Idén 20 éves az Igazából szerelem – érdekességek, amiket talán te sem tudtál a filmről
Húsz évvel ezelőtt épp novemberben mutatták be a mozik az Igazából szerelem című romantikus vígjátékot, ami a mai napig elmaradhatatlan eleme a karácsonyi tévéműsoroknak és filmmaratonoknak. Az évforduló alkalmából összegyűjtöttünk néhány érdekességet, de figyelem: ez a cikk nem azoknak szól, akik szerint túlértékelt, gagyi és béna a brit sztárparádét felvonultató alkotás, hanem azoknak, akik minden évben alig várják, hogy újra megnézhessék. Krajnyik Cintia írása.
–
Richard Curtis rendező az Igazából szerelem sikere előtt olyan filmeket jegyzett íróként és forgatókönyvíróként, mint a Mr. Bean-sorozat, a Sztárom a párom, a Bridget Jones naplója, így nem állt tőle távol sem a vígjáték, sem a romantikus komédia műfaja, ráadásul a film legtöbb szereplőjével már korábban is dolgozott együtt. Bár a kritikusok vegyes fogadtatásban részesítették Curtis első rendezését, mégis olyan díjakra jelölték több ízben, mint a BAFTA, a Critics Choice Award, az Európai Filmdíj vagy éppen a Golden Globe, azonban végül egyedül
Bill Nighynak, a kiégett, exheroinfüggő Billy Mack popénekest megformáló színésznek sikerült bezsebelnie a legjobb férfi főszereplőnek járó BAFTA-díjat.
Az idén húszéves filmet a mai napig akkora rajongás övezi, hogy nemcsak Kevin nélkül nincs már karácsony, hanem a brit gárda nélkül sem – valamelyik csatorna legalább egyszer biztosan leadja a karácsonyi napokon. Idén viszont arra is lehetőséget kapnak az igazi rajongók december 7-től, hogy újra szélesvásznon, moziban láthassák az Igazából szerelmet, méghozzá felújított változatban.
Addig is, amíg a következő egy hónapban erre várakozunk az All I Want For Christmas Is Yout végtelenített verzióban hallgatva, íme, néhány iMDb-ről gyűjtött érdekesség a film kapcsán:
-
2017-ben a Red Nose Day jótékonysági adománygyűjtő akció részeként elkészült az Igazából szerelem (Love Actually) folytatása egy tízperces rövidfilmként, Red Nose Day Actually címmel.
Az eredeti kasszasiker után 14 évvel jó néhány szereplő életébe pillanthatunk be, a rajongók legnagyobb örömére Sarah végre boldog házasságban élt, Mark pedig (Andrew Lincoln) túltette magát Julieten, és megnősült, a feleségét pedig nem más alakította, mint Kate Moss.
- Amikor a stáb Sarah szerepére keresett színésznőt, Richard Curtis állandóan azt hajtogatta, hogy „valaki olyat keresek, mint Laura Linney”. A casting director egy ponton ezt megelégelve állítólag azt mondta: „ó, bassza meg, akkor szerezd meg Laura Linney-t!” Végül így is lett, és a kollégájába reménytelenül szerelmes, de a testvérét mindig maga elé helyező nőt Linney amerikai színésznő formálta meg, brit kollégáit maga mögé utasítva.
-
A Colint alakító Kris Marshall a legenda szerint lemondott annak a jelenetnek a kifizetéséről, amikor három amerikai lány levetkőzteti, mondván, annyira jól érezte magát, hogy ezért nem kér pénzt.
- A film elején és végén látható reptéri felvételek valódiak, Curtis és csapata egy héten keresztül forgatott a londoni Heathrow repülőtéren, és ha számukra értékesnek ítélt pillanatokat kaptak el, engedélyt kértek a szereplőktől, hogy felhasználhassák a róluk készült képkockákat.
- Abban a jelentben, amikor Lúcia Moniz és Colin Firth úsznak a tóban, hogy megpróbálják összehalászni az író regényének szárnyra kapott oldalait, a színészek valójában egy alig félméteres vízben forgattak, térden állva, hogy mélyebbnek tűnjön a víz. Mindeközben ráadásul szúnyogok hadával is meg kellett birkózniuk, Firth könyökén egy csípés avokádóméretűre dagadt, és még orvosi ellátásra is szüksége volt.
- Sokan úgy vélték, hogy amikor Hugh Grant miniszterelnökként kiosztotta az amerikai elnököt (Billy Bob Thornton), az egyfajta szatirikus vágyálom volt, a valóságban húzódó párhuzammal szembeállítva, George W. Bush és Tony Blair között. Blair egykori brit miniszterelnök akkoriban így nyilatkozott: „Tudom, hogy sokan egy Hugh Grant-féle akciót várnának tőlem, hogy megmutassam Amerikának, merre van az ajtó. De egy jó filmmel ellentétben, a valóságban ott van a következő nap, a következő év, a következő élet, amikor a könnyen szerzett ováció pusztító következményeit a saját bőrünkön tapasztaljuk meg.”
-
Apropó, Thornton és Grant! Hugh Grant tisztában volt vele, hogy valamilyen megmagyarázhatatlan okból kollégája különös fóbiát érez az antik bútorok láttán, így időnként váratlanul felmutatott egy-egy régiséget közvetlenül a felvétel előtt, és azon szórakozott, hogy ettől Thornton mennyire kiborul.
- Bármilyen meglepő, a Samet alakító Thomas Brodie-Sangster és a Julietet megformáló Keira Knightley között mindössze öt év korkülönbség van.
- Claudia Schiffer a csupán egyperces cameójáért állítólag 200 ezer fontot kapott. Mostani árfolyamon ez csaknem 88 millió forintot jelent.
- De nem a modellé volt az egyetlen cameo. Maga a rendező is feltűnik a filmben, az esküvői jelenetben Richard Curtis az egyik harsonás.
- 2004-ben az Igazából szerelem volt a leggyakrabban kikölcsönzött DVD az Egyesült Királyságban.
Kiemelt képünk és a belső fotók forrása: Universal Pictures