT

Kiemelt képünk forrása: InterCom